DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
To byste nevěřili, jak je vzhled důležitý. Mé první Ubuntu (6.06) jsem si instaloval z části proto, že se mi děsně líbilo to oranžové téma a hezké ikonky. Hnědý vzhled předchozích Ubuntu byl pro mě stěží akceptovatelný, to bych raději zůstal u starého dobrého Debianu, který žádnému divokému "rebrandingu" nehoví.
Proto jsem zpozorněl, když jsem uviděl skrínšoty s Fedory 7. Za časů svého Debianu jsem měl přeci jen tendenci považovat Fedoru za ne příliš stabilní pískoviště pro RHEL. Se svým systémem jsem dost spokojen, žádnou evakuaci neplánuji, ale ta modrá krajina, ty balóny a ještě hezky udělané téma do GRUBu! Kupka to sice není, ale zajímavé mi to přišlo.
Tak jsem si nahodil VirtualBox a do něj F7. Instalace bez problému a už jsem koukal na tu modrou horkovzdušnou tapetu.
Pak se ozvaly updaty, stejně jako v Ubuntu se na panelu objevila informativní ikonka a vyskočil updatovací dialog. Ale moc se mi nelíbil (viz první obrázek), z Ubuntu jsem zvyklý, že si můžu rozkliknout indikátor průběhu a dívat se, co ten dpkg vlastně dělá, zde to jen chroustalo a posunovalo. Taky podrobné informace o tom, co který update napravuje jsou v Ubuntu obsáhlejší při stejné přehlednosti.
Z čeho jsem byl v šoku byl dialog k přiinstalování nového softu. Vizte druhý obrázek a vězte, že takové GUI považuji za humpolácké. Takhle nějak vypadala grafická klikátka před deseti lety (opravdu mi to asociovalo asi tak RH 5). A navíc to bylo oproti ubunťácké obdobě _neskutečně_ pomalé. Uživatelský komfort je pak neporovnatelný.
Neříkám, že Fedora je špatná distribuce (už vidím ten flame), ale tahle zkušenost mě utvrdila v názoru, že co se týče přístupu k uživatelům je Ubuntu momentálně špica. Možná je to jen důsledek rozdílné filozofie, Ubuntu je Debian pro lidi, pro koho je Fedora?
Byl to pro mě tak zajímavý zážitek, že jsem se rozhodl vyzkoušet OpenSUSE.
Tiskni
Sdílej:
gnome-app-instal
). Moc toho neumí (i když je to od verze k verzi lepší), ale je to takové hezky jednoduché. Většině uživatelů to musí stačit. Mimo toho je v Ubuntu ale ještě Synaptic (také na CD), takže kdo chce nějakou pokročilou nadstavbdu apt
, má taky možnost. To jen pro upřesnění.
Ubuntu je Debian pro lidi, pro koho je Fedora?
Fedora je Red Hat pre odvazlivcov.
Z čeho jsem byl v šoku byl dialog k přiinstalování nového softu. Vizte druhý obrázek a vězte, že takové GUI považuji za humpolácké. Takhle nějak vypadala grafická klikátka před deseti lety (opravdu mi to asociovalo asi tak RH 5)S timto plne souhlasim - clovek, ktery navrhoval GUI teto aplikace je bud totalne slepy (jinak nechapu pouzite velke pismo), nebo naprosty esteticky ignorant. Jinak i funkcnost (uzivatelska privetivost) teto aplikace je .... hmmm.