Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Jak se tak dívám na ostatní blogy, kompozitní manažery se těší pozornosti. Manuály jak nainstalovat Beryl či Compiz střídají ankety popularity a praktické návody jak používat nebo naopak stížnosti, že se používat nedají vůbec.
Všichni autoři jako by zapomněli ve svých výčtech na dva starší kompozitní manažery: xcompmgr a kompmgr. Nikdy se nestali extra populární, ani se nedivím, že o nich spouta lidí ani neví o jejich existenci. Dokonce nemají vlastní webové stránky ani nepodporují skoro žádné eye-candy efekty, na druhou stranu jde o vyzrálé projekty. Ten druhý je standardní součást KDE už nějaký ten pátek, minimálně od dob KDE 3.4. a xcompmgr je ještě starší.
Nejsou sice založené na OpenGL, ale kompozitní manažery to zcela jistě jsou. Neumí zdaleka tolik efektů, ale zvládají průhlednost, stíny a lepší synchronizaci překreslování oken – pokud nejste eye-candy fanatik, potřebujete opravdu víc? Plus, delší vývoj, takže jsou stabilnější.
Jsou ještě ze “staré školy”, kdy kompozitní mamanžer nemusel být spečený dohromady se správcem oken, takže je můžete používat s lobovolným správcem oken (Metacity, KWin ...) nicméně kompmgr byl dělaný na míru KWin.
K jejich provozu stačí 2D zapnutá akcelerace, 3D akcelerace vám k ničemu nepomůže. 2D akceleraci podporuje daleko více driverů než 3D. Bohužel ne vždy je kvalita, počet skutečně akcelerovaných funkcí, dostatečný. Viz níže. Stačí si Xorg konfiguraci zkontrolovat zapnutý RenderAccel na “on”. Což je defaultní nastavení pro většinu distribucí a driverů.
Funkčně žádné. Jen kompmgr má o něco lepší odezvu pod KDE, žádné překvapení, byl dělán KDE na míru. Zdrojové kódy kompmgr vychází xcompmgr, trochu podobná situace jako s Berylem a Compizem. Mimochodem, mám takový dojem, že spoluautorem kompmgr je i Luboš Luňák, občasně působící i zde na abclinuxu.
Kompmgr samozřejmě najdete v Kubuntu, nic nemusíte doinstalovat. Stačí spustit. Buď z příkazové řádky, stejnojmenným příkazem, nebo v Kontrolním Centru - Window Behaviour – Translucency zaškrtnete povolit používání průhlednosti a stínů (Use translucency/shadows) a případně si pohrajete s podrobnějším nastavením.
Oba kompozitory můžete spustit v tomto zvláštním režimu, stačí je spustit s parametrem -a. tento režim nemá žádné efekty a také nevyžaduje vůbec žádnou (?) HW akceleraci desktopu.
Žádné efetky, k čemu je tedy dobrý? Zbaví vás “duchů” při posouvání oken, kdy vidíte jak se vám překresluje, původně překrytá, část spodního okna nebo desktopu. Také mizí některé drobné artefakty některých KDE skinů (Plastik).
Těm duchům při posouvání oken bych rád věnoval samostatný zápisek v blogu. Alespoň zjistím, jestli jsem jediný, kdo je pozoruje a nestraší mi třeba jen v hlavě Zkusím je vyfotit, pro ty co by třebas nevěřili...
Kompmgr homepage (něco na ten způsob) a krapet té dokumentace:
http://docs.kde.org/stable/en/kdebase/kompmgr/index.html
Legendární zdroj informací, řada praktických rad a řešení problémů nejen pro xcompmgr:
http://gentoo-wiki.com/TIP_Xorg_X11_and_Transparency
Tiskni
Sdílej:
Neumí zdaleka tolik efektů, ale zvládají průhlednost, stíny a lepší synchronizaci překreslování oken – pokud nejste eye-candy fanatik, potřebujete opravdu víc?No jedna z veci, proc bych takovou vec pouzival je to, co se v OS X jmenuje Exposé. A to je hodne prakticka vec. Ty vady na krase jsou dost zasadni. Kdyz jsem cetl ten clanek na Linux.com, jehoz autor povazuje Beryl za lepsi nez OS X, rikal jsem si, ze je asi trochu moc vyjuchanej. To tvrzeni je celkem smesne...
MAC OS X trpí podobným problémem jako Beryl, nebo Compiz a to sice že je vykreslování vnitřku okna podstatně pomalejšíPomalejsi nez co nebo kdy? GUI OS X mi pripadne sviznejsi nez jakekoliv jine a problemy s videem treba pri hybani oknem QuickTime jsem nezaznamenal. Zmena velikosti okna je rychla, hybani s oknem taktez. Samozrejme trochu jine je to u nenativnich aplikaci, jako napr. jEdit nebo Eclipse -- ale za to nemuze OS X. To je specialita napr. Totemu, prestat hrat kdyz se dragne okno a taha se s nim po plose...:-/
epm -q yakuake kdelibs yakuake-2.7.5 kwin-3.5.2-r2
semo@semo ~ $ yakuake [doslova len par prepnuti F12 do y. a naspat] Uh oh.. can't write data.. semo@semo ~ $ [yakuake lahlo]
semo@semo ~ $ yakuake [20s so mdrzal F12, makalo to ako len mohlo, ale stabilne. Ked som pustil, tak dalsich 10s to este cvicilo a potom klud]3.) zaver: az taky deterministicky sposob ako zabit KDe to zase nebude.