Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Firefox a opera spolu neustále soutěží v tom kdo bute nabízet větší komfort uživatelům. Novinky FF3, popsané na lupě dnes nejsou špatné a velmi se mi líbí, ale stále ještě neobsahují to co bych chtěl. Téměř ve všem vede v mém žebříčku požadavků FF nebo jsou nastejno, ale opera nabízí jednu podstatnou, abych tak řekl "killer" vlastnost - je ovladatelná z klávesnice. Možnost pohybu po odkazech na stránce pomocí kláves Shift a Ctrl + šipky je velmi pohodlná, překousl bych jinou klávesovou kombinaci (hjkl např.), ale musí být funkční. Zná někdo řešení pro FF, které to umožňuje?
Update 13.9.2007: Objevil jsem rozšíření Crossfire, které sice je pouze pro starou verzi, ale funguje i ve verzích 2.x, pokud se doinstaluje s vypnutou kontrolou verze. V kompinaci s vhodným obarvením aktivního prvku je ten efetk podobný jako Ctrl+šipky v opeře.
Tiskni
Sdílej:
Víte co ty klávesy v opeře dělají?
Možná jsem se špatně vyjádřil, ale přesně o tom co je v uvedeném odkazu jsem psal, prostě tam ty podstatné navigační funkce chybí. FF neumožňuje procházet stránku pomocí klávesnice a v důsledku toho je FF IMHO neovladatelný z klávesnice.
Opera ma v poslednej dobe pod linuxom zacina zlostit. Nema dotiahnute pluginy na prehravanie multimedii, flash player pri prehravani videa v youtube zamrza, pri nejakom probleme java appletu zamrzne kompletne cele okno a celkovo to dost casto pada. Skusil som konqueror a ten je omnoho stabilnejsi.
Kazdopadne si operu necham, mailovy klient mi vyhovuje a rovnako na surfovanie po beznych strankach bez flashu, embedded videi a appletov je opera vyborna.
Mimochodom, pod winxp mi opera nepada, flashe nemrznu a dokonca prehra takmer vsetky embedded videa... Uz aby to chlapci dotiahli aj na linuxovej verzii.
Tabulátor funguje, tedy pokud máte zrovna aktivní okno s obsahem, ale obávám se, že je to jako srovnávat trabanta s mercedesem.
Shift+šipky mi umožňují v opeře navigaci po odkazech na viditelné části stránky (ctrl+šipky po celé stránce) všemi směry, přičemž respektují ostatní ovládací prvky stránky. Přirovnal bych to k pohybu po buňkách v tabulkovém procesoru, s prostým tabulátorem to je neporovnatelné.
To je těžký život webového designera.
A představte si, že mne je zase úplně jedno jak to který prohlížeč zobrazuje. Chci aby to bylo dobře čitelné a ovladatelné právě v tom mém oblíbeném...