Jack Dorsey představil (𝕏, Nostr) svůj nový projekt bitchat. Jedná se o bezpečnou decentralizovanou peer-to-peer aplikaci pro zasílání zpráv bez potřeby internetu, serverů a telefonních čísel. Využívá se Bluetooth Mesh Network. Detaily v technické dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici pod licencí Unlicense.
Hudební přehrávač Amarok byl vydán v nové verzi 3.3 "Far Above the Clouds". Nově je postaven na Qt6/KF6 a využívá GStreamer místo Phononu.
Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Rád bych zde shrnul své poznatky a zkušenosti s pořízením a konfigurací stroje určeného pro běh virtuálních serverů.
Pár let se starám o několik virtuálních a jeden fyzický server. VPSky všech klientů jsem hostoval u Xenzone, fyzický stroj běžel u Forpsi. Pak mě napadlo, jestli by nestálo za to, pořídit si vlastní server a všechny klienty tam přesunout.
První otázka k zodpovězení je, jestli si server někde pronajmout, nebo železo koupit. Prošel jsem nabídky snad všech českých poskytovatelů server hostingu a nakonec skončil u nabídky Cool Housing, která mi přišla nejzajímavější.
Pak jsem si ale spočítal, že za podobné peníze se dá pořídit vlastní železo. V Coolhousingu zaplatíte za pronájem SuperMicro E3-1220V2 a 5 IP za dva roky necelých 60tis (vč. DPH). Po dvou letech je pak možné server za pár korun odkoupit. Za 1200,- se ale dá sehnat housing 1U serveru nebo toweru a koupit server za 30tis už dnes také není nemožné.
Server se dá dnes postavit i z komponent pro běžné desktopy, má to ale několik nevýhod:
Jako první mi padl do oka server Dell PE R210 1U, který se dá v Alze koupit za 32tis. Obsahuje v podstatě všechno, co potřebuji (úsporný a výkonný procesor, 8GB RAM, dva 1TB disky v RAID 1). Pak jsem se ale díval i na nějaké towery, protože místo jen pro dva 3.5" disky mi přišlo málo, a narazil jsem na HP ProLiant ML310e. Za 15tis dostanete opravdu hodně muziky - výkonný procesor, 4GB ECC RAM, dva 1TB disky.
Pokračování (ECC paměti, RAID, SSD, virtualizace) příště :)
Tiskni
Sdílej: