Byla vydána nová major verze 3.0.0-1 linuxového prostředí pro operační systémy Windows Cygwin (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení.
Byl vydán Debian 9.8, tj. osmá opravná verze Debianu 9 s kódovým názvem Stretch. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Předchozí instalační média Debianu 9 Stretch lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
Příští týden bude na MFF UK zahájena série přednášek o architektuře a implementaci operačních systémů. Mezi přednášejícími budou odborníci z firem Kernkonzept, Oracle, Red Hat, SUSE či SYSGO. Pokud si chcete rozšířit obzory (virtualizace, ptrace, ZFS, kdump, ...), vyberte si z harmonogramu téma, které vás zajímá a přijďte. Přednášky se konají každý čtvrtek od 15:40 v učebně S4 na Malostranském náměstí 25 v Praze. Přednášky jsou přístupné veřejnosti (registrace není nutná), studenti UK a ČVUT si je mohou zapsat jako standardní předmět.
Bylo vydáno Ubuntu 18.04.2 LTS, tj. druhé opravné vydání Ubuntu 18.04 LTS s kódovým názvem Bionic Beaver. Přehled novinek v poznámkách k vydání a v přehledu změn.
Git History umí u souborů v git repozitářích zajímavým způsobem zobrazit jejich historii a následně jednotlivé změny, viz animovaný gif. Použít jej lze lokálně nebo aktuálně na soubory umístěné na GitHubu. Máte-li ve webovém prohlížeči zobrazen soubor umístěný na GitHubu, nahraďte v URL doménu github.com doménou github.githistory.xyz a nové URL odešlete. Využít lze také rozšíření Chrome i Firefoxu. V plánu je vedle GitHubu také podpora GitLabu a Bitbucketu.
Byla vydána verze 1.0 webové a na frameworku Electron postavené desktopové verze svobodného decentralizovaného skupinového komunikátoru Riot (Wikipedie) využívajícího protokolu Matrix (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu.
Společnost Collabora oznámila vydání verze 4.0 online kancelářského balíku Collabora Online a také Collabora Online Development Edition (CODE) pro domácí uživatele. Kancelářský balík vychází z LibreOffice Online (cgit).
Byla vydána verze 241 správce systému a služeb systemd (GitHub, NEWS). Řešeny jsou také bezpečnostní chyby.
Evropský parlament, Komise a Rada (trialog) se dohodli na návrhu reformy autorského práva včetně kontroverzních článků 11 a 13. Více v příspěvku na blogu europoslankyně Julie Redy.
Čtenářům a čtenářkám AbcLinuxu vše nejlepší k Valentýnu aneb Dni lásky ke svobodnému softwaru (FSF, I love Free Software Day, #ilovefs).
Hamster je applet pro Gnome, který umožňuje měřit čas strávený na různých úkolech. Výborně se hodí obzvlášť pro všechny vývojáře, kteří jsou placeni od hodiny.
Hamster applet je napsán v Pythonu a jeho kód je velmi dobře čitelný. Není proto žádný problém přidat si do Hamsteru nějakou jednoduchou funkčnost. My si nyní přidáme na panel vedle názvu činnosti a stráveného času také aktuální výdělek.
Otevřeme si /usr/lib/python2.5/site-packages/hamster/applet.py
Za importy vložíme definici globální proměnné salary (vaše hodinová mzda):
salary = 300
Upravíme metodu update_label
def update_label(self):
if self.last_activity and self.last_activity['end_time'] == None:
delta = datetime.datetime.now() - self.last_activity['start_time']
duration = delta.seconds / 60
"""show money"""
money = (salary / 60) * duration
label = "%s %s %sKc" % (self.last_activity['name'], format_duration(duration), money)
self.glade.get_widget('current_activity').set_text(self.last_activity['name'])
self.glade.get_widget('stop_tracking').set_sensitive(1);
else:
label = "%s" % _(u"No activity")
self.glade.get_widget('stop_tracking').set_sensitive(0);
self.button.set_text(label)
Nyní už stačí jen restartnout Xka, nebo odstranit a znovu vložit applet.
Tiskni
Sdílej:
Mohl bys sem prosim vlozit screenshot? Ja ani nevim, jak ten aplet vypada.
Máte pravdu, že manuálně nastavit čas nejde. Je možné ovšem čas přesouvat mezi úlohami takže můžete pomocí menu "Úloha > Přesun času" odebrat např. z úlohy "Nevyužitý čas" 10 minut a přidat je k jiné úloze.
Omlouvám se, ale tomu scénáři nerozumím. Podle mě je více práce s editací toho XMLka než v GUI vybrat zdrojovou úlohu, z menu pak "Úloha > Přesun času", vybrat cílovou úlohu a určit jak dlouho se na zdrojové úloze nesprávně načítal čas cílové úlohy. Jako zdrojovou úlohu je možné určit i "Nevyužitý čas" či naopak.
Ano, Rachota obsahuje funkci, která každý první den v týdnu odešle souhrnná naměřená data za předchozí týden na svůj Analytics server a "za odměnu" dostane pro srovnání průměrná data od všech ostatních uživatelů. Tato funkce jde samozřejmě vypnout, pokud se někdo rozhodne neposkytovat svá týdenní data.
Jinak díky za komentář o Rachotě, který jí včera přinesl 5 potenciálních uživatelů.
Ten server je pouze marketingový pojem pro uživatele. Ve skutečnosti se jedná o PHP skript, který je umístěný na nějakém serveru sourceforge.net a databázi, do které tento PHP skript ukládá 2 argumenty, které dostane přes HTTP protokol. Druhý PHP skript zase vrací průměrné časy, které Rachota promocí HTTP konexe načte a zobrazí uživateli. Více informací je k dispozici na Rachota uživatelském listu [1].
Jinak samozřejmě díky za používání Rachoty!
[1] http://sourceforge.net/mailarchive/message.php?msg_name=4936BE67.504%40centrum.cz
hamster je super, sice nejsem vývojář, ale používám ho také :)