Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
aneb diskuze alá zebra
Kromě ikonek pro slovníkové pojmy jsem se chystal ještě zpřehlednit výpisy otázek v diskuzních fórech. Každý druhý řádek podbarvit nějakou nevýraznou barvou. Vypadalo by to asi takto:
(Dosavadní zvýraznění při najetí myší jsem trochu ztmavil.) Co si o tom myslíte? Pomůže to přehlednosti nebo to naopak bude matoucí?
Efekt je samozřejmě řešen pomocí CSS. Určitě by to zvládl JavaScript, ale toho už na stránky více tahat nechci (a navíc bych se to musel nejprve naučit). Drobnou vadou na kráse je skutečnost, že tuhle záležitost zatím dokáže správně interpretovat pouze Konqueror (a pravděpodobně Safari). Firefox ani Opera si neškrtnou (a to ani vývojové verze FF 1.5beta2 a Opera 9.0tp). Pravidlo by vypadalo takto (využívá šikovný doplněk z CSS3 - strukturální pseudo-třídy):
.ds tr:nth-child(even) { background-color: #f7f7f7; }Kde
.ds
je element ohraničující výpisy diskuzí na stránkách a even
určuje, že definice bude aplikována na sudé elementy.
Tiskni
Sdílej:
"efektní efekt"Pokud by to nemělo znamenat zlepšení při orientaci ve výpisu, nemělo by to smysl. To už bychom se dostávali od funkčnosti k přeplácanosti... a to bych nechtěl.
nevidím důvod, proč to tak neudělat.Právě kvůli tomuto:
osobně "proužkované" výpisy moc rád nemám.Já například používám "proužkovaný" výpis v poštovním klientu, a proto jsem na něj zvyklý. Ale ne všem to musí vyhovovat.
ad a) - no to by bylo strašnýOK, strašný by to nebylo, ale vzhledem k tomu, že jde o doplňkovou funkci, nechci kvůli ní zvyšovat objem stránek ani o bajt.
mě by se to líbilo, ale ještě o malinko světlejší.Vyzkouším.
Já to na svém mizerném LCD v notebooku nevidim už teď :/mě by se to líbilo, ale ještě o malinko světlejší.Vyzkouším.
/etc/fonts/local.conf
(resp. /etc/fonts/conf.d/
, protože Debian...) mám zapnutý antialiasing + autohinting a vypnutý sub-pixel hinting.