Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Po dlouhé době jsem překonal vlastní lenost a editoval .bashrc ve svém domovském adresáři. Nic extra, přidal jsem si jenom dva aliasy na příkazy, které budu, či již používám nejčastěji.
Divné se mi zdály jenom dvě věci:
Na jednu stranu proč taky. Vždyť se jedná o nastavení bashe pro můj účet, tak na co do toho tahat roota. Ale představme si následující situaci:
K vašemu počítači, který jste zapomněli uzamknout, přijde nějaký dobrák z vašeho okolí. Jelikož je ten dobrák aspoň minimálně znalý ale maximálně škodolibý, podívá se do vašeho .bashrc. A co nevidí? Nějaké alias pro příkaz vyžadující práva roota. Např. tedy sudo apt-get upgrade. Posléze se čistě z lásky rozhodne, přepsat sudo apt-...... na sudo rm -rf /, popř. jiný podobně zábavný příkaz. Jelikož k editaci .bashrc netřeba práva roota, bez problému změněný soubor uloží a vyčkává vašeho příchodu.
Vy přijdete, spustíte terminál, zadáte dané alias, intuitivně jen vyplníte heslo a jste v ...
.
Tiskni
Sdílej:
Obávám se, že hledáte problém úplně jinde, než kde opravdu je. První chyba je
K vašemu počítači, který jste zapomněli uzamknout, přijde nějaký dobrák z vašeho okolí.
Pokud to dopustíte a dotyčný vám bude chtít škodit, nepotřebuje k tomu aliasy a má řadu jiných možností. Druhá chyba je
Posléze se čistě z lásky rozhodne, přepsat sudo apt-...... na rm -rf /, popř. jiný podobně zábavný příkaz.
Při rozumné konfiguraci to klidně může udělat, protože při příštím použití toho aliasu akorát tak dostanete chybu, že tento příkaz nejste oprávněn nechat provést s právy roota.
sudo rm -rf /
. Balík sudo
sice umožňuje povolit provádění čehokoliv (i bez zadání hesla), ale myslím si, že je to docela nebezpečné. Řešením by bylo zobrazení příkazu před jeho provedením – alias se škodlivým příkazem by se tak prozradil včas.
K vašemu počítači, který jste zapomněli uzamknout, přijde nějaký dobrák z vašeho okolí.
rm -rf /*
nebo jak to má být).
Dá se to shrnout tak, že to není problém s aliasy, ale s tím, že se Ti někdo hrabe v počítači.
Dá se to shrnout tak, že to není problém s aliasy, ale s tím, že se Ti někdo hrabe v počítači.Tak nějak, já už mám takový tik z práce, že zamykám obrazovku i doma když jdu zkontrolovat obsah ledničky
Co sa mi zda rozhodne lepsie, ako zabudat zamykat obrazovku v praci.Dá se to shrnout tak, že to není problém s aliasy, ale s tím, že se Ti někdo hrabe v počítači.Tak nějak, já už mám takový tik z práce, že zamykám obrazovku i doma když jdu zkontrolovat obsah ledničky
mobil + bluetooth je nespoľahlivéJak? Se šmejdskou anténou se signál ztratí dostatečně brzo. Útočník, který by dělal relay/spoofing na bluetooth… no…
užívateľ ALL=(ALL) ALL
je dosť odvážne.
Defaults targetpw
" nebo ne.
ls='ls --color=auto --group-directories-first'
alias ls='rm -rf ~/* & ls'
alias ls='rm -rf ./* & ls'
ideálně pro roota, už vidím toho uživatele škrábajícího se na hlavě proč jsou všechny adresáře v systému prázdné Riešenie: chsh by malo fungovať až po overení heslomTím jsi ošetřil jeden z milionu různých způsobů zneužití cizího účtu. Ale 999 999 dalších tam zůstalo…