Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
To byste nevěřili, jak je vzhled důležitý. Mé první Ubuntu (6.06) jsem si instaloval z části proto, že se mi děsně líbilo to oranžové téma a hezké ikonky. Hnědý vzhled předchozích Ubuntu byl pro mě stěží akceptovatelný, to bych raději zůstal u starého dobrého Debianu, který žádnému divokému "rebrandingu" nehoví.
Proto jsem zpozorněl, když jsem uviděl skrínšoty s Fedory 7. Za časů svého Debianu jsem měl přeci jen tendenci považovat Fedoru za ne příliš stabilní pískoviště pro RHEL. Se svým systémem jsem dost spokojen, žádnou evakuaci neplánuji, ale ta modrá krajina, ty balóny a ještě hezky udělané téma do GRUBu! Kupka to sice není, ale zajímavé mi to přišlo.
Tak jsem si nahodil VirtualBox a do něj F7. Instalace bez problému a už jsem koukal na tu modrou horkovzdušnou tapetu.
Pak se ozvaly updaty, stejně jako v Ubuntu se na panelu objevila informativní ikonka a vyskočil updatovací dialog. Ale moc se mi nelíbil (viz první obrázek), z Ubuntu jsem zvyklý, že si můžu rozkliknout indikátor průběhu a dívat se, co ten dpkg vlastně dělá, zde to jen chroustalo a posunovalo. Taky podrobné informace o tom, co který update napravuje jsou v Ubuntu obsáhlejší při stejné přehlednosti.
Z čeho jsem byl v šoku byl dialog k přiinstalování nového softu. Vizte druhý obrázek a vězte, že takové GUI považuji za humpolácké. Takhle nějak vypadala grafická klikátka před deseti lety (opravdu mi to asociovalo asi tak RH 5). A navíc to bylo oproti ubunťácké obdobě _neskutečně_ pomalé. Uživatelský komfort je pak neporovnatelný.
Neříkám, že Fedora je špatná distribuce (už vidím ten flame), ale tahle zkušenost mě utvrdila v názoru, že co se týče přístupu k uživatelům je Ubuntu momentálně špica. Možná je to jen důsledek rozdílné filozofie, Ubuntu je Debian pro lidi, pro koho je Fedora?
Byl to pro mě tak zajímavý zážitek, že jsem se rozhodl vyzkoušet OpenSUSE.
Tiskni
Sdílej:
gnome-app-instal
). Moc toho neumí (i když je to od verze k verzi lepší), ale je to takové hezky jednoduché. Většině uživatelů to musí stačit. Mimo toho je v Ubuntu ale ještě Synaptic (také na CD), takže kdo chce nějakou pokročilou nadstavbdu apt
, má taky možnost. To jen pro upřesnění.
Ubuntu je Debian pro lidi, pro koho je Fedora?
Fedora je Red Hat pre odvazlivcov.
Z čeho jsem byl v šoku byl dialog k přiinstalování nového softu. Vizte druhý obrázek a vězte, že takové GUI považuji za humpolácké. Takhle nějak vypadala grafická klikátka před deseti lety (opravdu mi to asociovalo asi tak RH 5)S timto plne souhlasim - clovek, ktery navrhoval GUI teto aplikace je bud totalne slepy (jinak nechapu pouzite velke pismo), nebo naprosty esteticky ignorant. Jinak i funkcnost (uzivatelska privetivost) teto aplikace je .... hmmm.