Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
vim ~/.emacs
Ano, máš pravdu. Netvrdím že jsem si, třeba jen na chvilku, myslel že si za to nemůže sam. Zmínil se že nejhorší co ho mohlo potkat jsou kamarádi, co ho zradili - ať si pod tím každý představí co chce. Nicméně jsem mu za vyjmenování pár vzorců desetikačku dal.
Co se týče podnikání, začátky mnoha dlouhodobě úspěšných firem jsou velmi zajímavé. Určitě to chce velkou oběť... ale ne každý má štěstí a né každý tu odvahu a energi a schopnosti...
No a jestli budeš něco rozjíždět, tak přeji hodně velkou dávku štěstí, lesu se určitě už vyhneš :), takže ať se daří.
proč se zatím linux nerozšiřuje do firemního prostředíŠpatně vidím?
zive.cz neni zcela seriozni a spise pro-microsoft prostredi+1, všiměte si, že v logu Vista blogu je na pozadí pozadí z OS X a pro jistotu v něm nejde komentovat.
Ani ne. Staci se podivat na statistiky treba prohlizecu a jejich OS za posledni 2 roky.Neřekl bych, že je právě tohle kritérium, podle kterého by mělo smysl hodnotit firemní rozšíření. Webové prohlížeče vypovídají o počtu uživatelských desktopů, což není to, o čem mluvím. Linux usage in the servers of large companies is continuing to rise. 73% of enterprise companies are running Linux on at least some of their servers. Just six months ago that figure was 67% and a year ago it was 65%, as per Evans Data Corp's latest Enterprise Development Issues Survey.
Máte pocit, že Linux by byl stejně dobrý při řekněme stovce uživatelů? Mám pocit, že nikoli.
To nevím. Jednoduše mám pocit, že počet uživatelů nijak nesouvisí s kvalitou čehokoliv. U některých projektů je to naprosto neporovnatelné, jsou vysoce specializované a přes svou špičkovou kvalitu je potřebuje jen několik málo jednotlivců. Nevím, jestli je to tak i s linuxem. Jestli má být úzce specializovaný, nebo naopak masově rozšiřitelný. A taky záleží na úhlu pohledu. Pokud bychom to brali z pohledu desktopu, byla by situace "špatná" (i když bylo by třeba stanovit "dobrý" výsledek), pokud z hlediska serverů je to něco jiného a pokud s hlediska malých jednoúčelových zařízení typu router zde je linux jako doma.
Jinak alespoň v mých četných diskusích o programovacích jazycích mi 99% začne argumentovat statistikou a rozšířeností.<rejp>Nejhorší jsou Javisti, ty potvory vlezou všude
>>>=
mě trochu jímá hrůza Hmmm, nějak jsem se netrefilA ona snad není?To měla být odpověď k tomuto:
Tiskni
Sdílej: