Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Dobrý den,
pracuji v jedné Olomoucké neziskové organizaci a mezi moje povinnosti patří i běžná údržba počítačů (20 stanic) a pomoc uživatelům s řešením problémů s PC. Veškeré rozsáhlejší zásahy provádí externí firma, takže se rozhodně nepovažuji za administrátora, spíš za údržbáře.
O počítače jsem se začal zajímat, až když jsem se doslechl o Linuxu, do té doby jsem jsem spíš jen hrál a musím říct, že přechod z Linuxu do Windows byl, vlastně spíše je, celkem brutální.
První "kulturní šok" nastal, když naše paní účetní obdržela dodatečnou komponentu k používanému programu v .rar souboru. Program, který tento formát zvládá, není běžnou součástí systému, takže nastalo hledání na serverech slunečnice.cz a stahuj.cz.
Nakonec jsem potřebný rozbalovací program našel, ale operace, jenž v Debianu zabere cca 3 minuty (apt-cache search něco + apt-get install) mi zabrala 20 minut, nepočítaje v to ten divný pocit, že tahám na počítač program, který dal někdo na nějaký sever a spolu s ním balík knihoven....
Při té příležitosti mne napadlo, kolik námahy by asi firmu, která stojí za tím účetním programem asi stálo připravit samoinstalační balíček? Jejich zákazníky jsou přece účetní u kterých nelze čekat, že si krom své již tak dost náročné práce budou komplikovat život ještě s instalací programů.
Občas se tu zvedne polemika na téma, že by Linux měl převzít něco z Windows. Ano, možná by se něco našlo, ale "balíčkovací systém" to rozhodně nebude.
Zastánci Windows často uvádějí jako výhodu svého systému komerční podporu. Já s ní jako Windowsové ucho (a linuxový BFU) mám následující zkušenost.
16 z 20 počítačů má systém nainstalovaný od dodavatele, takže při zavolání na MS hotline mě okamžitě odkázali na dodavatele PC, na kterého podle licence přechází povinnost poskytovat podporu.
Jen pro pořádek dodávám, že zbylé 4 PC jedou na software, který jsme obdrželi od Nadace Charty 77.
Pokud se pletu, prosím, opravte mne. Ale tímto postupem se Microsoft elegantně zbavil starostí s možná 90% uživatelů.
Tu uživatelskou podporu bych ještě pochopil, ale hodně mne překvapila neexistence nějaké komunity kolem Windows.
Myslel jsem, že když ten systém používá tolik lidí, bude mezi nimi fungovat nějaká výměna informací, ale zatím mám pocit, že to mezi uživateli Windows funguje podle hesla "ani kuře zdarma nehrabe" a mezi námi,mám pocit, že ani za peníze to s tím hrabáním nebude tak slavné.
Nelze si tedy nepoložit otázku, co tedy vlastně drží Microsoft nahoře, krom uzavřených formátů jako .doc? Kvalita jeho produktů nebo podpory to nebude.
Na závěr bych chtěl říct, že pokud jsem se v některých bodech dopustil nepřesností, zavádějících tvrzení, nebo chyb, tak je příčinou má neznalost problematiky, nikoliv špatný úmysl, či pokus o FUD.
Tiskni
Sdílej:
Konečné řešení: Vyhledání zálohy se starší verzí pc suite, jeho odstranění, vyhrabání vmware-tools* (tehdu jsem je ještě neměl nainstalované) a vypnutí správce zabezpečení.
Jejich používání je intuitivnější než používání linuxu.To není pravda - u spousty nastavení, kdybych nevěděl, co hledám a kde to mám hledat, tak bych se asi nechytal.
Windows upadá. Ani jeho zastánci nechtějí používat nové verze. V linuxu je něco nového každý den (a změny většinou k lepšímu) a hodně lidí to láká. Kdo se proukouše prvními problémy už je jen spokojený a takových lidí je každým dnem víc. Začínají se oběvovat firmy co instalují Linuxové distribuce a nabízejí k nim podporu tzn. dávají lidem na výběr a pokud se BFU co vidí PC poprvé a jde si nějaké koupit tak stopro sáhne po Linuxu, protože tam je spousta věcí jednoduších.
Nevím co všichni vidí na tom napodobovat Windows v instalaci softu stejně jako ty. Nápady jako univerzální balíčkovací systém a statické linkování je na pytel. Linuxové distribuce se liší v mnoha detailech a nemůžou prostě sdílet software a žádný standard do toho pořádek nepřinese. On v tom totiž pořádek je. Skro u každýho distra je dneska wiki nebo příručka a kdo si ji přečte nemůže mít problém. Stahování softu ala windows je špatné. Stahování ala Linuxové distribuce neni dotažený do dokonalosti. Někteří vývojáři neprotlačí hned svůj soft do dister a má to svoje důvody. Podle mě to je pěkně udělané v Archlinuxu. PKGBUILD neni pro programátora problém sepsat a v AURu pak zveřejnit. Kdyby to takhle měl Debian, Ubuntu, Suse bylo by hned o problém míň. Největší síla linuxu je komunita a té by se měla dát šance a ne nějakýmu univerzálnímu balíčkovacímu systému co ve všem udělá jen bordel.
oběvovatNo fuj teda!
Nevěřím tomu a podle mě je cesta v odlišnostech, aby si vybral každý co chce.Jenze to je presne ono. Kdyby to slo, tak prosim, jenze v soucasnem systemu z principu NENI MOZNE si vybrat to, co chci. Jo, mnoha lidem se to podari, zalezi na narocich, ale jestli chces rikat "80% lidi si muze vybrat co chce a potrebuje, tak zbytek drzte hubu a vratte se k Windows nebo si to zkompilujte", tak vazne nevim jak si Linux vybojuje svoje misto na desktopu... Ja nevim, pro uzivatele Ubuntu (v podstate nejpopularnejsi distro) vyzkouset vsechny mozne GTK+ prehravace, aby si vybral, to je proste POROD. Par jich je, par jich je neofic (riskujes bordel), zbytek si zkompiluj, hledej zavislosti etc etc.... Tohle nema se svobodou uzivatele nic spolecnyho, to je svoboda vyvojare na prvnim miste...
btw, sloboda vývojára by mala byť až na poslednom mieste.
Keby všetci česi rozmýšľali ako programátori, tak by prestal existovať český jazyk. Na druhej strane, pribudlo by 10 miliónov nekompatibilných napodobenín českého jazyka ...
Že ve tvé distribuci není balíček, který chceš je jen tvoje chyba.Smysl FOSS jsem pochopil moc dobre. Ale v tomhle pripade tady nekde neco smrdi. Nezavodi nahodou v posledni dobe distribuce o to, kdo bude vic user-friendly a kdo bude vic pro bezne uzivatele? Tak jak to tedy je? Tak bud na rovinu rekneme, ze co si neudelas, to nemas a nebo, pokud si chceme hrat na system, ktery je pouzitelny i pro uplne obycejneho cloveka, se snazme minimalizovat problemy pramenici ze soucasneho zpusobu spravy SW. Hrat na uzivatele jak je to vsechno super vyladene a jako hodinky a pak mu rict, ze jestli mu chybi balicek se SW, je to jen jeho chyba, mi pripadne trochu krivy.
No abych řek pravdu trochu mě to nazdvihlo :) Čekal jsem, že budeš nějak takto reagovat a chtěl jsem to přidat do předchozího postu. Tak distribuce se předhání stejně jako vždy, není to jen poslední dobou :) Linux může být vyladěný jen pod správným vedením. Jak někdo řek "Proč dělat další Windows?". Tam se každej snaží udržet to pod kontrolou a když všechno selže reinstal to vyřeší. V linuxu je mnohem lepší mít svého admina, který se o nový software, případně i aktualizace, postará. Ten se pak může postarat i o ten balíček. PC pak nebude potřeboval nějakou extra údržbu a když se použijí ty správné skripty, tak takové ubuntu rok a půl s podporou vydrží bez větších finančních výdajů.
Nelíbí se mi jak škatulkuješ. Když tedy v distru budu kompilovat jednou budu už kompilovat pořád? Pravdou je, že v distrech neni všechno. V Ubuntu mi chyběli spíš nový verze programů než programy sami. V archu mi chyběl jeden program, kterej nebyl ani auru. Co potřebuje dělat BFU tak důležitýho, že nebude mít balíček? Pokud jde o hry tak tam je statický linkování snad už i pravidlem a tak nejsou nějaké větší problémy. Když BFU bude nakonec něco chybět, člověk co mu to udělá za pár korun se najde vždy a věřím, že se najde i kupa lidí co to udělá zadarmo.
Nehledejme ideály, hledejme řešení !
Co potřebuje dělat BFU tak důležitýho, že nebude mít balíček?Proc BFU? Ja nejsem BFU, hledam hudebni prehravac, ktery by mi vyhovoval. A diky tomu, ze nejsou baliky, nemuzu ani vsechny prehravace vyzkouset (nektere ani nejdou zkompilovat, Synaptic mi pri pokusu stahnout oficialni knihovny z oficialniho repozitare s klidem zahlasi, ze to stahnout nemuze). To je to, co me stve, z principu. Nehledam ideal, ani se neminim vratit k Windows -- na to ma Linux az moc vyhod, hledam system spravy software pro Linux, ktery bude vyskyt takovychto absurdnich situaci minimalizovat. Proto si myslim, ze urcita standardizace by prospela. Nove verze je podobny problem, opet jsi odkazany na spravce a s tim souvisi dalsi vec -- nove verze distra. Nechapu, co je na tom pozitivniho, vydavat verzi Ubuntu kazdej pulrok. Jediny efekt je ten, ze kdo nechce kazdej pulrok riskovat dist-upgrade nebo reinstall, na smulu. PHP 5.2.0 v Dapperovi? Na to muzu zapomenout. Ja nemam tolik casu ani energie, abych instaloval novou verzi systemu kazdej pulrok, mam prace az nad hlavu. Nastesti budu mit novy zelezo a pujde tam rovnou Feisty. To me treba na Ubuntu stve, i kdyz jinak mi dost vyhovuje.
Však si taky vybere a pak už to nebude muset dělat. Na windows máš přehrávačů nespočet a nikdo to neřeší a přitom to je jenom o tom, kterej má v sobě míň reklamy. Když si kupuješ auto a nelíbí se ti v něm rádio a jako na potvoru je rádio nevyměnitelné, tak si to auto nekoupíš? Budeš hledat třeba jiné co má přesně to rádio co potřebuješ, ale zase špatný brzdy nebo tlumiče? Stejně jako máme stovky modelů aut tak máme i stovky distribucí a každý si může vybrat to svoje. Často jsou distra odvozený od jinýho distra, takže vlastně "vylepšují" svého předka o další myšlenku, další nápad. V tom je síla Linuxu, každý si příjde na své. Stačí aby sis našel základ zbytek neni tak těžké dodělat. Sjednocení nedosáhneš a pokud ano bude to diktaturou.
Všechny distra jsou +/- stejná. I to haiku co jsem nedávno zkoušel by sem do pár hodin dostal po uživatelské stránce do malíku. Pokud si někdo zvykne na slack, zvládne ovládat ubuntu. Pokud si někdo není schopen vybrat v Linuxových distrech tak je velmi pravděpodobné, že tento systém pro něj neni a měl by zkusit třeba ty Windows a nebo Mac OS X.
--with-gnome
, iný s --without-gnome
, jeden s optimalizáciou na x86, druhý na 686, atď, atď
Nakonec jsem potřebný rozbalovací program našel, ale operace, jenž v Debianu zabere cca 3 minuty (apt-cache search něco + apt-get install) mi zabrala 20 minut,Vážně? Mě při googlení spojení "rar" i "windows rar" vyskočil správný odkaz vždy jako první
vim ~/.emacs
Bill si toho vsimnul a od te doby razi heslo - za pomoci GUI muze delat s pocitacem i debil.Toto je to podstatné. Já Billovi nezazlívám Win, ale přesně ten přístup "s naším systémem může pracovat i hňup" (já to nazývám "íízi a fun"). To je zcela cílené ohlupování lidí. Málokoho napadne jít si jen tak svařovat nebo zapojit si elektroinstalaci v domě, ale do počítačů kafrá každý. Vždyť je to tak íízi a fun.
Nelze si tedy nepoložit otázku, co tedy vlastně drží Microsoft nahoře, krom uzavřených formátů jako .doc? Kvalita jeho produktů nebo podpory to nebude.Myslím, že hlavním důvodem je integrace. Máte operační systém od MS, který je provázán s balíkem od MS, je tu platforma od MS (.NET), která je provázána s groupware serverem od MS, s databázovým serverem od MS, webový server od MS, já nevím jaký ještě jiný server od MS, mobilní systémy os MS, máte tu správu uživatelů od MS (Active Directory), a na to všechno máte jako vývojář přímo podporu ve vývojovém prostředí od MS ... podle mě v současné sobě neexistuje další výrobce software, který je vám schopen nabídnout podobně komplexní balík softwaru, který je navzájem více, či méně provázán, tak, jako to teď nabízí Microsoft. Další věcí je pochopitelně marketing a to teď nemyslím nijak negativně. Když jsme pořádali první ročník LinuxAltu, ozval se nám člověk z Microsoftu, který pracuje jako developer evangelist. Ne, nikdo z Novellu, IBM, Sunu, nebo podobných firem se neozval (RedHat je čestná výjimka), člověk z Microsoftu ano. Přitom si můžete říct, že obrovské firmě jako je MS může být malá lokální Linuxová konference pro pár desítek až stovek lidí, která má navíc první ročník úplně u zadnice ... no nebyla.