Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Na stole mam specifikaci tykajici se toho radaru. Je na ni cervene razitko, takze jen jeden udaj. Vykon te veci ma byt pres 500 Mega Watt ERP, v impulznim rezimu dvounasobek. To je jen pro informaci 1000 krat vice nez vyzaruje casto kritizovany vysilac na Zizkove. Navic aby mohl radar videt i za horizont, bude se podle aktualniho stavu ionosfery proladovat v dosti sirokem rozmezi kmitoctu. To v praxi znamena, ze 100 kilometru kolem toho monstra budou permanentni problemy s bezdratovym internetem, vysilackami a mobily nebo dokonce i s oteviranim aut dalkovym ovladanim. Kovbojove z US Air Force totiz na nejake Zenevske regulativy a leta peclive planovane pridelovani kmitoctu v Evrope zvysoka kaslou a jednoduse zaberou frekvenci, ktera jim v dane chvili umozni "videt" nejlip.
Nojo, někdo se dělá zajímavým, pokouší se vyvolat hype, říkám si. Ale pak to samé vidím na teletextu ČT potvrzeno! Píšou tam že Negativního působenáí radaru se není třeba obávat, 150m od radaru je intenzita vyzařování obdobná, jako 15cm od mikrovlnné trouby. Takže si to spočítáme- odkrytovaná mikrovlnná trouba je téměř izotropní zářič, regulátor výkonu má obvykle maximum kolem 900 nebo 1000W. 150m je shodou okolností přesně 1e3x větší vzdálenost než 15cm, a protože intenzita elmag pole klesá se čtvercem vzdálenosti, bude ERP radaru 1e6x vyšší než té mikrovlnky, což dává přesně onen 1GW ERP. No prosím- lidé nadávají na novináře, a přitom se od nich dozví věci z dokumentů s červeným razítkem.
UPDATE: Tak jsem onu stránku našel, a je to ještě drobet horší- nejde o 15cm od mikrovlnky, ale 5cm od mikrovlnky, takže ERP radaru by mělo být ještě 9x vyšší než jsem spočítal. Nebo měl autor na mysli nějakou jinou mikrovlnku.. nebo je to úplně jinak, ostatně údaj "5cm od mikrovlnky" je klasická dezinformace, protože není řečeno jestli 5cm od plechu nebo 5cm od magnetronu..
UPDATE2: Vidím že se diskuse ubírá směrem jestli bychom tu radarovou základnu mít MĚLI nebo NEMĚLI. Taková diskuse je naprosto zbytečná, protože o tom že tu základna bude, je nepochybně už dlouho rohodnuto, a nikdo z nás s tím nic nenadělá, o tom jsem naprosto přesvědčen. Krásně se nám vybarvila média. Pamatujete si první úvahy o kandidatuře Václava Klause na presidenta? Zpočátku se to objevilo v novinách s komentářem že jde o něco naprosto absurdního, jako pokusný balónek. O rok později to byla seriózní varinta, a po dvou letech skutečnost. Teď se situace opakuje, jsme ve fázi dvě- příprava veřejnosti. Půl roku lidem cpěte do hlavy absurdní blbost, oni se unaví a přestanou vztekat.
Tiskni
Sdílej:
100 km - (150 m - 15 cm)
od mikrovlnné trouby dochází k permanentním problémům s bezdrátovým internetem, vysílačkami, mobily nebo dokonce i s otevíráním aut dálkovým ovládáním. (Předpokládám, že věta 150m od radaru je intenzita vyzařování obdobná, jako 15cm od mikrovlnné trouby znamená, že když na jednom místě změřím záření, nejsem schopen určit, zda jsem 15 cm od mikrovlnky nebo 150 m od radaru.) Kde dělám chybu? Může záření působit ještě nějak jinak, než intenzitou?
Takže se ptám znova – co je tou rozlišující vlastností záření, jejíž hodnota se liší v 15 cm od mikrovlnky od hodnoty té samé vlastnosti 150 m od radaru?Dle informací z článku žádný.
Jinými slovy – když vás postavím na určité místo, měřením intenzity záření nedokážete určit, zda stojíte 15 cm od mikrovlnky, nebo 150 m od radaru.Nedokážu.
Vy tvrdíte, že existuje nějaká jiná vlastnost záření, pomocí které tohle rozlišíte (teoreticky, netrvám na tom, aby lidstvo nyní mělo k dispozici přístroj, který to změřit dokáže).To jsem nikdy netvrdil. Tvrdím, že stačí udělat krok vedle a podle poklesu intezity odhadnu, jestli zdrojem je mikrovlnka, nebo radar. Celou dobu narážím na tohle:
Vychází mi z toho, že ve vzdálenosti 100 km - (150 m - 15 cm) od mikrovlnné trouby dochází k permanentním problémům s bezdrátovým internetem...Přesněji na to, že to odčítání není na místě asi stejně jako (a-b)^2 není obecně rovno a^2 - b^2.
Přesněji na to, že to odčítání není na místě asi stejně jako (a-b)^2 není obecně rovno a^2 - b^2.Spíš bych to viděl na problém toho, že
a^x−b^x
nemusí být nutně funkce monotónní, ale nechci zjišťovat, zda ty výroky náhodou nejsou ekvivalentní. Ale pokud ta funkce není monotónní ani v tomhle konkrétním případě s radarem a mikrovlnkou, pak je ten příklad docela zavádějící, protože těch 150 m od radaru může být taky klidně nejlepší případ a všude blíž i všude dál bude radarové záření intenzivnější než záření mikrovlnky vzdálené 150 m od radaru. Což bych z toho novinářského výroku neočekával…
Vychází mi z toho, že ve vzdálenosti 100 km - (150 m - 15 cm) od mikrovlnné trouby dochází k permanentním problémům s bezdrátovým internetem, vysílačkami, mobily nebo dokonce i s otevíráním aut dálkovým ovládáním. (Předpokládám, že věta 150m od radaru je intenzita vyzařování obdobná, jako 15cm od mikrovlnné trouby znamená, že když na jednom místě změřím záření, nejsem schopen určit, zda jsem 15 cm od mikrovlnky nebo 150 m od radaru.) Kde dělám chybu? Může záření působit ještě nějak jinak, než intenzitou?V blogu se mimo jiné říká:
intenzita elmag pole klesá se čtvercem vzdálenostiodtud můj vzorec: I~P/(d^2), kde I je intenzita, P je výkon a d je vzdálenost. Značka ~ říká, že levá a pravá strana jsou přímo úměrné. Závislost intezity na vzdálenosti je funkcí klesající a tudíž monotóní. Ovšem nikoli lineární. To, že nerozliším mirkovlnku na vzdálenost 15 cm od radaru vzdáleného 150 m, neznamená, že intenzita bude stejná 100 km od radaru, jako od mikrovlnky (po odečtení rozdílu vzdáleností, kde se intenzita shoduje). Stačí dosadit do toho vzorce. Konstanta úměrnosti bude stejná. Odpověď na otázku
Kde dělám chybu?je: Tady
100 km - (150 m - 15 cm)nejde odčítat, protože ta intenzita klesá různě rychle.
nejde odčítat, protože ta intenzita klesá různě rychle.Jenže ono různě rychle může znamenat leccos, a v některých případech to odčítat můžu (protože nemám rovnici, ale nerovnici). Například pokud by intenzita záření radaru ve vzdálenosti 150,15 m a vyšší vždy klesala rychleji, než intenzita záření mikrovlnky 15 cm a dále, můžu v nerovnici omezené vzdáleností 15 cm od mikrovlnky a dál
záření radaru <= záření mikrovlnky
směle odčítat. Takhle jsem to uvažoval já. Problém je, že ta intenzita (nejspíš, nechce se mi to odvozovat), neklesá rychleji, a pak je vyjádření „150 m od radaru je intenzita stejná jako 15 cm od mikrovlnky“ přinejmenším lišácké, protože zatajuje nepříliš populární skutečnost, že od jisté vzdálenosti a
výše platí „150m + a
od radaru bude záření vždy vyšší, než 15 cm + a
od mikrovlnky“.
Jinými slovy, já jsem předpokládal tvrzení „15 cm od mikrovlnky je to stejné, dál už je to jenom lepší“, a v takovém případě je odčítání oprávněné. Správně to asi má být „15 cm až x
od mikrovlnky je na tom radar líp, všude jinde je na tom hůř“. A v tomhle případě už si odčítat dovolit nemůžu.
Na jednej strane to ma chranit pred hajzlami z vychoduTakovou sebekritiku by neuměl vyslovit každej
Proboha proč tu není blacklist, abych už ty vaše kidy nemusel číst???Ale on tu je, tlačítko blokovat tu není jen tak, takže nemel hlouposti jak tě Jik nutí číst jeho reakce a zmáčkni ho, děkuji.
No a k těm důvodům pro uvedu alespoň ten, který u mne spolehlivě vyváží veškerá mně známá proti: máme možnost přihlásit se k zodpovědnosti za tenhle svět a za bezpečnost tím, že poskytneme kousíček území a o všechno ostatní už se postará někdo jiný.Já tu vidím "trošku" problém v tom, že ten váš "někdo jiný" (tedy USA) je dle mých názorů největším současným světovým agresorem (či jak lépe to nazvat). Někoho takového podporovat je z mého pohledu odporné...
Méně pak bude těch, kteří jsou principiálně proti přítomnosti cizích státních příslušníků na našem území.Ale je velký rozdíl mezi cizím státním příslušníkem a cizím vojákem.
... máme možnost přihlásit se k zodpovědnosti za tenhle svět a za bezpečnost tím ...Pokud mam mit za neco odpovednost, tak bych predevsim ocekaval, ze budu mit moznost to ovlivnovat. Ovsem mam takove neblahe tuseni, ze rozhodnuti umistit u nas zakladnu bude take v teto oblasti nasim rozhodnutim poslednim. Nebo se snad domnivate, ze nas USA kupr. budou zadat o svoleni zautocit na Iran, coz je jedina situace, za ktere se da alespon uvazovat o tom, ze by pripadny blasticky uder Iranu nebyl zcela mimo realitu.
Chápu Váš náznak, že je radar vyslovením hrozby porušení rovnováhy. Z toho nevim, jak se dostat. Lepší technologie nemáme, jak se bránit raketovému útoku, než ho dostatečně dopředu detekovat či se o to aspoň snažit.
Zatím umístění zbraní a vojsk u nás řešit nemusíme. I když toto jsou taky vojska ... ale ne tak aktivní.
Jako bezprostřední ho nevidím. Ale základny se nestaví jako reakce na okamžitý stav. Staví se pro zabezpečení všech možností.
Očekávám, že Írán a spol. by vystřelili rakety jen při útoku na ně - a to ještě kdo ví jestli. V nejbližších 12 měsících snad ne. Navíc držím palce Izraeli a jeho "trestající ruce", že Íránu ten závod na uran srovná se zemí. Sorry, v tomhle Izraeli straním.
a první diskutovanou možnost, tedy že Irán/Severní Korea zaútočí na naši malou zemičku, diskutovaná základna zabezpečuje jak?... ze Iran ci Severni Korea vystreli sve jaderne hlavice na Evropu nebo USA?Ale základny se nestaví jako reakce na okamžitý stav. Staví se pro zabezpečení všech možností.
Ona samotná uvažovaná základna útoku na nás nebrání. Mimochodem, jak jsem slyšel, rakety na Ameriku budou (mají) lítat směrem na východ, po směru rotace zeměkoule, takže na nás by musely letět úmyslně. A onomu útoku na nás by mělo či mohlo zabránit rozmístění Patriotů apod., jak by snad šlo vymoci po Američanech.
Hm, to jo, zdá se, že žijeme ve světě, kde to, co je správné či morální, musí být zároveň podloženo velkým klackem. Respektive tomu tak asi nikdy nebylo jinak. "Kdo nechtěl být přivtělen, musel vlastnit kvéry".
Je tím pravděpodobnější, čím méně jsme proti němu bráněni, a čím snazší je takový útok provést.
Mne totiz stale nedochazi, co je ten druhy krok pote, co odpalite rakety na USA nebo EU. Tedy krome toho, ze budete do 20 minut vymazan z mapy. Nemyslite si, ze takovy uder je uz uplne posledni tah, kdyz vam nezbyva nic jineho? Kdyz jste v takove situaci, co na ni meni nejaka protiraketova obrana?
Ja mam spis obavu, ze v dusledku presvedceni, ze par raket jeste zvladneme, budou mit nekteri lide mnohem vetsi choutky "vylepsovat" svet. Cimz se rapidne zvysuje riziko, ze nejaka zeme do podobne situace bude dotlacena. Viz treba posledni vyvoj ve vztazich USA - Iran.
Za jaké situace byste před dvěma lety očekával, že někdo zavře kohoutek na ropovodu? A vidíte, už dvakrát někdo usoudil, že je to fajn nápad.
Pokud mate na mysli Rusko, tak za prve technicka - jednalo se jednou o ropu a jednou o plyn, ale predevsim - jak Americka zakladna donuti Rusko tocit s kohoutky podle prani Evropy?
Mne totiz stale nedochazi, co je ten druhy krok pote, co odpalite rakety na USA nebo EU. Tedy krome toho, ze budete do 20 minut vymazan z mapy. Nemyslite si, ze takovy uder je uz uplne posledni tah, kdyz vam nezbyva nic jineho? Kdyz jste v takove situaci, co na ni meni nejaka protiraketova obrana?A co byl druhý krok po nárazu letadel do WTC? Myslíte, že musí každý nutně o nějakém dalším kroku uvažovat jenom proto, že o něm uvažujete vy? A mimochodem, pokud nebude existovat protiraketová obrana i útočné rakety, nebude jako druhý krok následovat nic, protože nebude čím. Takže právě proto, aby první krok nenastal, musíme mít prostředky pro krok druhý. Mně se jaderný arzenál schopný zničit celou planetu sice taky nelíbí, ale to je takovému Íránu nebo Severní Korei bohužel jedno.
A co byl druhý krok po nárazu letadel do WTC? Myslíte, že musí každý nutně o nějakém dalším kroku uvažovat jenom proto, že o něm uvažujete vy?
No sitsky Iran ma uz zhruba tricetiletou historii, Severni Koreu padesatiletou. A obe jsou velice pestre. Z toho by se dalo usoudit, ze v jejich cele nesedi jen naprosti pitomci, ktery neumeji uvazovat alespon jeden krok dopredu. Ba prave naopak.
Pokud uz ziskam jadernou bombu, proc jeste shanet raketu a misto, odkud ji odpalim? Neni jednodussi ji proste na danne misto odvezt a tam zmacknout cudlik? A mel byste to i s tou mucednickou smrti. Teroriste na nas balisticke rakety skutecne odpalovat nebudou.
A mimochodem, pokud nebude existovat protiraketová obrana i útočné rakety, nebude jako druhý krok následovat nic, protože nebude čím. Takže právě proto, aby první krok nenastal, musíme mít prostředky pro krok druhý. Mně se jaderný arzenál schopný zničit celou planetu sice taky nelíbí, ale to je takovému Íránu nebo Severní Korei bohužel jedno.
Asi vam ne zcela rozumim. Navrhoval jsem snad, aby se USA a EU jednostrane a bez niceho dalsiho vzdali utocnych jadernych zbrani?
Pokud uz ziskam jadernou bombu, proc jeste shanet raketu a misto, odkud ji odpalim? Neni jednodussi ji proste na danne misto odvezt a tam zmacknout cudlik? A mel byste to i s tou mucednickou smrti. Teroriste na nas balisticke rakety skutecne odpalovat nebudou.
Vtip je v tom, že technologie se vyvíjí. Co bylo před půl stoletím super hi-tech novinkou, kterou si mohly dovolit jen světové supervelmoci, je nyní poměrně běžnou věcí. A za pár desítek let se bude jednak o hračky, které si - s trochou nadsázky - člověk sestaví doma v garáži za použití běžných součástek. Mluvím konkrétně o atomové bombě a raketách. Již nyní jsou Palestinci schopni v provizorních podmínkách vyrábět rakety. Ano, do nosiče jaderné hlavice mají ještě zatraceně daleko, ale vývoj se nezastaví. Navíc je tady vždy možnost pokoutního nákupu od nějakého pochybného režimu. S místem k odpálením rakety to také není tak jednoduché. V mnoha zemích existují rozsáhlé oblasti, které nejsou pod kontrolou tamních vlád, např. v Pákistánu. Scénář, kdy vzbouřenci ukradnou raketu s jadernou hlavicí a odpálí ji ze svého území, není možné vyloučit.
Co bude za par desitek let nevi vubec nikdo. Jestli bude mit balistickou raketu s jadernou nalozi kazdej v garazi, tak protiraketova obrana je uplnej nesmysl.
Stale nechapu, proc by se nekdo zatezoval s raketou. Vy si to malujete, jako kdyby uvest do provozu balistikou strelu byla zhruba stejne komplikovana vec, jako slozit a vypustit papirovou vlastovku.
Vyloucit neni mozne uplne nic. Treba ani to, ze na nas zitra zacnou hazet bomby USA.
Stale nechapu, proc by se nekdo zatezoval s raketou. Vy si to malujete, jako kdyby uvest do provozu balistikou strelu byla zhruba stejne komplikovana vec, jako slozit a vypustit papirovou vlastovku.
Samozřejmě, že je to velmi složité a pro lidi zvenku nemožné. Jenže teroristé mohou mít své lidi uvnitř armády. Zrovna v Pákistánu by to málokoho překvapilo.
A k tomu nechtění má nějaký důvod? Schválně, jak to vypadá s tím, že někdo něco chce a jiný mu to může splnit – třeba na příkladu koupě rohlíku v obchodě. Přijdete do obchodu a řeknete, že chcete jeden rohlík. Prodavačka se nejdřív zamyslí, zda má něco proti tomu, abyste vy měl rohlík. Pokud zjistí, že ne, začne se s vámi dohadovat o ceně (tou vy vyjadřujete, jak moc ten rohlík chcete). S variantou, že by prodavačka chtěla vědět, proč vlastně ten rohlík chci a apriory by mi ho prodat nechtěla, jsem se ještě nesetkal.to je opravdu myšleno vážně? nebo jenom aspiruješ na titul největšího tro(t)la, s prominutím? o tomto přirovnání se nedá ani říct, že kulhá na obě nohy, ani invalidní vozík by mu nestačil ... několik detailů: - prodavačka (typicky) není vlastníkem rohlíku (nemůže o něm rozhodovat, její úkol s rohlíkem viz níže), ČR diskutované území vlastní - účelem rohlíku v obchodě je být prodán (úkol prodavačky), účelem území ČR je být obýváno (využíváno) občany ČR - je zcela běžné prodávat rohlíky komukoliv v mnoha obchodech, není běžné v mnoha státech nechat stavět vojenské základny (notabene jen jednoho "kupce", který blokuje obdobnou možnost ostatním) - prodej jednoho rohlíku nijak neznehodnotí ostatní rohlíky v obchodě, výstavba základny své okolí ovlivní a tak dál ...
prodej jednoho rohlíku nijak neznehodnotí ostatní rohlíkyO tom by se dalo polemizovat, předpokládám že v obchodě je jen konečné množství rohlíků, pokud máme tedy M rohlíků a zákazník 1 si koupí k rohlíků a zákazník 2 chce rohlíků M-k+1 jinak si rohlíky nekoupí tak byly ostatní rohlíky znehodnoceny, protože už do prodejny nemusel přijít další zákazník se zájmem o rohlíky a tak byly znehodnoceny tím, že zdtvrdly, čímž jejich hodnota na trhu jistě klesla, protože se pak dají použít akorát na strouhanku.
- prodavačka (typicky) není vlastníkem rohlíku (nemůže o něm rozhodovat, její úkol s rohlíkem viz níže), ČR diskutované území vlastníO případné základně či radaru taky nebude rozhodovat ČR, ale nějaký její zástupce.
- účelem rohlíku v obchodě je být prodán (úkol prodavačky), účelem území ČR je být obýváno (využíváno) občany ČRNámitka, že chceme dané území využívat jinak, je legitimní.
- je zcela běžné prodávat rohlíky komukoliv v mnoha obchodech, není běžné v mnoha státech nechat stavět vojenské základny (notabene jen jednoho "kupce", který blokuje obdobnou možnost ostatním)Je běžné používat OS Windows. Pro mne osobně z faktu "je běžné" plyne velmi málo.
- prodej jednoho rohlíku nijak neznehodnotí ostatní rohlíky v obchodě, výstavba základny své okolí ovlivníDalší důvod, je možné zvažovat jak ovlivní pozitivně a jak negativně. Ani jeden ze zmíněných důvodů proti ale podle mne není natolik závažný, aby ospravedlňoval rozhodnutí "o tom se bavit nebudeme". Podle mne jsou to všechno důvody, o kterých je možné jednat, a pokud nakonec pozitiva převáží nad negativy, není důvod zde základnu nemít. (A samozřejmě naopak – pokud nevýhody převáží nad výhodami, je potřeba říct „sorry, ale ta nabídka je pro nás nevýhodná“.)
tady nejde o konkrétní formu subjektu nýbrž o jeho vztah k dané záležitosti; pokud by se o tom náhodou rozhodovalo v referendu, tak bys též argumentoval, že nerozhodovala ČR, nýbrž pouze zástupce ČR - občané starší 18 let, ale děti, zvířátka, krajina, státní symboly atp. nerozhodovaly, takže nemohlo jít o ČR jako takovou?- prodavačka (typicky) není vlastníkem rohlíku (nemůže o něm rozhodovat, její úkol s rohlíkem viz níže), ČR diskutované území vlastníO případné základně či radaru taky nebude rozhodovat ČR, ale nějaký její zástupce.
ovšem pointa nebyla ve způsobu využití toho území, koneckonců můžeme jej i chtít pronajmout, nýbrž v kauzalitě - rohlík se neprodává proto, že v tom krámě prostě je, nýbrž rohlík v tom krámě je proto, aby se prodal- účelem rohlíku v obchodě je být prodán (úkol prodavačky), účelem území ČR je být obýváno (využíváno) občany ČRNámitka, že chceme dané území využívat jinak, je legitimní.
merit věci opět nepochopen - to slůvko "běžné" je vata, podstatné je "komukoliv" (vs. "jednomu") a "mnoha"- je zcela běžné prodávat rohlíky komukoliv v mnoha obchodech, není běžné v mnoha státech nechat stavět vojenské základny (notabene jen jednoho "kupce", který blokuje obdobnou možnost ostatním)Je běžné používat OS Windows. Pro mne osobně z faktu "je běžné" plyne velmi málo.
ach bože ... to nebyly primárně důvody proti základně, to byla filipika proti argumentaci ve stylu "když někdo něco chce, proč mu to nedat, když jiné věci se (pro)dávají běžně" -- prodej jednoho rohlíku nijak neznehodnotí ostatní rohlíky v obchodě, výstavba základny své okolí ovlivníDalší důvod, je možné zvažovat jak ovlivní pozitivně a jak negativně. Ani jeden ze zmíněných důvodů proti ale podle mne není natolik závažný, ...
A k tomu nechtění má nějaký důvod? Schválně, jak to vypadá s tím, že někdo něco chce a jiný mu to může splnit – třeba na příkladu koupě rohlíku v obchodě.
ach bože ... to nebyly primárně důvody proti základně, to byla filipika proti argumentaci ve stylu "když někdo něco chce, proč mu to nedat, když jiné věci se (pro)dávají běžně"Ale mně vůbec nešlo o to, zda se to prodává nebo co se s tím dělá. Prostě považuju za normální, pokud mne někdo o něco požádá, pokud nemám nějaký extra důvod proti, tak se mu snažím vyhovět. Díky tomu, že existují lidé s tímhle přístupem, fungují na Abíčku třeba diskuze, nebo funguje vůbec celý opensource. Kdyby u každé otázky tady v diskuzi každý nejprve hledal důvody, proč neodpovědět, nikdo by se nikdy odpovědi nedočkal. Tady ale lidi postupují opačně – uváží, že nemají žádný vážný důvod, proč neodpovědět, tak odpoví.
Kdyby u každé otázky tady v diskuzi každý nejprve hledal důvody, proč neodpovědět, nikdo by se nikdy odpovědi nedočkal. Tady ale lidi postupují opačně – uváží, že nemají žádný vážný důvod, proč neodpovědět, tak odpoví.eh ... asi neumím česky ... takže to obraťme: někdo odpoví, jestliže nemá "žádný vážný důvod neodpovědět" - což nejprve[*] "uváží" ... to, že odpoví, je ovšem v rozporu s první větou, která říká, že se nikdo odpovědi nedočká, pokud se "nejprve uvažuje (= hledají důvody) proč neodpovědět" [*] "nejprve" na tomto místě používám pro zdůraznění časové souslednosti, která tak jako tak vyplývá z dané věty i z logiky věci
ad VYCHOD Byl tu nekdy arab, ktery zmasakroval cely autobus? Nebo vyhodil do povetri Hrad?
Taková úvaha je velmi krátkozraká a může se pořádně vymstít. Že se něco dosud nestalo, neznamená, že se to nemůže stát v budoucnosti. V roce 1937 by také bylo možné tvrdit, že Hitler nepředstavuje žádné nebezpečí. Počet lidí zabitých nacistickým režimem mimo Německo byl nulový a ani v Německu se nic velkého nedělo. Tak proč zbrojit a chystat se do války?
- Pane, co to pořád hážete z okna? - Uršulum proti kojotům. - Ale vždyť tu žádní kojoti nežijí. - No vidíte jak to funguje!> V roce 1937 by také bylo možné tvrdit, že Hitler nepředstavuje žádné nebezpečí. USA kradou ropu. Proto mají problémy. ČR ropu kupuje, proto problémy nemá. Problém vyřešen. BTW, máme krásné přísloví: Nechoď Jano s pány na led. Pán uklouzne, a ty si za něj zlámeš nohu.
Na stole mam specifikaci tykajici se toho radaru. Je na ni cervene razitko, takze jen jeden udaj. Vykon te veci ma byt pres 500 Mega Watt ERP, v impulznim rezimu dvounasobek.
Bohuzel nevim, co je ERP, ale nejsou ta cisla nejaka divna? Ze by vedle radaru vyrostl dalsi Temelin?
S.
Tak je to jak jsem myslel. Transmitter power output je IMAO mnohem zajímavjejší hodnota. Tak a z uvedeného vzorečku už je jesné, že ERP nám samo o sobě toho moc neřekne, a je zajímavé tak možná pokud vybírám anténu a nechci přešvihnout povolenej výkon. No ale až zjistíme zisk antény co tam budou mít a ztráty v systému, tak už spočítáme kolika Watty vlastně září a pokud odhadnem/zjistíme nějaké bližšší charakteristiky, tak možná budeme umět spořítat vyzářený výkon na plochu a pak uvidíme jestli to bude fakt smažit holuby.
PS: Jak jde asi udělat zařízení se super velkým ERP?
PSS: Nechci problém toho radaru nějak banalizovat, ale jen nemám rád hodnoty vytržené z kontextu, označená pouze nějakou zkratkou a nejlépe s jednotkami doplněnými o slovíčka mega,giga,tera,...
Rudolf Slánský v rozpravě o vládním prohlášení "obrozené" vlády Klementa Gottwalda z 10. března 1948 (11.března 1948)
"...naši reakcionáři usilovali o to, abychom se i my zařadili do těchto protislovanských plánů amerických imperialistů, abychom zapojili naše hospodářství do Marshallova plánu, což znamená do západoněmeckého hospodářství. Každý ví, že by to neznamenalo jen hospodářskou závislost, nýbrž i ztrátu svrchovanosti a nezávislosti naší země. Správně poznal náš lid, že tito zrádní reakčníci nemají místa v národě, že nemohou být jeho představiteli, a vyhnal je jednou provždy z vlády a z Národní fronty." (Potlesk.)
Rudolf Slánský v rozpravě k vydání ústavního zákona Ústavy Československé republiky (7. května 1948)
"...žádné pomluvy ani hrozby nepřimějí náš lid, aby ohrozil svoji svrchovanost, aby přijal pomoc (anglo-amerických imperialistů) na základě Marshallova plánu a vydal se jim opět na milost a nemilost." (Potlesk.)
It was decided that Czechoslovakia would be freed by the Red Army and that Allies would stop at a demarcation line drawn by the city of Plzeň.BTW: je velice zajímavé, že podobné obavy ze ztráty nezávislosti a samostatnosti (ovšem směrem k EU) slyšíme i dnes, a to z úst představitelů "pravicové" strany
wikipedia
Stejně tak výše zmiňované, ty citáty, je to oficiální, co bylo slyšet. Vnitřní hlas dotyčných asi neznáme? Tedy jejich pochybnosti atd. Nakonec zaznívá až "hlas jednotné dělnické třídy a její představitelky ..." nebo jak by se to formulovalo dle tehdejších tradic.
...kdo se nepoucil z chyb (duvera v zapadni spojence), bude nucen si je zopakovat...Zato vychodni "spojenci" nas "osvobozuji" i kdyz nechceme. I od nasi, zvolene vlady. Spolehlive a bez vyjimky. (1968)
Tam snad podlétali lanovku opakovaně a tedy hráli ruskou ruletu, kdy to praskne, nevyjde?
Jj, já si toho taky všim a toto mělo být konstatování.
Věcnější argumenty nemáte? Tedy třeba ... nevěříte, že ...
Ale ano, tohle byla jenom takova jednoducha strela v domneni, ze adresat pochopi. Naivni, ja vim
.Proc ja osobne jsem spise pro NE:
-uz z principu se mi nelibi zakladny ciziho statu na nasem uzemi (mj. pozadavek exteritoriality)
-nejasna efektivita, system je ve vyvoji a jeho vysledky jsou zatim vice nez nejiste
-nejasne definovane urcenii zakladny (proti komu)
-moje silne pochybnosti o smerovani politiky USA v poslednich letech
-rekneme detsky truc - rikame si spojenci, ale jsme smerovani do postaveni vazala
-silne pochybnosti o ekonomicke prospesnosti (i kdyz tohle neni ucelem te zakladny)
-tajnosnubne chovani nasich vlad v cele veci
Co mne odrazuje od silnejsich protestu
-treba nedavna demonstrace proti zakladne (resp. slozeni jejich ucastniku)
Celkove me chybi v tomhle vetsi pruhlednost cele veci. Pokud by to melo mit za nasledek sama pozitiva a socialni jistoty, tak bych ocekaval, ze od sve vlady budu utlucen argumenty PRO. Nestalo se tak. Nebyt ojedinelych skupinek, tak bych se o tom ani nedozvedel, nekde by se postavila silnice do lesu (za nase, samozrejme), v lesich by vyrostl oploceny komplex, kam by jednou zacas prijel z letiste autobus s lidmi a sem tam by jezdila auta se zasobami (a rozhodne by nebyly z nasich luhu a haju).
Uznavam, ze cela vec dalekosahle presahuje nase moznosti, ale nelibi se mi argumenty typu "zakladna musi byt, protoze musi byt". Rozhodne to neni povinnost, ktera by plynula z naseho clenstvi v NATO, jak se obcas doctu a nejak nemam duvod ocekavat, ze se predkladane oficialni obecne argumenty lisi svou hodnovernosti od tech, ktere padaly pred valkou v Iraku (ZHN, povinnost podporovat clena NATO Turecko, mohlo byt prece napadeno Irakem, podpora teroristu etc.).
Zajimava diskuse probehla zde, obcas se par veci objevi v Blistech (cist opatrne, taky to s propagandou umi).
nedavna demonstrace proti zakladne (resp. slozeni jejich ucastniku)myslíš skutečné složení nebo to co prezentovali v médiích coby typické demonstranty?
uz z principu se mi nelibi zakladny ciziho statu na nasem uzemi (mj. pozadavek exteritoriality)
Ambasády ti nevadí? A diplomaté, kteří jsou díky diplomatickému pasu nad zákonem?
nejasna efektivita, system je ve vyvoji a jeho vysledky jsou zatim vice nez nejiste
Každá nová technologie je na začátku svého vývoje nespolehlivá, neefektivní a nepřesvědčivá. Jenže tato fáze se prostě nedá přeskočit. Podívej se, jak fungovaly první palné zbraně, tanky nebo letadla a co se z nich postupně vyvinulo.
moje silne pochybnosti o smerovani politiky USA v poslednich letech
Já mám také výhrady k US politice. Na druhé straně je to nejlepší světová supervelmoc, jaké může být. Kterýkoliv jiný stát by se choval mnohem hůř. Za pár let budeme s nostalgií vzpomínat na staré dobré časy nadvlády USA, protože s Čínou to bude mnohem horší. Stačí se podívat, co Čína už nyní dělá v Africe.
Jsou lidi, co tvrdí, že nadcházející století bude Věkem Číny. Nevim, doufam, že ne.
Soudím, že současná americká politika se po vystřídání Prvního muže Bílého domu snad změní. Snad bude kam couvnout. Tedy nebude tak vyhraněná. Pokud se bude moci taková stát. Zatím je tento vývoj pro nás jako Evropany více příznivý. Nepřijde mi, že bychom měli jinou volbu, buď si budeme hrát na evropskou kulturu a zvyklosti nebo spolu držet nebudem. A třeba budem asimilováni do 100 let a třeba do 50 let.
Jiná otázka - myslíte, že obrana proti "pohybujícím se předmětům" pro USA má či nemá opdstatnění? Ať mluvíme o něčem konkrétním?
Prvni, nejsem schopen si vzpomenout ani na jednu zem, kde je vojenska zakladna USA, a ktera by zaroven nekym byla zvnejsku napadena. Za celych poslednich 50 let.
Hmm, tak to bude podobne jako u zakladen SSSR.
Druhy, kdyz vidim, jaky typ lidi proti tomu hlasite protestuje, presvedcuje mne to, ze tu zakladnu potrebujeme. Socialisti jak narodni tak mezinarodni, ekologisti, marxisti a bolsevicici, feministky... Kdo z nich by sel bojovat a padnout za nasi vlast?
Hmm, tak to bude podobne jako u zakladen SSSR.
Clovek si az rika, proc jsme je vlastne vyhnali? Tak krasne nam tu s nima bylo, nikdo na nas neutocil...
BTW:
... a ktera by zaroven nekym byla zvnejsku napadena.
Zda se, ze o uspesich americke zahranicni politiky nejste zcela neinformovan. To je totiz asi taky to jedine, cim se vetsina techto zemi muze chlubit.
kdyz vidim, jaky typ lidi proti tomu hlasite protestuje, presvedcuje mne to, ze tu zakladnu potrebujeme..To soudíš nějaký názor už podle toho, kdo ho vysloví? Trošku předsudkář a fašounek, ne?
V konecnem dusledku jsou vsechny obranne struktury k nicemu, ikdyz muzou prodlouzit nepatrne zivot spolecnosti, ktera se brani. Reseni to neni absolutni, jen se zvysi ppst, ze obrana je mozna. Pokud ta obrana ma alespon nejaky smysl, pak ne kvuli CR, ale kvuli Evrope. Uprime receno, je lepsi byt tomto regionu, nez nekde ve stredni Asii. Nema smysl argument typu: "At to ma soused, tady to nechceme." Nekde to musi byt. Musi? Zasadni otazka je, jestli je to k necemu.
V pripade velkeho konfliktu neni protiraketova zakladna reseni. Kazdopadne je to lepsi nez zed.
Dulezite je mit iniciativu, nestat na miste. A v tom vidim prave prinost zakladny. Prinos nebude ani v tom, ze samotna zakladna se uplatni, ale pocitam s tim, ze zdejsi chytre hlavy se dostanou k technologiim, ktere by jinak byly nedostupne.
Uplne zakladni otazka je, jestli je pro nas vyhodnejsi byt pasivnim ucastnikem konfliktu nebo aktivnim.