Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
První co nevim je jak by se vyřešil rovod ze servru do ostatních dvou PC. Museli by se použít tři síťové karty, do jedný by šel internet a zbylé dvě by byli napojeny na zbylé dva počítač? Nebo se dělá nějaká rozdvojka na LAN?Stačí mít jednu síťovku v každém počítači a mezitím takovou tu krabičku, které se říká switch (stojí pár stovek)
Poslední věc je aby každý počítač v síti měl svojí pevnou ip adresu viditelnou pouze v síti.Tohle je to nejmenší - stačí si vybrat ze rezervovaného rozsahu (např. 192.168.x.y) a nastavit to. Samozřejmě včetně masky a výchozí brány (což pro "zbývající" počítače bude ten server).
Ono si UPC registrujes MAC adresy, a pokud s nema nemas nasmlouvane tri pocitace, nemuzes ten net narvat primo do switche.Ale můžeš. S UPC bude komunikovat pouze server, a je úplně jedno, jestli jsou mezi tím jen dráty nebo switch (ten nijak nemění ethernetovské pakety).
a) bud pouzit v serveru dve sitovky a routovat sam, nebo...použít v serveru jednu síťovku a routovat sám
b)...muzes misto switche koupit krabicku, ktera funguje jak jako swtich, tak jako router.Pokud chce tak jako tak používat server (pro soubory), který poběží pořád, tak je to zbytečné. Ale jinak je to samozřejmě lepší - jednoduché, nenáročné, tiché atd.
...použít v serveru jednu síťovku a routovat sámO moznosti puzit jedno rozhrani pro vice siti jsem nevedel.Diky za pouceni.Docela by me zajimalo jak to funguje..![]()
Ale můžeš. S UPC bude komunikovat pouze server..Jak ty ostatni pocitace poznaji v ktere siti "maji chtit" byt, napriklad pri pridelovani adres z DHCP?
Docela by me zajimalo jak to funguje.Jednoduše. Na jednom fyzickém zařízení může být víc logických/virtuálních (každé má svoji IP adresu). Jak se to přesně nastavuje, to si teď bohužel nevzpomenu (min. 4 roky jsem to nedělal) - ale v HOWTO je to popsáno.
Jak ty ostatni pocitace poznaji v ktere siti "maji chtit" byt, napriklad pri pridelovani adres z DHCP?Přidělování adres v různých sítích přes DHCP jde udělat, ale je to trochu náročnější na nastavení DHCP serveru. Pokud by tam už jeden DHCP server byl (např. u UPC - nevím, jestli se to tam používá), tak je to samozřejmě problém. Takže jediný spolehlivý a osvědčený způsob je ruční nastavení adres na klientech.
Koupit si bili: Velký průvodce protokoly TCP/IP a systémem DNS . Nebo zkusit v googlu najít nějaký obstojný networking how-to. Je toho příliš na vysvětlování a já jsem tak líný.
Tiskni
Sdílej: