abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 00:33 | Nová verze

    Webový prohlížeč Dillo (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.1.0. Po devíti letech od vydání předchozí verze 3.0.5. Doména dillo.org již nepatří vývojářům Dilla.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 15:00 | Komunita

    O víkendu probíhá v Bostonu, a také virtuálně, konference LibrePlanet 2024 organizovaná nadací Free Software Foundation (FSF).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:22 | Nová verze

    Nová vývojová verze Wine 9.8 řeší mimo jiné chybu #3689 při instalaci Microsoft Office 97 nahlášenou v roce 2005.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    3.5. 13:11 | Nová verze

    Coppwr, tj. GUI nástroj pro nízkoúrovňové ovládání PipeWire, byl vydán v nové verzi 1.6.0. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    2.5. 22:33 | Nová verze

    Byla vydána dubnová aktualizace aneb nová verze 1.89 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Vypíchnout lze, že v terminálu lze nově povolit vkládání kopírovaného textu stisknutím středního tlačítka myši. Ve verzi 1.89 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 22
    2.5. 21:22 | Nová verze

    Proton, tj. fork Wine integrovaný v Steam Play a umožňující v Linuxu přímo ze Steamu hrát hry určené pouze pro Windows, byl vydán ve verzi 9.0-1 (𝕏). Přehled novinek se seznamem nově podporovaných her na GitHubu. Aktuální přehled her pro Windows běžících díky Protonu také na Linuxu na stránkách ProtonDB.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    2.5. 19:33 | Nová verze

    Byla vydána verze 1.78.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání na GitHubu. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    2.5. 11:22 | Bezpečnostní upozornění

    Služba Dropbox Sign (původně HelloSign) pro elektronické podepisování smluv byla hacknuta.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    2.5. 11:00 | Nová verze

    Byla vydána nová major verze 8.0 textového editoru GNU nano (Wikipedie). Podrobný přehled novinek a oprav v oznámení v diskusním listu info-nano nebo v souboru ChangeLog na Savannah. Volbou --modernbindings (-/) lze povolit "moderní" klávesové zkratky: ^C kopírování, ^V vložení, ^Z vrácení zpět, … Tato volba je aktivována také pokud binárka s nano nebo link na ni začíná písmenem "e".

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    1.5. 23:22 | IT novinky

    Před 60 lety, 1. května 1964, byl představen programovací jazyk BASIC (Beginners' All-purpose Symbolic Instruction Code).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 23
    Podle hypotézy Mrtvý Internet mj. tvoří většinu online interakcí boti.
     (60%)
     (11%)
     (17%)
     (13%)
    Celkem 84 hlasů
     Komentářů: 8, poslední včera 08:25
    Rozcestník

    Tracer

    14.7.2014 21:05 | Přečteno: 1292× | Výběrový blog | poslední úprava: 15.7.2014 11:21

    Nástroj, který vyhledá neaktuální spuštěné aplikace

    Rád bych vám představil svou bakalářskou práci. Začal jsem předčasně, neobhajoval jsem ji tedy v tomto školním roce, ale čeká mě to (snad) až v následujícím, což znamená, že nemám hotový produkt, ale něco, co doposud vidělo jen pár lidí. Nyní bych vám rád ukázal o co jde.

    Problém

    Když spustíme aplikaci, do paměti se načtou knihovny a soubory potřebné k jejímu běhu. Pokud je některá z knihoven, nebo samotná aplikace po dobu jejího běhu aktualizována, v paměti stále zůstanou původní soubory, přestože na disku už nemusí existovat (mohou být smazány, nebo nahrazeny novějšími verzemi). Pro uživatele není zrovna jednoduché zjistit, které aplikace mohla aktualizace systému ovlivnit. Můj prográmek, který jsem pojmenoval tracer, se snaží tento problém řešit - nalezne totiž takto ovlivněné aplikace, uživateli je vypíše a doporučí jejich restartování.

    Myslím si, že to může být užitečné především u rolling distribucí, kde si uživatelé vlastně nemohou být na 100% jisti, zda jim aplikace/služba po rebootu opravdu naběhne, ale věřím, že tracer využije i spousta uživatelů klasických distribucí.

    Funkcionalita

    Zatím mám implementováno:

    viz User Guide pro konkrétní ukázky použití a ukázky výstupů z programu. Veškeré návrhy na rozšíření funkcionality jsou vítány.

    Podpora distribucí

    Dle zadání práce je primární podporovanou distribucí Fedora, ale nevidím důvod, proč by to nemohlo fungovat i jinde. Aktuálně program běží i na Gentoo a Debianu. Naportovat jej na jiné distribuce je samozřejmě možné a záleží spíše na tom, zda o to bude zájem.

    Instalace

    Program je zatím řádně zabalíčkován pouze pro Fedoru. Pro Gentoo pak mám ebuild, ale ten ve skutečnosti udělá jen git clone aktuální verze z gitu, jediná přidaná hodnota je tedy to, že si pohlídá a nainstaluje závislosti. Všichni ostatní mají možnosti použít verzi z gitu bez balíčku, případně si to zabalíčkovat pro svou distribuci. Koukněte na Get Tracer.

    Feedback

    Proč to sem píši? Kromě toho, že bych vám rád představil svůj projekt, rád bych zjistil, zda je o něco takového vůbec zájem a zda si najde své uživatele. Dále bych vás chtěl požádat o připomínky a feedback, který by mi pomohl přiblížit mou představu toho, jak by to mohlo vypadat, tomu, jak by chtěli uživatele, aby to vypadalo. Mohli jste si všimnout, že podporovaných distribucí zatím není mnoho. Určitě není v mých silách podporovat všechny sám, proto bych chtěl požádat vás, komunitu, abyste se v případě zájmu, zapojili. Ať už pouhým napsáním "Chtěl bych tento program používat na XY", nebo přímo zabalíčkováním a správou balíčku pro danou distribuci. V obou případech budu mít radost.

    Tracer při své činnosti přistupuje (samozřejmě pouze čtením) k databázi balíčkovacího systému a zjišťuje určité informace. Při portaci na novou distribuci je potřeba dané funkce poskytnout. Vzhledem k tomu, že existuje podpora pro Debian, portovat tracer na cokoliv s dpkg by mohlo být otázkou pár řádků. Ovšem pro distribuce mající specifický balíčkovací systém, bude potřeba implementovat celý modul. Pokud by někdo měl zájem i o tohle, nechť mě libovolným způsobem kontaktuje. Vysvětlím a pomůžu se vším co bude potřeba. Předesílám, že opravdu nejde o raketovou vědu, ale o implementaci pár jednoduchých funkcí.

    Nakonec, každý program je jiný a já nemůžu otestovat všech nekonečně mnoho, zda jej tracer opravdu najde. Proto pokud se vám stane, že ve výstupu bude nějaká aplikace chybět, nebo naopak přebývat, dejte prosím vědět.

    Za každý přínosný komentář předem děkuji.

    Odkazy

           

    Hodnocení: 100 %

            špatnédobré        

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    14.7.2014 22:02 D-Evil | skóre: 25 | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Tracer
    Čím se to liší od checkrestart?
    FrostyX avatar 14.7.2014 22:20 FrostyX | skóre: 27 | blog: Frostyho_blog | Olomouc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Tracer
    Jednak jsem o checkrestart nikdy neslyšel, takže děkuji. Určitě se na něj podívám, zkusím prozkoumat, jak to řeší oni.

    Potom, BP pochází z RedHatu a jejich požadavkem bylo, aby ten nástroj byl funkční i na Fedoře. Což checkrestart nejspíš nesplňuje.

    PS: Zrovna jsem to nainstaloval, vyzkoušel a subjektivně si myslím, že nemají příliš user-friendly výstup.
    FrostyX.cz | 1984 was not supposed to be an instruction manual.
    FrostyX avatar 14.7.2014 22:22 FrostyX | skóre: 27 | blog: Frostyho_blog | Olomouc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Tracer
    Navíc v současné době mám funkční plugin pro fedoří balíčkovací systém DNF, v budoucnu bych rád udělal něco podobného i pro ostatní balíčkovací systémy (pokud budou podporovat nějakou obdobu pluginů)
    FrostyX.cz | 1984 was not supposed to be an instruction manual.
    14.7.2014 22:46 karel
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Tracer
    Soucasti balicku yum-utils je prikaz needs-restarting, ktery dela totez. Muzes to vyuzit minimalne pro otestovani/srovani funkcionality (jen pozor, v kvetnu jsem v nem opravovalo par vyznamnych chyb, tak se ujisti, ze mas opravenou verzi) A taky jsem nedavno narazil na blog, kde se autor zminuje o svem skriptu, ktery snad pracuje jeste o stupen lepe nez needs-restarting, ale hloubeji jsem to nezkoumal.. Treba z toho neco vyctes a muzes v BP programy vzajemne porovnat. http://ingvar.blog.redpill-linpro.com/tag/needs-restarting/
    14.7.2014 22:49 karel
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Tracer
    ...v kvetnu jsem v nem opravovalo...
    Melo to byt "v kvetu se v nem opravovalo...", ja sam je neopravoval, jen jsem na jednu z nich narazil. :-)
    FrostyX avatar 14.7.2014 23:51 FrostyX | skóre: 27 | blog: Frostyho_blog | Olomouc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Tracer
    Děkuji, o needs-restarting vím. Jako problém vidím to, že není user-friendly (stejně tak jako checkrestart pro debian, zmíněný výše. Už jen první pohled
    [frostyx@localhost ~]$ sudo needs-restarting
    1385 : gvim -f 
    961 : xfce4-terminal --geometry=80x24 --display :0.0 --role=xfce4-terminal-1404752667-2093205702 --show-menubar --show-borders --hide-toolbar --working-directory /home/frostyx --window --geometry=135x32 --display :0.0 --role=xfce4-terminal-1404680775--1537418211 --show-menubar --show-borders --hide-toolbar --working-directory /home/frostyx/dotfiles --tab --working-directory /home/frostyx/dotfiles/.vim/bundle/YouCompleteMe --sm-client-id 2163acf15-c689-4f32-b713-6d1b1c824234 
    Oproti
    [frostyx@localhost ~]$ sudo tracer
    gvim
    xfce4-terminal
    Navíc tracer umožňuje definovat pravidla pro konkrétní procesy. Takže mu můžu říci, že mě s nějakými polkit, udisks a gvfs procesy nemá otravovat, protože je stejně nemůžu restartovat. To je samozřejmě řízeno daty, takže v současné době existuje systémový soubor, který bude brzy obohacen o uživatelsky definovaný soubor někde v /etc případně /home.

    Taky si hlídám to, že nějaký proces spustil jiný a měl by být restartován za pomocí toho nadřazeného. Například jsem aktualizoval flash player, tak nechci aby se vypsal flash player, protože je ve skutečnosti potřeba restartovat chromium, aby se změna projevila.
    FrostyX.cz | 1984 was not supposed to be an instruction manual.
    kouzer avatar 15.7.2014 05:56 kouzer | skóre: 11 | Mladá Boleslav
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Tracer

    Na openSUSE je 'zypper ps', který vypíše seznam programů a knihoven, jež se dotkl upgrade/dist-upgrade a je dobré je restartovat.

    Linux user #448944.
    15.7.2014 13:02 marbu | skóre: 31 | blog: hromada | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Tracer
    Tohle je naportovane i pro yum (balik yum-plugin-ps) a pouzivat se stejne: yum ps
    There is no point in being so cool in a cold world.
    xkucf03 avatar 15.7.2014 12:47 xkucf03 | skóre: 49 | blog: xkucf03
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Tracer
    1. Změnil bych název – „tracer“ je příliš obecné slovo, nevím, co si pod tím představit, když to někde uvidím + když to budu někde hledat, tak najdu milion jiných věcí. To už radějí nějaký „old library killer“ :-) nebo zkus vymyslet nějakou zkratku (ideálně rekurzivní jako GNU nebo Wine), která bude relativně jedinečná.
    2. VŠ práce by měla obsahovat teoretickou část – před psaním kódu by to chtělo udělat pořádnou rešerši, jaké nástroje existují, v čem mají chyby a co bys dělal jinak. Pak zhodnotit, zda je lepší psát nový program nebo raději vylepšit stávající (nebo k němu udělat přívětivé uživatelské rozhraní) a podpořit to argumenty.
    3. Hlášky „You should restart“ a „Nothing needs to be restarted“ jsou specifické pro DNF? Neměly by být spíš někde v jádře programu?
    Mám rád, když se lidé přou, znamená to, že vědí, co dělají, a že mají směr. Frantovo.cz, SQL-DK, Relational pipes
    FrostyX avatar 15.7.2014 19:25 FrostyX | skóre: 27 | blog: Frostyho_blog | Olomouc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Tracer
    Díky za podměty k přemýšlení.
    1. Rozhodně na tom něco bude.
    2. V minulosti jsem program podobného typu hledal (pro Arch) a nic jsem nenašel. Potom jsem udělal menší průzkum i v ostatních distribucích a taky jsem nic nenašel. Nejspíš jsem hledal blbě. Až v průběhu programování jsem na ně postupně začal narážet. Každopádně tohle zadání BP se mi hodně líbilo, takže bych se do toho pustil i kdybych o nich věděl dříve.
    3. Pokud je tracer explicitně spuštěný uživatelem a nic nenajde, nechtěl jsem aby říkal, že nic nenašel. Protože Rule of Silence: When a program has nothing surprising to say, it should say nothing.
      Ale když je spuštěný z DNF pluginu, je potřeba aby se nějak ozval. Máš ale pravdu, že by text hlášky mohl být v jazykovém souboru a v pluginu bych se na něj mohl jen odkazovat. Napravím ...
    FrostyX.cz | 1984 was not supposed to be an instruction manual.
    Josef Kufner avatar 15.7.2014 20:03 Josef Kufner | skóre: 70
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Tracer
    Najdi si něco, čím ho odlišíš od ostatních. Při obhajobě se ti to bude hodit.
    Hello world ! Segmentation fault (core dumped)
    wamba avatar 15.7.2014 16:22 wamba | skóre: 38 | blog: wamba
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Tracer
    No používám Manjaro (Archlinux), tak nemůžu ozkoušet, ale co pro tento proces: /usr/bin/python2 /usr/share/system-config-printer/applet.py upozorní mě to při povýšení system-config-printer, že mám restartovat system-config-printer-applet?
    This would have been so hard to fix when you don't know that there is in fact an easy fix.
    FrostyX avatar 15.7.2014 18:52 FrostyX | skóre: 27 | blog: Frostyho_blog | Olomouc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Tracer
    Vyzkouším. Jestli neupozorní teď, tak v budoucnu určitě :-)
    FrostyX.cz | 1984 was not supposed to be an instruction manual.
    FrostyX avatar 15.7.2014 19:33 FrostyX | skóre: 27 | blog: Frostyho_blog | Olomouc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Tracer
    Díky za dotaz. Hezky jsi poukázal na to, že mi to nenajde pythonní aplikace. Nějaký hloupý bug, protože wicd mi to normálně nacházelo. Určitě to brzo opravím.

    Btw oproti konkurenci na tom nejsem úplně špatně, needs-restarting ho taky nenašel :-D
    FrostyX.cz | 1984 was not supposed to be an instruction manual.
    mess avatar 16.7.2014 14:55 mess | skóre: 43 | blog: bordel | Háj ve Slezsku - Smolkov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Tracer
    A co Ruby, Perl, shellové skripty, ...? Detekuje je to taky? Ať už při aktualizaci skriptu nebo interpretu (či nějaké jeho části). :-) Jinak zajímavý počin :-)
    Cez párne mesiace zošíváš vaginy, cez neparne montuješ hajzle.
    FrostyX avatar 16.7.2014 15:04 FrostyX | skóre: 27 | blog: Frostyho_blog | Olomouc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Tracer
    No, co tu mam uložené nějaké staré výstupy, tak se tam wicd normálně objevoval. A to jsem to nedělal konkrétně pro python, takže by to mělo fungovat i pro jiné interpretry. Až najdu tu chybu, tak vyzkouším.
    FrostyX.cz | 1984 was not supposed to be an instruction manual.
    Petr Tomášek avatar 16.7.2014 09:28 Petr Tomášek | skóre: 39 | blog: Vejšplechty
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Tracer
    Pokud je některá z knihoven, nebo samotná aplikace po dobu jejího běhu aktualizována...

    Eeeee?

    multicult.fm | monokultura je zlo | welcome refugees!
    FrostyX avatar 16.7.2014 12:18 FrostyX | skóre: 27 | blog: Frostyho_blog | Olomouc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Tracer
    Když spustíme aplikaci, do paměti se načtou knihovny a soubory potřebné k jejímu běhu. Pokud je některá z knihoven, nebo samotná aplikace po dobu jejího běhu aktualizována, ...
    Po dobu běhu té aplikace ... nevím, mě to zní normálně. Je to špatně?
    FrostyX.cz | 1984 was not supposed to be an instruction manual.
    17.7.2014 02:08 Kvakor
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Tracer
    Neřekl bych špatně, jen nejednoznačně. Lepší by to bylo třeba takto:
    Pokud jsou soubory některé z knihoven nebo samotné aplikace po dobu jejího běhu aktualizovány, ...
    Jde o to, že ty staré soubory mohou stále být na disku dokud jsou otevřené (platí automaticky pro binárku i knihovny běžícího procesu), protože soubor je smazaný až tehdy, když počet referencí na něj klesne na nulu. Běžící proces může s takovým souborem víceméně normálně pracovat, ale pro ostatní procesy je normálnímy prostředky nedostupný.

    PS: Je možné udělat takovýto program i bez podpory balíčkovacího systému, pokud by prolezl všechny procesy v /proc a kouknul se, jesli některý nemá smazanou binárku nebo knihovnu (skrz soubor exe a maps), případně jestli nedrží otevřené soubory, které jsou smazané (symlinky v adresáři fd). Jen je třeba dát pozor na vlákna jádra, protože ty žádnou binárku nemají, ale není problém je poznat, protože nemají nic namapovaného a nemají nastavené prostředí. Jediná nevýhoda by byla, že by vypsal jen procesy, ale ne aplikace/služby. nicméně pokročilému uživateli by to nejspíš nevadilo ...
    FrostyX avatar 17.7.2014 10:51 FrostyX | skóre: 27 | blog: Frostyho_blog | Olomouc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Tracer
    Díky za velmi zajímavý komentář.
    Jde o to, že ty staré soubory mohou stále být na disku dokud jsou otevřené (platí automaticky pro binárku i knihovny běžícího procesu), protože soubor je smazaný až tehdy, když počet referencí na něj klesne na nulu. Běžící proces může s takovým souborem víceméně normálně pracovat, ale pro ostatní procesy je normálnímy prostředky nedostupný.
    Já myslel, že ten proces má všechny soubory potřebné k běhu načtené v paměti a přistupuje k nim do paměti, ne na disk. Z hlediska implementace na tom stejně nezáleží, ale až budu psát dokumentaci k BP, tak si k tomu rozhodně něco přečtu, ať tam nenapíšu hlouposti. Díky.

    Je možné udělat takovýto program i bez podpory balíčkovacího systému, pokud by prolezl všechny procesy v /proc a kouknul se, jesli některý nemá smazanou binárku nebo knihovnu
    Takže vlastně lsof |grep deleted, najít cesty do souborového systému a ty procesy vypsat? To zní až moc jednoduše :-D. Zkusím to.
    FrostyX.cz | 1984 was not supposed to be an instruction manual.
    FrostyX avatar 17.7.2014 11:46 FrostyX | skóre: 27 | blog: Frostyho_blog | Olomouc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Tracer
    Tak jsem napsal takový snippet https://gist.github.com/FrostyX/95822fa5ce34ead7b140 který projde všechny procesy a všechny soubory které používají. Když je u některého napsané "(deleted)" proces vypíše.

    Vypadá to funkčně. Ty tedy myslíš, že vůbec nebude potřeba zjišťovat z package manageru informaci o aktualizovaných balíčcích?
    FrostyX.cz | 1984 was not supposed to be an instruction manual.
    xkucf03 avatar 17.7.2014 12:02 xkucf03 | skóre: 49 | blog: xkucf03
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Tracer

    IMHO bude potřeba zkombinovat oba přístupy – předmětem aktualizace můžou být i datové soubory nebo třeba skript, který se jednou načte a pak už se jako otevřený soubor nedrží.

    Mám rád, když se lidé přou, znamená to, že vědí, co dělají, a že mají směr. Frantovo.cz, SQL-DK, Relational pipes
    21.7.2014 08:22 GEDIK | skóre: 3
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Tracer
    jednoduše:

    alias vyhnite='lsof | grep '\''DEL.*lib'\'' | cut -f 1 -d '\'' '\'' | sort -u'
    FrostyX avatar 21.7.2014 11:26 FrostyX | skóre: 27 | blog: Frostyho_blog | Olomouc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Tracer
    Tohle mi ve skutečnosti nenašlo vůbec nic.
    FrostyX.cz | 1984 was not supposed to be an instruction manual.
    27.7.2014 17:57 GEDIK | skóre: 3
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Tracer
    zajimave, me to opravdu po aktualizaci knihoven opravdu ukaze binarky, ktere mam restartovat.

    Založit nové vláknoNahoru

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.