Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Věřím, že o sociologii a psychologii toho víte víc než Pavel Houser. Ale ten jeho článek mi připadá fundovanější prostě proto, že on se na toho "sociálně nepřizpůsobivého jedince" dívá zevnitř, z jeho pohledu. Vy se na něj díváte zvenku, pohledem někoho, kdo se na něj dívá spatra a kdo ho odsuzuje.
Kupodivu, valná většina z nich se dovolává solidarity a zdůrazňuje speciálnost a odbornost tohoto serveru. Zároveň řeknou nováčkům. „ Už se to tu řešilo„Nevím, co je na tom "kupodivu". Představte si například odborníka na kvantovou fyziku. Pokud je to opravdu odborník, má své práce dost a odpovídat podvacáte na otázku, co jsou to Newtonovy pohybové zákony, je pro něj ztráta času. Přitom dotyčný nováček by mohl místo ptaní se otevřít google a zkusit hledat. V tomto imaginárním případě stačí do jednoduchého formuláře napsat "Newtonovy pohybové zákony" a objeví se dost odkazů, ze kterých se něco dozví. A dotyčnému odborníkovi zbyde čas na zodpovídání složitějších otázek. Nemůžete předpokládat, že tím, že odborník bude nováčkovi odpovídat na pitomé dotazy, se z nováčka také stane odborník. Části odbornosti je schopnost řešit problémy samostatně.
Ve svém povolání odpovídám stále na stejné nebo podobné dotazy. Kupodivu jsem zjistil, že mě to nutí hledat nové odpovědi, protože s některými já sám nejsem spokojený.Tím se možná vaše povolání liší od technických oborů. V technice většina věcí platí dost dlouho. A i převratný objev nemusí znamenat žádný převrat (srovnejte významnost teorie relativity s jejím dopadem na mechaniku v běžném životě) P.S.: Typografická poznámka - když mezi počáteční uvozovkou a prvním slovem píšete mezeru, objevuje se občas uvozovka na konci řádku bez toho slova a nevypadá to hezky.
Ve svém povolání odpovídám stále na stejné nebo podobné dotazy. Kupodivu jsem zjistil, že mě to nutí hledat nové odpovědi, protože s některými já sám nejsem spokojený.Tím se možná vaše povolání liší od technických oborů.
Když o tom tak přemýšlím, možná to není ani tak oborem, ale právě tím, že jde o povolání. Když se mne na školení účastník zeptá na něco, na co najde odpověď v každé diskusi desetkrát a kromě toho je to vysvětlené na pátém řádku manuálové stránky, také mu místo odkazu na manuál odpovím. Kdybych dělal na supportu, bylo by to totéž. Ale servery typu ABCLinuxu vnímám (na rozdíl od některých tazatelů) jinak než bezplatný 24x7 support.
Ale lidské vztahy mají logické souvislosti. Jsem přesvědčený, že matematik, který má dobře vyvinuté analytické myšlení a je ochoten se do vztahů a jejich souvislostí na čas ponořit - nic těžkého, žije je - bude mít schopnost odhadnout, jak asi bude reagovat nějaký člověk v nějakém vztahu při nějaké situaci.
Myslím, že odhadnout reakci nějakého člověka není, po jisté praxi, nic složitého.
Vašemu kamarádovi se třeba nechtělo o těhle věcech přemýšlet. Někdy je vyřešení složité matematické úlohy lepší než cokoliv jiného.
ty jevy jsou spojité – tj. když se mi o málo změní vstupní podmínky, o málo se změní i výsledek
Pro chaotické systémy tohle neplatí, ty systémy nejsou stabilní, tj. malá změna vstupních podmínek může způsobit velkou změnu výsledných hodnot.
Tiskni
Sdílej: