Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Jelikož jsem se nedávno rozhodl rozjet svoje domény na VPSce, potřeboval jsem vyřešit, jak budu stroj monitorovat. Mohl jsem nainstalovat Nagios, SNMP agenta atd., ale já jsem chtěl spíš nějaké pěkné grafy, kde bych přesně viděl, jak se během dne vyvíjí zatížení serveru a mohl tak problémům předcházet a ne reagovat až při nějaké události.
Brzy jsem objevil nástroj RRDtools, který je pro takovéhle věci přímo stvořený. Nástroj nabízí všechno co potřebujeme - v čase nerostoucí databázi na záznamy a kreslítko na grafy.
Proniknout do tohoto nástroje ale není žádná sranda a pár hodin to zabere, možná se vám tedy budou hodit výsledky mé práce.
Skript load.py má tři přepínače:
-c vytvoření nových databází
-u zapsání aktuálních hodnot (viz soubor cron)
-g vytvoření grafů
Skript se dá rozšířit moduly - dalšími diagnostikami.
Tiskni
Sdílej:
jj, munin je fajn...
tyjo, diky za tip - minule som par hodin rozbiehal cacti, teraz som nainstaloval munin asi za 5 minut a vyzera to rovnako dobre pre moje pouzitie :)
Ahoj, já na svém serveru používám HotSaNIC, který mi vyhovuje víc než Munin (je především kompaktnější).
Je pravda, že je už krapet zastaralý, ale v podstatě splňuje všechno co jsem potřeboval (i to co ne :D ). To s tím IRQ je divné - co jsi zkoušel za verzi? Mám na serveru poslední vydanou betu, která má dost změn a oprav oproti posledně vydané stabilní verzi. Na stroji mám kernel 2.6.27.21 a bez problémů. I když je pravda, že zrovna IRQ mě moc nezajímá...
Tie farby sú vyložene programátorské... To sa nám tiež občas stáva, že grafik ide robiť šablóny na náš dizajn a zalamuje rukami nad tým, že vo veľkom červenom štvorci (FF0000) je menší zelený (00FF00) s modrým textom (0000FF). Na to mu obvykle hovorím, že má štastie, že nám netrebalo viac farieb, lebo by nasledovali jedovatá žltá (FFFF00), jedovatá fialová (FF00FF) a jedovatá tyrkysová (00FFFF)... inak ale vcelku fajn, hlavne keď to plní účel
pfff... estét!