Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
tx
posune kurzor před nejbližší znak „x“ vpravo, číslo následované příkazem opakuje příkaz, 42x
posune kurzor před 42. znak „x“ vpravo a gU42tx
převede veškerý text až do 42. znaku „x“ vpravo na velká písmena. Tento umělý příklad v praxi asi není použitelný, ale podobné sekvence v kombinaci s makry, prací s více registry apod. dokáží několika stisky kláves provádět rozsáhlé úpravy textu jako je převod CSV (několik sloupců – např. ID položky, název a komentář) na výčtové typy a zdrojový kód programu převádějící mezi ID a názvem, který je vhodně okomentovaný.
Minimapu nejlépe využiji pouye pokud je barevná a jsou tedy vidět rozdíly mezi dokumentací a kódem.
2016 JE HUMPL , ZLATEJ 2010
V anketě mi chybí:
q
ve vimu)seznam funkcí, z nichž většina není součástí uživatelského rozhraní
Takže ses netrefil a měla to být reakce na můj komentář?
Rozhodně v tom ale nevidím aspekty jako např. „podpora různých kódování“.
Stačí se nad tím zamyslet. Ta podpora totiž nespočívá jen v tom, že editor někde uvnitř volá iconv
nebo podobnou knihovnu, ale v tom, že je tato funkcionalita dotažená do GUI, aby ji mohl uživatel ovládat. Tzn. projeví se to např. v souborovém dialogu při otevírání souborů, ve stavovém řádku, v nějakém dialogu, který ti řekne, že se některé znaky nepodařilo dekódovat a třeba že editor odhaduje, že je to v kódování XY, nebo se to projeví v nabídce, kde budeš mít možnost načíst aktuální soubor znovu s jiným kódováním… k tomu klávesové zkratky atd. Všechno je to součást UI/GUI a všechno se to dá dělat různými způsoby.
Totéž platí pro ty ostatní funkce – i ty musí být nějak dotažené do GUI, aby uživateli k něčemu byly. A všechno se to dá dělat více nebo méně přívětivě.
Jestli jsi nechtěl diskutovat o tomhle, tak jsi měl anketu formulovat jinak. Jestli to mělo nějaký jiný kontext, tak jsi ho měl uvést – a ne pak ohrnovat nos nad tím, jak tě všichni ostatní nepochopili.
Tiskni
Sdílej: