Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Linux kernel has changed bridge MAC address selection.
Nevím o tom, že by jádro v tomto ohledu něco změnilo. Spíš půjde o systemd / udev, tam se na nějakou zpětnou kompatibilitu nehraje.
dpkg -s lxc ... Depends: ... bridge-utilsI když to někoho zajímalo a chtěl to odinstalovat, jsou programy, co bez toho nedokážou žít. Ostatně Debian ještě pár let zpátky bez toho ifconfig nedokázal nakonfigurovat síť.
hlavněže to jako dobře dopadlo :O :D :D ;D
enp97s0f1Takú dlhú zbernicu by som rád videl. Čo to je za hardware?
S dostatečně novým jádrem (upstream od verze 5.5) lze rozhraní přiřadit "alternative names" (altnames), která lze použít místo standardního jména. Novější verze udev pak umějí nechat původní jméno od jádra a přidat "predictable" jako altname:
lion:~ # ip -d link show dev eth0 2: eth0: <BROADCAST,MULTICAST,UP,LOWER_UP> mtu 1500 qdisc mq state UP mode DEFAULT group default qlen 1000 link/ether a0:36:9f:0a:81:b0 brd ff:ff:ff:ff:ff:ff promiscuity 0 minmtu 68 maxmtu 9216 addrgenmode eui64 numtxqueues 8 numrxqueues 8 gso_max_size 65536 gso_max_segs 65535 parentbus pci parentdev 0000:04:00.0 altname enp4s0f0 lion:~ # ip -d link show dev enp4s0f0 2: eth0: <BROADCAST,MULTICAST,UP,LOWER_UP> mtu 1500 qdisc mq state UP mode DEFAULT group default qlen 1000 link/ether a0:36:9f:0a:81:b0 brd ff:ff:ff:ff:ff:ff promiscuity 0 minmtu 68 maxmtu 9216 addrgenmode eui64 numtxqueues 8 numrxqueues 8 gso_max_size 65536 gso_max_segs 65535 parentbus pci parentdev 0000:04:00.0 altname enp4s0f0
(Příklad z openSUSE Leap 15.3.) Pořád to ale bohužel vypadá, že udev použije jen jedno jmenné schéma, ne rozdíl od blokových zařízení, kde ke stejnému zařízení existuje víc /dev/disk/by-*/
symlinků a lze tak použít kterýkoli (a zároveň původní jméno od jádra).
S dostatečně novým jádrem (upstream od verze 5.5) lze rozhraní přiřadit "alternative names" (altnames)Takového s.aní jen kvůli tomu, že jednoho blbečka včas nevyhodili ze dveří...
Pak jsem vzal tu kopii, upravil /etc/fstab, /etc/hosts a /etc/network/interfaces, vrazil disk do správného chasis, nabootoval a frčel.Doufám, že sshd host klíče jsi vypustil pouze zde kvůli stručnosti. A jinak díky za informaci. Já ještě přidám, že poslední dobou nějak moc často začalo být potřeba
apt-get --allow-releaseinfo-change update
. Nepochopil jsem co to dělá, resp. proč to jako je potřeba když všude používám kódová jména a ne "stable".
Ono je těch věcí tolik, že je skoro lepší udělat čistou instalaci.
Kdysi jsem tu psal: Kontrolní seznam pro nový server
Vzhledem k tomu, že málokteré stroje mám stejné a často experimentuji s různými distribucemi nebo verzemi nebo zkouším jinou konfiguraci (tabulka disků, RAID, šifrování, LVM, souborové systémy atd.), tak většinou dělám klasickou instalaci. Zase tolik času to nezabere.
S příchodem kontejnerů se přišlo na to, že mít předpis (skript)Tohle je na delší povídání. Mám několik ansible playbooku ve svém repu, používám je, ulehčí to čas (a hlavně nudnou opakovanou práci), ale já se obecně snažím mít servery co nejjednodušší, že jejich čistá ruční instalace zase tolik nezabere. Aktuálně spolupracuju s lidmi, kteří to vidí lehce jinak a ti zase nastavují naprosto všechno. (A proto chtějí ke všemu skripty.)
Nebo rolling update v podobě testingu a čistit to v průběhu.Nebo upgrade mezi stable a čistit to při přechodu. Nebo teda "čistit", protože třeba se "síť v networkd místo interfaces" nechť se každý laskavě odebere tam, kam mu slunce nesvítí - mít spuštěnou službu na statickou záležitost jako nastavení sítě na serveru je ptákovina.
Ta vase staticka zalezitost ale pak neumi fungovat treba v rezimu (ne)dostupnosti site.To jsem nějak nepochopil. Při statické konfiguraci přiřadím rozhraní adresy a nastavím routy a je jedno jestli je link a tak. Jediné co mě napadá že by se mělo dělat je, pokud síťovka může failnout a zase se objevit (u PCIečkových se to asi nestane, ale u USB si to představit dokážu), tak se musí znovu nakonfigurovat.
V offiko repu vůbec nic není (na rozdíl od Debu), na všechno je nutno přidávat vlastní repo
Žádná jiná liga a dá se to rozbít úplně stejně.
Řekl bych, že když si přidáváš repositáře spravované různými týmy, tak je to riziko rozbití naopak větší – závislosti mezi balíčky, kolize, překřížení verzí… Alespoň tedy u klasických distribucí typu .deb/.rpm.
Debian/Ubuntu by se tímhle způsobem dal rozbít taky, ale tam má člověk to štěstí, že najde prakticky vše v distribučních repositářích. A když už instaluješ něco bokem, tak to je jedna dvě důležité aplikace, které si ohlídáš (ne spousty menších programů a knihoven, které chybí v .rpm distribucích).
Tiskni
Sdílej: