Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
A je to tady, přátelé, jdu si podruhé v životě užít svých 15 minut slávy. Budu to totiž právě já, kdo přináší toto veleepesní zprávu. Ti, kdož máte prastaré TV karty, zvuk vám jede jak kdy a už přemýšlíte, kterou popelnici svou kartou "upgradujete", nezoufejte. Přináším vám čtrnáct písmenek, které promění vaše soužití s televizní kartou na bezproblémový partnerský vztah.
Trocha historie. Moje karta (Aver TV Phone - Křápol, Tchaiwan) jela bezproblémově naposledy někdy v dobách RedHatu 6.2, od té doby si začala vymýšlet - konkrétně se často nemohla rozhodnout, jestli bude fungovat zvuk a dálkové ovládání. Celkem dobrou praktikou se ukázalo být načítání a vyhazování ovladače z jádra do té doby, dokud se v kernel logu neobjevila hláška o nalezení toho správného čipu. Postupem času přidala karta ještě jeden zlozvyk, a to tuhnutí celého počítače při odebírání modulu. To jsem plus mínus odstranil záměnou pořadí odebírání, ale přece jenom to občas stejně zatuhlo. Od jádra 2.6.19 včetně jsme se ale dostali do stavu, kdy už nepomáhala ani svěcená voda a tak jsem doteď zůstával na poslední funkční 2.6.18, pomalu se díval po hybridním tuneru a stěžoval si v diskusích tady na ABClinuxu.
Předevčírem se ale v mém mailboxu objevil mail od dobrého člověka - Michala Žejdla - který mi moudře poradil použít parametr i2c_udelay pro bttv. Ano - přichází velké finále - funguje to! Titul za konfigurační volbu měsíce si tedy odnáší následující modifikace modprobe.conf:
options bttv card=41 i2c_udelay=128
Svou kartu už jsem v sekci "hardware" opravil, teoreticky by se to mělo týkat i dalších PV951 karet - Michal píše konkrétně o Media Forte a 3DeMon, bohužel nevím přesné typy. Takže pokud byste někdo přišel na to, že vám to pomůže, dejte vědět buď v diskusi, nebo to rovnou plácněte do "hardware".
Poslední otázkou tak zůstává, jestli je to bug, nebo feature. Michal soudí, že feature - v4l se celkově zrychluje a není čas čekat na pomalé karty. Vývojáři nám se starýma šunkama dávají nástroj v podobě konfigurační volby, který nám zprovozní naše železo, ostatní uživatelé si užívají svižného Linuxu. Já bych spíš řekl, že by se měl opravit default, aby pak lidi nemuseli psát články, jako je tady tento - a to i přesto, že by zapínání zvuku a přepínání kanálů nebylo už tak realtimové, jak by mohlo být.
Tiskni
Sdílej: