Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Kdyby někdo chtěl, tak můžu někam postnout fotky CNC frézy, kterou jsme našli na škole. Stačilo nainstalovat LinuxCNC, naučit se správnou posloupnost tlačítek (v programu jsou dva vypínače + parkování os) a už jsme si jezdili. Strojaři nám slíbilli i třetí osu s vrtačkou, ale krátce před mojí maturitou přestala fungovat jedna z os (myslím že X) a už se nám to nepovedlo vyřešit.
Elektronika se skládala z obvodu L297 a několika výkonových tranzistorů (lze nahradit obvodem L298). Schéma jsem si nafotil, ale kvalita je nevalná - popisy součástek nepřečtete. Na druhou stranu to ani není potřeba, RC článek je popsaný v datasheetu a na zbytku není co zkazit
Motory se nepěkně zahřívaly, ale měly sílu. Závitové tyče měly převod 1cm/ot., motor měl 0.04Nm a museli jsme opravdu hodně zabrat, abysme motor "utrhli" a protočil se Na škole už jsem ale přes rok nebyl, kdoví, třeba někdo vyměnil motory, dodělal třetí osu a fréza funguje ke spokojenosti všech...a nebo taky ne.
Vzhledem k velkému zájmu () přikládám fotky toho, co jsme ve škole tehdy našli. Třeba pochytíte nějakou inspiraci
K odporům u motorů (v krabici s větráky) - mistrovi se nelíbilo jak hřejí motory a tak vrazil k motorům do série hrst odporů s celkovou hodnotou v jednotkách ohmů.
Co jsem koukal do datasheetu (jako jeden z mála na škole jsem uměl použitelně anglicky), tak se to dá snad ovlivnit RC článkem u obvodu L297, ale to mistra fakt nenapadlo ani zkusit
Není zač, spolupracovník prohlásil něco ve smyslu, že tak dobrý provedení nečekal a že je to na školu na hodně dobrý úrovni
Ale na občasný frézování do dřeva by to mohlo stačitNa to rovnou zapomeň. Vrtačka je na vrtání, ne na frézování a kór do dřeva.
Samovolná přeměna hmoty na energii, wow!
Tiskni
Sdílej: