Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Tak jsem to psychicky nevydržel a včera jsem si koupil GF 8600GT s velkým tichým chladičem od ASUSu. Když nad tím tak přemýšlím, grafiku od nVidie jsem vlastně ještě nikdy neměl.
Kromě barvy PCB a několika kondenrátorů navíc se od předchozí HD2600Pro vzhledově ničím neliší. Chladič opravdu naprosto neslyšitelný, což je pro mě velké plus. Nicméně k věci. Z nVidia repozitáře jsem nainstaloval ovladač a hle, ono to jelo. Někde jsem četl, že v nVidii dělá Linuxové ovladače tak +/- 5-7 lidí. To je úplné nic v obrovském rozpočtu firmy. O to absurdnější mi absence instalovatelných ovladačů u ATI připadá...
No nic, ale abch jenom nechválil. Jak už jsem zjistil, mám debilní LCD monitor Hyundai T91D. Tento monitor o sobě posílá chybné EDID, takže jeho "prý nativní" rozlišení je 1024x768. V tomto zápise jsem našel řešení přidat do xorg.conf řádek
Option "ModeValidation" "NoDFPNativeResolutionCheck"
do sekce monitor. Rolišení se sice upraví, ale obraz je jakýsi rozostřený a i když do xorg.conf natvrdo nasázím parametry monitoru, nic se nezmění. Paradoxně je tak lepší obraz přes VGA, kde si můžu nastavit rozlišení vyšší, než je "prý přirozené" rozlišení monitoru.
To je na odstřel. Konečně vyřeším grafiku a zjistím že mám debilní monitor
Tiskni
Sdílej:
Jsem rád, že ti moje několikahodinové bádání usnadnilo konfiguraci "monitoru". Musím ale říct, že narozdíl od tebe mám obraz přes DVI v pořádku. Grafiku mám GeForce-7600GS, což by ale asi neměl být problém a navíc používám dva LCD panely přes DVI, což by taky nemělo mít vliv. Pro jistotu celá moje sekce monitor pro T91D:
Section "Monitor" Identifier "Monitor0" VendorName "Hyundai" ModelName "HIQ T91D" HorizSync 30.0 - 83.0 VertRefresh 55.0 - 75.0 Option "DPMS" Option "ModeValidation" "NoDFPNativeResolutionCheck" EndSection
Jestli s tímhle nastavením není obraz dokonale ostrý, doporučuji monitor okamžitě reklamovat.
Nevím jestli mě za to budou mít ostatní rádi, ale tady je můj kompletní xorg.conf:
Section "ServerLayout" Identifier "Layout0" Screen 0 "Screen0" 0 0 Screen 1 "Screen1" RightOf "Screen0" InputDevice "Keyboard0" "CoreKeyboard" InputDevice "Mouse0" "CorePointer" EndSection Section "Files" RgbPath "/usr/X11R6/lib/X11/rgb" ModulePath "/usr/lib64/xorg/modules" FontPath "unix/:7100" EndSection Section "Module" Load "dbe" Load "extmod" Load "type1" Load "freetype" Load "glx" EndSection Section "ServerFlags" Option "AIGLX" "on" Option "Xinerama" "0" EndSection Section "InputDevice" Identifier "Mouse0" Driver "mouse" Option "Protocol" "auto" Option "Device" "/dev/input/mice" Option "Emulate3Buttons" "no" Option "ZAxisMapping" "4 5" EndSection Section "InputDevice" Identifier "Keyboard0" Driver "kbd" Option "XkbLayout" "us" Option "XkbModel" "pc105" EndSection Section "Monitor" Identifier "Monitor0" VendorName "Hyundai" ModelName "HIQ T91D" HorizSync 30.0 - 83.0 VertRefresh 55.0 - 75.0 Option "DPMS" Option "ModeValidation" "NoDFPNativeResolutionCheck" EndSection Section "Monitor" Identifier "Monitor1" VendorName "AG Neovo" ModelName "F-419" HorizSync 24.0 - 80.0 VertRefresh 49.0 - 75.0 Option "DPMS" EndSection Section "Device" Identifier "Device0" Driver "nvidia" VendorName "NVIDIA Corporation" EndSection Section "Device" Identifier "Videocard0" Driver "nvidia" VendorName "NVIDIA Corporation" BoardName "GeForce 7600 GS" BusID "PCI:1:0:0" Screen 0 EndSection Section "Device" Identifier "Videocard1" Driver "nvidia" VendorName "NVIDIA Corporation" BoardName "GeForce 7600 GS" BusID "PCI:1:0:0" Screen 1 EndSection Section "Screen" Identifier "Screen0" Device "Videocard0" Monitor "Monitor0" DefaultDepth 24 Option "TwinView" "0" Option "metamodes" "DFP-0: 1280x1024_75 +0+0; DFP-0: nvidia-auto-select +0+0" SubSection "Display" Depth 24 Modes "1280x1024" EndSubSection EndSection Section "Screen" Identifier "Screen1" Device "Videocard1" Monitor "Monitor1" DefaultDepth 24 Option "TwinView" "0" Option "metamodes" "DFP-1: 1280x1024_75 +0+0; DFP-1: nvidia-auto-select +0+0" SubSection "Display" Depth 24 Modes "1280x1024" EndSubSection EndSection Section "Extensions" Option "Composite" "Enable" EndSection
Ad 1: bohužel máte asi pravdu, půl roku jsem nesledoval ceníky a za tu dobu X300 vymizely, IMHO je to docela škoda.
Ad 3: ono je to spíš obráceně: X300 mi na mou práci bohatě stačí; když si budu chtít pořídit něco výrazně výkonnějšího, nepřinese mi to nic navíc, ale bude to znamenat komplikace s chlazením a drivery.
U těch integrovaných grafik bude asi dost záležet na modelu. Jednou jsem z čirého nerozumu koupil desku s integrovanou VIA Unichrome a… never more; ještě rád jsem do ní rychle dokupoval samostatnou kartu. Navíc by mi u integrované karty dost vadilo, že užírá systémovou paměť.
Option "ModeValidation" "NoDFPNativeResolutionCheck" Option "ModeValidation" "NoEdidDFPMaxSizeCheck" Option "ModeValidation" "NoEdidModes"+ 1 vlastní definovaný režim.
nvidia-settings -l
a nebo si nech vygenerovat xorg.conf od nvidia-settings.
Option "ModeValidation" "NoDFPNativeResolutionCheck"
v sekci "Monitor" což sice upravilo rolzišení, ale obraz byl rozostřený. Nakonec jsem našel na foru Gentoo odkaz na nVnews, kde se tento problém řešil s jiným monitorem.Nakonec tedy nebylo třeba zakazovat DFP resolutioncheck ale přidat následující řádky do sekce device:
Option "VertRefresh" "dfp: 30-83"
Option "HorizSync" "dfp: 55-75"
Option "ConnectedMonitor" "dfp"
Option "MetaModes" "1280x1024"
Sice jenom vzáleně tuším co jsem to asi provedl, ale hlavně že to funguje