Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Po shlédnutí (opět funkčních) nových stránek Danix teamu jsem zjistil, že je na světě nová zatím betaverze mé oblíbené distribuce. Stáhnul jsem si tedy DANIX test CD 2006-06-17b, vypálil a vložil do mechaniky mého notebooku ACER.
Danix vcelku rychle nabootoval a zastavil se až na obrazovce pro přihlášení uživatele, kde dal na výběr mezi rootem a běžným uživatelem.
Přihlásil jsem se jako uživatel a přivítalo mě příjemně sladěné prostředí KDE verze 3.5.3.
Po spuštění dostanete Danix v anglickém jazyce, ale není problém si změnit regionální nastavení na české nebo i jiné. Na výběr máte z několika jazyků. Jen pro změnu jazyka ve všech aplikacích je třeba se odhlásit a znovu přihlásit. Potom s vámi Danix komunikuje česky téměř všude.
Pokud jde o aplikace, které máte k dispozici je zde opravdu přehršel programů. Jestli používáte počítač k běžné kancelářské práci či prohlížení internetu, pravděpodobně nebudete mít problém si vybrat tu svoji aplikaci na kterou jste zvyklí.
Danix obsahuje například:
Pokud by vám přece jen nějaký program chyběl, neměl by být problém si do Danixu doinstalovat chybějící programy. Systém je založený na Debianu a pomocí Synaptic byste měli mít přístup k ostatním balíčkům distribuce Debian.
Doporučuji vyzkoušet
Jo a obsahuje kernel 2.6.15-danix-spk
Tiskni
Sdílej: