Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na noťasu 1024x768, v práci 1280x1024 - vzhledem k Oraclovským databázím a jejich klientům, které více neuplatní, tak je to skoro jedno.
Tohle má žena na noťasu, 1680x1050, dost dobré rozlišení. Na editování dvou dokumentů vedle sebe akorát.
16:10 je daleko blíže ke zlatému řezu než 4:3 ...mno, mě tedy coby ideál spíše než zlatý řez vyhovuje 3:2, takže 4:3 mi po odříznutí horního a dolního pruhu panelů celkem sedí - tedy pokud nejde o čtení textu, to si plochu dokumentu zužuju kvůli délce řádků každopádně 16:10 považuju za rozumný kompromis, módní blbečky, pro které je i 16:9 ještě příliš úzké, bych nejraději nakopal někam (ať si používají co chtějí, ale když to začnou nutit i jiným s tím, že musíme mít televizi jak v tej slavnej emérice apod., to je na ránu :-/)
každopádně 16:10 považuju za rozumný kompromis,16:10 považuju za rozumný kompromis od rozlišení 1440x900, 1280x800 připadá subjektivně ještě menší než 1024x768.
módní blbečky, pro které je i 16:9 ještě příliš úzké, bych nejraději nakopal někamJo, takové rozlišení 1366x768 jsem taky doteď nepochopil...
1280x800 připadá subjektivně ještě menší než 1024x768.To je opravdu subjektivní. Mně např. první jmenované připadá mnohem lepší a pracuje se mi na něm lépe. Skoro vždy pak preferuji oříznutí nahoře a dole než po stranách.
každopádně 16:10 považuju za rozumný kompromis, módní blbečky, pro které je i 16:9 ještě příliš úzké, bych nejraději nakopal někamTo myslíš jak, neměl si v té větě na mysli spíš "málo úzké"? Jinak mi to nedává moc smysl
Bohužel ale průmysl rozhodl ...ano, tohle je věc, která mě dohání k nepříčetnosti - a nejen u monitorů ... já bych si za výrobek lépe vyhovující mým potřebám klidně připlatil, třeba i dvojnásobek ceny mainstreamové varianty, ale ono to v nabídce prostě není
To myslíš jak, neměl si v té větě na mysli spíš "málo úzké"?to myslím vertikálně, "málo úzké" by tam sedlo, kdybych to myslel horizontálně
Nicméně 16:9 považuji také za dobrý poměr stran (je to dáno prostě historií filmového průmyslu)ovšem sledování filmů má s prací prachmálo společného, až na zanedbatelný počet vyjímek :-p
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
Na linuxu po tom ani moc nepátrám, jak to zprovoznit.Velice jednoduše:
xrandr -o left
Já to používám běžně. Na internet je to IMHO lepší, než na šířku, protože stejně všechny stránky jsou úzké a vysoké a dělají se tak, aby byly dobře zobrazené i na 1024x768.
Taky mi vyhovuje programování na výšku. Psát široké řádky je prasárna a takhle vidím víc řádků.
s wuxga rozlisenimProsimte uz se na tyhle zkratky vykasli, myslis ze tim nekoho oslnis? akorat to mate
Takt této ankety se nemohu zúčastnit, protože tam nejsou checkboxy. Když nejsem zrovna na cestě nebo ve škole, používám svůj notebook (1024x768) v dual head konfiguraci s externím displayem (1680x1050) ve „svislé“ poloze. Není nadto vidět naráz cca 100 řádků kódu a zároveň nasísat vedle do dokumentace.
Kdybych se naučil šilhat, byl by to už dokonalý paralelismus.
Hm, tak 1600x1200. Na krásnom monitore. Keď tak na to pozerám, mal by vraj zvládnuť aj viac - ako ho k tomu donútiť?
A vie mi niekto vysvetliť, čo to znamená optimalizovať stránku pre nejaké rozlíšenie?
Tiskni
Sdílej: