Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.
V druhém díle zápisu zkušeností z nákupu a konfigurace serveru pro VPS hosting se podíváme na ECC paměti, RAID, SSD disky a virtualizaci.
Ve všech operačních pamětech dochází ke vzniku chyb. Podle některých zdrojů může docházet k jedné chybě každé 2 až 4 týdny na jeden GB paměti. Pokud tedy máme 16 GB paměti a rok běžící stroj, může jeho paměť obsahovat něco mezi 200 a 400 chybami. To se nemusí vůbec nijak projevit, může to ale také skončit jako kernel panic (v tom lepším případě).
Je tedy určitě vhodné se u dlouho běžících strojů těmto chybám bránit a to právě použitím ECC pamětí.
Přestože se na první pohled může zdát, že softwarový RAID se nemůže se svým dražším bráškou porovnávat, není to vždy pravda. SW RAID nejen, že může být rychlejší, ale poskytuje také oproti HW RAIDU řadu výhod. Zvlášť pokud chceme použít RAID 1, 0 nebo 10, je použití softwarového RAIDu určitě dobré zvážit.
Solid-state disky jsou s námi už nějakou dobu a spoléhá na ně ve svých serverech řada velkých společností, není tedy důvod se jejich použití bát. Odměnou nám bude závratná rychlost čtení i zápisu (cca 500MB/s).
SSD disky mají jedno slabé místo - konečný počet zápisů do jedné buňky. Aby se s tímto problémem lépe popasovaly, snaží se disky zapisovat data do stále nových prázdných buněk, které ale mohou brzy dojít. Aby se to nestalo a disk pracoval stále stejně rychle a spolehlivě, je potřeba říkat mu příkazem TRIM, které buňky se už nepoužívají.
TRIM je v Linuxu implementován parametrem discard. Aby nám TRIM fungoval, je potřeba splnit několik podmínek:
S parametrem discard si umí poradit také device-mapper (LVM).
Abychom omezili počet zápisů na SSD disk, je dobré /tmp namapovat do paměti (tmpfs). Případně můžeme také /var přesunout na klasický HDD, ale to ne vždy bude vhodné.
Virtualizačních řešení existuje dnes celá řada a to jak placených, tak i open-source. Nejvíc mě zaujala platforma Proxmox VE, po jejímž objevení jsem začal o celém tomto počinu přemýšlet. Proxmox je open-source virtualizační platforma s krásným webový rozhraním a rychle rostoucí komunitou.
Proxmox je postavený nad stable Debianem a RedHat kernelem. K dispozici je instalační CD, díky kterému běhěm pár minut máte funkční virtualizační systém. Nebo je možné nainstalovat Debian přesně podle svých potřeb (debootstrap, SW RAID, LVM, EFI, apod.) a teprve poté do něj doplnit balíky Proxmoxu a kernel.
Proxmox nabízí jak plnou virtualizaci (KVM) tak virtualizaci na úrovni operačního sytému (OpenVz). Osobně budu používat OpenVz kontejnery, protože mají velmi malý overhead (cca 3%) a alokují zdroje on-demand (když kontejneru dáte 2GB RAM, neznamená to, že 2GB opravdu ubydou).
Pár poznámek k Proxmoxu:
UPDATE:
Zálohovat /etc nestačí, protože v /etc/pve je namountovaný proxmox cluster file system (v podstatě obsah sqlite DB), takže je potřeba zálohovat ještě /var/lib/pve-cluster/config.db.
Tiskni
Sdílej:
[root@node9.prg.vpsfree.cz] ~ # edac-util -v mc0: 0 Uncorrected Errors with no DIMM info mc0: 0 Corrected Errors with no DIMM info mc0: csrow0: 0 Uncorrected Errors mc0: csrow0: CPU_SrcID#0_Channel#0_DIMM#0: 0 Corrected Errors mc0: csrow1: 0 Uncorrected Errors mc0: csrow1: CPU_SrcID#0_Channel#0_DIMM#1: 0 Corrected Errors mc0: csrow2: 0 Uncorrected Errors mc0: csrow2: CPU_SrcID#0_Channel#1_DIMM#0: 0 Corrected Errors mc0: csrow3: 0 Uncorrected Errors mc0: csrow3: CPU_SrcID#0_Channel#1_DIMM#1: 0 Corrected Errors mc0: csrow4: 0 Uncorrected Errors mc0: csrow4: CPU_SrcID#0_Channel#2_DIMM#0: 0 Corrected Errors mc0: csrow5: 0 Uncorrected Errors mc0: csrow5: CPU_SrcID#0_Channel#2_DIMM#1: 0 Corrected Errors mc0: csrow6: 0 Uncorrected Errors mc0: csrow6: CPU_SrcID#0_Channel#3_DIMM#0: 0 Corrected Errors mc0: csrow7: 0 Uncorrected Errors mc0: csrow7: CPU_SrcID#0_Channel#3_DIMM#1: 0 Corrected Errors mc1: 0 Uncorrected Errors with no DIMM info mc1: 0 Corrected Errors with no DIMM info mc1: csrow0: 0 Uncorrected Errors mc1: csrow0: CPU_SrcID#1_Channel#0_DIMM#0: 0 Corrected Errors mc1: csrow1: 0 Uncorrected Errors mc1: csrow1: CPU_SrcID#1_Channel#0_DIMM#1: 0 Corrected Errors mc1: csrow2: 0 Uncorrected Errors mc1: csrow2: CPU_SrcID#1_Channel#1_DIMM#0: 0 Corrected Errors mc1: csrow3: 0 Uncorrected Errors mc1: csrow3: CPU_SrcID#1_Channel#1_DIMM#1: 0 Corrected Errors mc1: csrow4: 0 Uncorrected Errors mc1: csrow4: CPU_SrcID#1_Channel#2_DIMM#0: 0 Corrected Errors mc1: csrow5: 0 Uncorrected Errors mc1: csrow5: CPU_SrcID#1_Channel#2_DIMM#1: 0 Corrected Errors mc1: csrow6: 0 Uncorrected Errors mc1: csrow6: CPU_SrcID#1_Channel#3_DIMM#0: 0 Corrected Errors mc1: csrow7: 0 Uncorrected Errors mc1: csrow7: CPU_SrcID#1_Channel#3_DIMM#1: 0 Corrected Errors [root@node9.prg.vpsfree.cz] ~ # uptime 01:29:49 up 108 days, 23:44, 1 user, load average: 13.10, 13.43, 15.06
Osobně budu používat OpenVz kontejnery, protože mají velmi malý overhead (cca 3%) a alokují zdroje on-demand (když kontejneru dáte 2GB RAM, neznamená to, že 2GB opravdu ubydou).Ta tvrzení jsou přinejmenším nepřesná. U KVM se alokují zdroje také on-demand, nicméně pro paměť žádná odboba TRIM neexistuje a když widle při bootu přepíšou celou paměť nulama, holt se celá obsadí. Nicméně to není navždy, jsou dvě možnosti, jak vzít paměť zpět: