Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Také jste si všimli, že spousta lidí používá podivnou kombinaci příkazů například pro grepnutí něčeho z obsahu souboru?
cat soubor | grep výraz
Místo jednoduššího, kratšího a IMO i snadněji naučitelného nebo zapamatovatelného (protože logičtějšího):
grep výraz soubor
Tak si říkám, jak na to přišli? Totéž se často provádí i s jinými příkazy než grep. Samozřejmě nejde o nic nového... Spousta z vás určitě zná stránku Useless use of cat. Ale mě by zajímalo, odkud se to bere.
Není to někde v nějakém pochybném HOWTO, které si lidi často čtou? Nebo je to z nějakého podivného důvodu srozumitelnější zápis? Já si vzpomínám, že když jsem - coby samouk - zjistil, co je roura, tak jsem si to hned takhle vyzkoušel.
Tiskni
Sdílej:
<soubor nějaký složitý příkaz co neznámjste ještě neslyšel? Pořadí zadávání to má úplně stejné
<soubor blabla bla
a pak zmáčknout Home(nebo Ctrl+A) potom Alt+F a Ctrl+W, zaměň za výstup z iného progamu a fičíš S cat soubor |
to třemi údery do klávesnice neuděláš. Když to budeš dělat přes ssh na pomalé lajně, tak si párkrát přemažeš i kus toho následujícího příkazu. Tak já nevím, ale ergonomie <soubor
je o řád lepší.
cat
si nemusíte pamatovat pořadí parametrů grepu ;)
kombinace '... | cat - > cosi' je opravdu nevidana.Ale bezesporu je to vynalézavé. Škoda, že tam to
| cat -
není vícekrát hned za sebou...
cat soubor
a mam dostatek casu si promyslet, co dal;)
Asi hodne blbej duvod. Ale citili byste se lepe, kdybyste vterinu jen tak koukali do shellu na kurzor? Pro me je asi lepsi premyslet u psani, zvlastni.
cat soubor |
pište <soubor
a budeme spokojení všichni. Jako malý bonus ušetříte pět úhozů do klávesnice. Jen jestli vám těch pět úhozů nebude chybět při tom přemýšlení.
<huge.log grep idiot| wc -l
infilter=cat [ "x$arg" = "xz" ] && infilter=zcat [ "x$arg" = "xj" ] && infilter=bzcat [ "x$arg" = "xf" ] && infilter="ftpget ftp.example/com" outfilter="cat - >" $infilter insubor \ | prikaz \ | prikaz \ | $outfilter outsubor
<soubor
sice skutečně zachovává výše zmíněné hodnoty, ale odstraňuje jednu: vizuální přehlednost. Kůl (pro ty co neznají doc. Bokra: |
) je velmi výrazný oddělovač a na první pohled vidím, kde začíná skutečná práce.
Samozřejmě, ve scriptech nemá cat co dělat. A <soubor
už vůbec ne.
grep int rar.cppNahoru, Alt+B, Ctrl+W a vidím:
grep int cpps kurzorem před
c
.
< soubor
, takže to nejspíš myslel nějak takhle:
< rar.cpp grep int
nahoru, CTRL+W, píšu nový výraz, enter a fičím.
takhle to vypadá, když je člověk zvyklej nečíst příspěvky a hned flamovat ;)
grep *.cpp *.h janevimcojeste -e intať žije GNU getopt
cat
si mohou trhnout nohou. Jen abych je trochu poškádlil: občas dokonce používám cat
ještě drsnějším způsobem:
ls -l | catTak, a co povíte na tohle, moralisté? :-)
K čemu je to dobré?ls -l | cat
unalias ls
a ls -1
, případně si ten alias
vymazat z bashrc
tak napíšeš ls | cat
. Je to tak krásně intuitivní a nemusíš se nic učit. Napsat do basrc
: alias l='ls --color=none -1'
tak to už by přesáhlo veškeré mentální schopnosti některých jedinců.