V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Jestli si chcete i Vy udělat něco na mírů, a jak je to dneska moderní mít to přes web (v tomto případě to dává i smysl), tak to není problém. Zvládne to asi i slabý programátor k zbastlení je třeba trochu html a javascriptu a za použití knihovny OpenLayer to jde snadno.
Základní ukázka jak to udělat je zde: zobrani bodu v OSM pokročilejší: zobrazení trasy v OSM Příklady jsou jednoduché a trochu upravit html případně javascript zvládne vetšina nějak doprgat.
Výsledek pak může vypadat nějak takto rozbrazení záznamu trasy z GPSky na mapě
Výhody to má ty, že není třeba být nutně závislí na někom dalším a hlavně nepotřebujete nějaký obskurní klíč pro API a proto to funguje za každé situace.
podrobněni o použití openstreetmap
Tiskni
Sdílej:
OpenStreet map se mi líbí, ale jsou trochu nad mé technické chápání. Dvakrát jsem se tam snažil něco doplnit... no asi nerozumím tomu kolik jakých vrstev tam je, ale moc velké úspěchy jsem neměl. Např. když jsem se snažil doplnit jednu čajovnu.Spustíš JOSM (Potlatch saje), stáhneš si obdélník, ve kterém chceš něco upravovat, přidáš bod (Kreslit uzly; klik; Esc) nebo vybereš existující objekt, přidáš mu požadované vlastnosti (
amenity="cafe"
; name="U tučňáka"
), nahraješ změny.
Možná by to stálo za článek či dva.Houska tu něco psal.
Houska tu něco psal.zde
že už převálcují nejen mapy googlu ale i od seznamu.no seznam.cz používá mapy od geodisu a google po pokrytí naší republiky používá podobné/stejné mapy. Seznam nikdy neměl svoje mapy
... změnil vícekrát jeden objekt v jednom dni ...ne, změnil dva objekty (přičemž jeden z nich měl namísto změny rovnou smazat) resp. těch objektů změnil asi tak tři tuny, kdekoliv po okolí jsem si kliknul historii, tak tam byl, a teda nevím, co s nima dělal, když ty objekty byly stejně špatně (nejen že narozdíl od mých logů neseděly s ortofoto, což se dá svést na nepřesnost jednoho či druhého, ale i zjevné nesmysly typu silnice skrz dům) ... jestli on to není nějaký hloupý bot ...?
Co mě štve je nic-moc webové rozhraní OSM. Třeba tam nejde rozumně vyznačit víc bodů nebo trasa (OK, na tohle už můžu použít tu tvou věc) a taky Mapnik zdaleka nerenderuje všechny informace, které databáze obsahuje.Aspon ako ja chapem OSM nie je konkurent pre napr. gmaps, bing ci mapy.cz ale skor pre teleatlas alebo navteq. Preto ani nemoze byt vsetko co je v DB na mapnik mape. To by nebola mapa, ale akesi roznofarebne nieco plne necitatelneho inak farebneho cohosi
gmt -jo output.img input1.img input2.img
).
Using unchanged predefined country selections will often produce your map faster then making your own selection!Stejně musím mapu vždycky mergovat s vrstevnicemi, protože ty jsou z licenčních důvodů šířeny zvlášť.
kvalita OpenStreetMap se rychle a natolik zlepšila, že už převálcují nejen mapy googlu ale i od seznamu- ROFL
stačí použít Ortofoto+KM a těch pár ulic zmapovatJe takové použití (nějaké komerční) mapy legální?