Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Hamster je applet pro Gnome, který umožňuje měřit čas strávený na různých úkolech. Výborně se hodí obzvlášť pro všechny vývojáře, kteří jsou placeni od hodiny.
Hamster applet je napsán v Pythonu a jeho kód je velmi dobře čitelný. Není proto žádný problém přidat si do Hamsteru nějakou jednoduchou funkčnost. My si nyní přidáme na panel vedle názvu činnosti a stráveného času také aktuální výdělek.
Otevřeme si /usr/lib/python2.5/site-packages/hamster/applet.py
Za importy vložíme definici globální proměnné salary (vaše hodinová mzda):
salary = 300
Upravíme metodu update_label
def update_label(self):
if self.last_activity and self.last_activity['end_time'] == None:
delta = datetime.datetime.now() - self.last_activity['start_time']
duration = delta.seconds / 60
"""show money"""
money = (salary / 60) * duration
label = "%s %s %sKc" % (self.last_activity['name'], format_duration(duration), money)
self.glade.get_widget('current_activity').set_text(self.last_activity['name'])
self.glade.get_widget('stop_tracking').set_sensitive(1);
else:
label = "%s" % _(u"No activity")
self.glade.get_widget('stop_tracking').set_sensitive(0);
self.button.set_text(label)
Nyní už stačí jen restartnout Xka, nebo odstranit a znovu vložit applet.
Tiskni
Sdílej:
Mohl bys sem prosim vlozit screenshot? Ja ani nevim, jak ten aplet vypada.
Máte pravdu, že manuálně nastavit čas nejde. Je možné ovšem čas přesouvat mezi úlohami takže můžete pomocí menu "Úloha > Přesun času" odebrat např. z úlohy "Nevyužitý čas" 10 minut a přidat je k jiné úloze.
Omlouvám se, ale tomu scénáři nerozumím. Podle mě je více práce s editací toho XMLka než v GUI vybrat zdrojovou úlohu, z menu pak "Úloha > Přesun času", vybrat cílovou úlohu a určit jak dlouho se na zdrojové úloze nesprávně načítal čas cílové úlohy. Jako zdrojovou úlohu je možné určit i "Nevyužitý čas" či naopak.
Ano, Rachota obsahuje funkci, která každý první den v týdnu odešle souhrnná naměřená data za předchozí týden na svůj Analytics server a "za odměnu" dostane pro srovnání průměrná data od všech ostatních uživatelů. Tato funkce jde samozřejmě vypnout, pokud se někdo rozhodne neposkytovat svá týdenní data.
Jinak díky za komentář o Rachotě, který jí včera přinesl 5 potenciálních uživatelů.
Ten server je pouze marketingový pojem pro uživatele. Ve skutečnosti se jedná o PHP skript, který je umístěný na nějakém serveru sourceforge.net a databázi, do které tento PHP skript ukládá 2 argumenty, které dostane přes HTTP protokol. Druhý PHP skript zase vrací průměrné časy, které Rachota promocí HTTP konexe načte a zobrazí uživateli. Více informací je k dispozici na Rachota uživatelském listu [1].
Jinak samozřejmě díky za používání Rachoty!
[1] http://sourceforge.net/mailarchive/message.php?msg_name=4936BE67.504%40centrum.cz
hamster je super, sice nejsem vývojář, ale používám ho také :)