Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
A je to tady, přátelé, jdu si podruhé v životě užít svých 15 minut slávy. Budu to totiž právě já, kdo přináší toto veleepesní zprávu. Ti, kdož máte prastaré TV karty, zvuk vám jede jak kdy a už přemýšlíte, kterou popelnici svou kartou "upgradujete", nezoufejte. Přináším vám čtrnáct písmenek, které promění vaše soužití s televizní kartou na bezproblémový partnerský vztah.
Trocha historie. Moje karta (Aver TV Phone - Křápol, Tchaiwan) jela bezproblémově naposledy někdy v dobách RedHatu 6.2, od té doby si začala vymýšlet - konkrétně se často nemohla rozhodnout, jestli bude fungovat zvuk a dálkové ovládání. Celkem dobrou praktikou se ukázalo být načítání a vyhazování ovladače z jádra do té doby, dokud se v kernel logu neobjevila hláška o nalezení toho správného čipu. Postupem času přidala karta ještě jeden zlozvyk, a to tuhnutí celého počítače při odebírání modulu. To jsem plus mínus odstranil záměnou pořadí odebírání, ale přece jenom to občas stejně zatuhlo. Od jádra 2.6.19 včetně jsme se ale dostali do stavu, kdy už nepomáhala ani svěcená voda a tak jsem doteď zůstával na poslední funkční 2.6.18, pomalu se díval po hybridním tuneru a stěžoval si v diskusích tady na ABClinuxu.
Předevčírem se ale v mém mailboxu objevil mail od dobrého člověka - Michala Žejdla - který mi moudře poradil použít parametr i2c_udelay pro bttv. Ano - přichází velké finále - funguje to! Titul za konfigurační volbu měsíce si tedy odnáší následující modifikace modprobe.conf:
options bttv card=41 i2c_udelay=128
Svou kartu už jsem v sekci "hardware" opravil, teoreticky by se to mělo týkat i dalších PV951 karet - Michal píše konkrétně o Media Forte a 3DeMon, bohužel nevím přesné typy. Takže pokud byste někdo přišel na to, že vám to pomůže, dejte vědět buď v diskusi, nebo to rovnou plácněte do "hardware".
Poslední otázkou tak zůstává, jestli je to bug, nebo feature. Michal soudí, že feature - v4l se celkově zrychluje a není čas čekat na pomalé karty. Vývojáři nám se starýma šunkama dávají nástroj v podobě konfigurační volby, který nám zprovozní naše železo, ostatní uživatelé si užívají svižného Linuxu. Já bych spíš řekl, že by se měl opravit default, aby pak lidi nemuseli psát články, jako je tady tento - a to i přesto, že by zapínání zvuku a přepínání kanálů nebylo už tak realtimové, jak by mohlo být.
Tiskni
Sdílej: