Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Jak se tak dívám na ostatní blogy, kompozitní manažery se těší pozornosti. Manuály jak nainstalovat Beryl či Compiz střídají ankety popularity a praktické návody jak používat nebo naopak stížnosti, že se používat nedají vůbec.
Všichni autoři jako by zapomněli ve svých výčtech na dva starší kompozitní manažery: xcompmgr a kompmgr. Nikdy se nestali extra populární, ani se nedivím, že o nich spouta lidí ani neví o jejich existenci. Dokonce nemají vlastní webové stránky ani nepodporují skoro žádné eye-candy efekty, na druhou stranu jde o vyzrálé projekty. Ten druhý je standardní součást KDE už nějaký ten pátek, minimálně od dob KDE 3.4. a xcompmgr je ještě starší.
Nejsou sice založené na OpenGL, ale kompozitní manažery to zcela jistě jsou. Neumí zdaleka tolik efektů, ale zvládají průhlednost, stíny a lepší synchronizaci překreslování oken – pokud nejste eye-candy fanatik, potřebujete opravdu víc? Plus, delší vývoj, takže jsou stabilnější.
Jsou ještě ze “staré školy”, kdy kompozitní mamanžer nemusel být spečený dohromady se správcem oken, takže je můžete používat s lobovolným správcem oken (Metacity, KWin ...) nicméně kompmgr byl dělaný na míru KWin.
K jejich provozu stačí 2D zapnutá akcelerace, 3D akcelerace vám k ničemu nepomůže. 2D akceleraci podporuje daleko více driverů než 3D. Bohužel ne vždy je kvalita, počet skutečně akcelerovaných funkcí, dostatečný. Viz níže. Stačí si Xorg konfiguraci zkontrolovat zapnutý RenderAccel na “on”. Což je defaultní nastavení pro většinu distribucí a driverů.
Funkčně žádné. Jen kompmgr má o něco lepší odezvu pod KDE, žádné překvapení, byl dělán KDE na míru. Zdrojové kódy kompmgr vychází xcompmgr, trochu podobná situace jako s Berylem a Compizem. Mimochodem, mám takový dojem, že spoluautorem kompmgr je i Luboš Luňák, občasně působící i zde na abclinuxu.
Kompmgr samozřejmě najdete v Kubuntu, nic nemusíte doinstalovat. Stačí spustit. Buď z příkazové řádky, stejnojmenným příkazem, nebo v Kontrolním Centru - Window Behaviour – Translucency zaškrtnete povolit používání průhlednosti a stínů (Use translucency/shadows) a případně si pohrajete s podrobnějším nastavením.
Oba kompozitory můžete spustit v tomto zvláštním režimu, stačí je spustit s parametrem -a. tento režim nemá žádné efekty a také nevyžaduje vůbec žádnou (?) HW akceleraci desktopu.
Žádné efetky, k čemu je tedy dobrý? Zbaví vás “duchů” při posouvání oken, kdy vidíte jak se vám překresluje, původně překrytá, část spodního okna nebo desktopu. Také mizí některé drobné artefakty některých KDE skinů (Plastik).
Těm duchům při posouvání oken bych rád věnoval samostatný zápisek v blogu. Alespoň zjistím, jestli jsem jediný, kdo je pozoruje a nestraší mi třeba jen v hlavě Zkusím je vyfotit, pro ty co by třebas nevěřili...
Kompmgr homepage (něco na ten způsob) a krapet té dokumentace:
http://docs.kde.org/stable/en/kdebase/kompmgr/index.html
Legendární zdroj informací, řada praktických rad a řešení problémů nejen pro xcompmgr:
http://gentoo-wiki.com/TIP_Xorg_X11_and_Transparency
Tiskni
Sdílej:
Neumí zdaleka tolik efektů, ale zvládají průhlednost, stíny a lepší synchronizaci překreslování oken – pokud nejste eye-candy fanatik, potřebujete opravdu víc?No jedna z veci, proc bych takovou vec pouzival je to, co se v OS X jmenuje Exposé. A to je hodne prakticka vec. Ty vady na krase jsou dost zasadni. Kdyz jsem cetl ten clanek na Linux.com, jehoz autor povazuje Beryl za lepsi nez OS X, rikal jsem si, ze je asi trochu moc vyjuchanej. To tvrzeni je celkem smesne...
MAC OS X trpí podobným problémem jako Beryl, nebo Compiz a to sice že je vykreslování vnitřku okna podstatně pomalejšíPomalejsi nez co nebo kdy? GUI OS X mi pripadne sviznejsi nez jakekoliv jine a problemy s videem treba pri hybani oknem QuickTime jsem nezaznamenal. Zmena velikosti okna je rychla, hybani s oknem taktez. Samozrejme trochu jine je to u nenativnich aplikaci, jako napr. jEdit nebo Eclipse -- ale za to nemuze OS X. To je specialita napr. Totemu, prestat hrat kdyz se dragne okno a taha se s nim po plose...:-/
epm -q yakuake kdelibs yakuake-2.7.5 kwin-3.5.2-r2
semo@semo ~ $ yakuake [doslova len par prepnuti F12 do y. a naspat] Uh oh.. can't write data.. semo@semo ~ $ [yakuake lahlo]
semo@semo ~ $ yakuake [20s so mdrzal F12, makalo to ako len mohlo, ale stabilne. Ked som pustil, tak dalsich 10s to este cvicilo a potom klud]3.) zaver: az taky deterministicky sposob ako zabit KDe to zase nebude.