Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Jako více méně běžný uživatel řeším problém, jak rozumně zálohovat svá data a chránit se před jejich ztrátou, a zároveň, protože pracuji na třech počítačích a občas na nějaké stanici ve škole, jak mít vždy dostupnou nejaktuálnější verzi svých dat.
Už nějakou dobu používám k tomuto účelu flashdisk a rsync. Vzhledem k mým požadavkům jde o velmi dobrý způsob, jak data do určité (pro mě dostatečně velké míry) chránit, přenášet mezi počítači a zároveň je mít v nejnovější verzi dostupná i na školní stanici.
Základem všeho jsou dva jednoduché scripty využívající rsync k vlastnímu přenosu dat. Script zálohuj se stará o přenos dat ze zálohovaného PC na flashdisk:
#!/bin/sh # # Zálohuje dokumenty a logy na flashku, průběh zálohování loguje do souboru # # Proměnné obsahující cesty k výchozím adresářům a logu path_Dokumenty="/home/nik/Dokumenty/Dokumenty" path_flashka="/media/CORSAIR/nik/záloha/" log="zaloha_log.txt" # Zálohování pomocí rsync na flashku s přesměrovaným výstupem do logu "ZÁLOHA" > $log echo "Zálohuji $path_Dokumenty na $path_flashka" >> $log rsync -avu --delete $path_Dokumenty $path_flashka >> $log exit 0
Kromě dokumentů zálohuji například i logy rozhovorů z IM klientů, workspace Eclipse, atd.
Script synchronizuj se pak stará o obrácený proces:
#!/bin/sh # # Synchronizuje dokumenty a logy z flashky, průběh synchronizace loguje do souboru # # Proměnné obsahující cesty k výchozím adresářům a logu path_Dokumenty="/home/nik/Dokumenty/" path_flashka="/media/CORSAIR/nik/záloha/Dokumenty" log="synchronizace_log.txt" # Synchronizace pomocí rsync z flashky s přesměrovaným výstupem do logu "SYNCHRONIZACE" > $log echo "Synchronizuji $path_flashka na $path_Dokumenty" >> $log rsync -avu --delete $path_flashka $path_Dokumenty >> $log exit 0
U rsyncu je důležité povšimnout si následujících parametrů: --delete vymaže z cílového adresáře všechno, co nenajde ve zdrojovém. Tato volba může být v některých případech nežádoucí, na druhou stranu její absence dělá smazání souboru opravdu těžké.
Druhým důležitým parametrem je -u, které nedovolí přepsat soubor, který je v cílovém adresáři novější než ve zdrojovém. Toto je velmi výhodné, protože se občas stane, že člověk zapomene pustit synchronizaci jako první věc po spuštění počítače, a pokud před jejím spuštěním nějaký soubor změní, přišel by o změny.
Také je dobré občas zkontrolovat log a přenesené soubory, protože už se mi párkrát stalo, že se flaska po několika přenesených MB přepla do read-only módu a část zálohy se neuskutečnila. Nevím, jak moc je tento problém závislý na konkrétní flasce, podařilo se mi ho vyvolat přes Krusader, a jediným uspokojivým řešením byl formát flashdisku. (Problém se po remountu vracel).
Scripty v mém případě ještě doplňují dva zástupci na ploše, což redukuje případy, kdy před odjezdem na kolej / z koleje zapomenu zazálohovat data.
Tiskni
Sdílej:
--remove-older-than
).