Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Tak jsem se zase odhodlal napsat něco do blogu, tak trochu letem světem dneska
V pondělí jsem seděl ve škole na chodbě a četl emaily. K tomu otevřeno asi 10 záložek v Opeře a potřeboval jsem pustit Netbeans. To pro mne vždy znamenalo hrůzu. Na svém notebooku jsem měl 512 MB ram a s mým stylem práce to znamenalo, že disk se nepřestal točit jak moc systém swapoval. Jelikož jsem tenhle měsíc trochu ušetřil, páč jsem netrávil tolik času po hospodách, (Víte, že podle průměru na hlavu to vychází cca 6 piv na týden?) rozhodl jsem se investovat do něčeho užitečnějšího. Loni do mého ntb stála pamět 512 cca 750Kč, což pro mne bylo dost. Situcae se zlepšila a našel jsem paměti 1024MB za cca 550Kč. Neváhal jsem a rozjel jsem se po obchodech.
Můj Plán byl takový, že si zahraju na PC neznalého a nechám si poradit, ba i pamět nainstalovat. Prošel jsem Alzasoftem (nehodlal jsem čekat celé odpoledne až se na mne dostane řada) a pokračoval do Mironetu, který sídlí jen o zastávku dál. Tam jsem se promačkal přes automat přímo k člověku, který měl uvedeno něco ve smyslu odborník přes Notebooky. No nevím, když jsem mu řekl že chci doporučit ramku a po koupi ji vložit do slotu tak mne hnal nahoru do servisu. Budiž. Tam nastala situace kde mi doporučili, já zakoupil, a ono to nejelo. Naštěstí tam byl člověk, se kterým byla dobrá řeč, zkusil pár modulů, chytil se hned další na nižší frekvenci a já si nesl domu "nadupaný" notebook. Aktuálně jedu na 1.5Giga RAM a nevím co s tolika pamětí. Rozdíl neuvěřitelnej.
Dneska mne ve škole mile překvapili dvě slečny převlečené za čerta s andělem. Moc jim to slušelo, mimo jiné nám každému do ruky vrazili dárek v podobě taštičky s burákama, cucbonbonama, reklamou na firmu BOSCH a největší radost jsme měli z velkého hopíka (málem to odnesla chodba a jeden profesor). Mimo jiné mi připomněli, že je ?dnes? sv.Mikuláš. Nějak jsem to nebral na zřetel, dokud jsem v metru nepotkával davy lidí, kteří měli takové ty úchylné blikací rohy na hlavě.
Okamžitě mi vyvstanula vzpomínka na roky minulé, kdy jsem chodil s kamarády, převlečen za Mikuláše, po známých a dělal budubu a nechal si naslibovat hory doly od dětí. Byla sranda, většinou ke konci jsme byli rádi že chodíme a že čert ze sebe dostal alespon to bububu. Holt na vesnici je to náročnější asi jako velikonoce. Ale abych neubíhal. Jednou nás odchytli cizí rodiče. Nebyl problém sem tam zaskočit k někomu a také mu postrašit dětičky. Vlez jsem do bytu, dostal koš plný zabalených dárků že jsem vypadal jak vánoční stromeček a měl obdarobvat jejich synáčka. No problem. Trochu jsem se divil že mají asi už štědrý den ale co. Vešel jsem do pokoje a málem toho smrada přetáh tou kovovou tyčí co jsem držel.
Jednalo se o chlapce ve věku cca 12 let, který nejen že ze mě měl vyloženou prdel, ale ještě to byl jeden hajzlík, kterýmu jsem týden předtím málem rozbil hubu páč šikanoval na hřišti malé děti. Bouřila se ve mne krev a nebýt tam nadšení rodiče, nadšené babičky a tetičky a já nevim co to bylo za sešlost tak jsem o něj tu hůl zlomil. Bratránek ho poznal taktéž tak mu celkem rychle naboural přesvědčení, že čerti neexistují a už ho tahal v pytli na chodbu. Prostě ho vzal jak pytel brambor a šel. Chlapeček se vrátil po chvíli a trochu popotahoval. Nasliboval že bude hodnej a posbíral si všechny ty krámy. Naštěstí jsme dostali flašku slivky tak jsem rychle opustil myšlenku mu ještě něco udělat. No, i Mikuláš to má občas těžké.
Dneska celý den řeším do práce jeden obrovský formulář, který musí být naprosto neblbuvzdorný ale spíš kreténovzdorný (jinak se naši obchodníci nazvat nedají). Konečně jsem před zdárným koncem. Potřeboval bych ovšem poradit. Prošel jsem plno webů ale konkrétní odpovědi jsem se nedohledal. Proto poprosím zdali jste někdo něco podobného neřešil.
Mám formulář, kde se na začátku zeptám pomocí dvou radio jestli se jedná o fyzickou osobu nebo firmu. Podle zaškrtnutí ukáži bud Jméno nebo název firmy. A kolonku pro Ičo/dičo nebo Rodné číslo/čísloOP.
Zkoušel jsem různě nastavovat události onClick onFocus onBlur a další ale nedosáhl jsem efektu, aby na zaškrtnuté jedno se objevila část, po přepnutí druhá. Když už se mi to povedlo tak při opětovné změně to vedlo k zobrazení všeho. Na javascript jsem narazil v praxi dnes poprvé tak si fakt nevím rady. Nemohl by jste mi někdo poradit? Díky
Tiskni
Sdílej:
onclick
se volá vždy jen při zaškrtnutí radiobuttonu. Podle mne je nejlepší postup takový, že k oběma radiobuttonům nastavíte na onclick
stejnou funkci, která když se zavolá, projde si postupně všechny (oba) příslušné radiobuttony a podle jejich aktuálního stavu zobrazí či skryje příslušnou část. Tu samou fci pak zavoláte i při nahrání stránky, aby se příslušná část skryla hned na začátku, pokud bude nějaký radiobutton vybraný. Je pak potřeba zvážit, co dělat v případě, že není zaškrtnutý ani jeden radiobutton – jestli nenechat vše zobrazené.
document.getElementById(id_blablabla).className = 'hide'Jedna trieda bude definovat vlastnost display. Jedna trieda
display:none
, druha display:block
.
display:block
zobrazí element jako blokový element (např. jako div
), display:none
celý element skryje.
inputElement.disabled = true;