Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Poslední dobou sleduju, jak se Wine zlepšuje. S verzí 0.9 mi začal plně fungoval DVD Shrink (Že by předtím nějaký PEBKAC? Nerad bych svoje chyby házel na amd64.) a teď v 0.9.1 v Media Taggeru už nejsou názvy složek jen někde (třeba prvních 10 názvů v adresáři tam nebylo...). Používám ho proto, že neznám prográmek s GUI, kterej by uměl převádět jména souborů do tagů pomocí masky, kterou mu zadám.
Dále jsem vyřešil problém s maskovaným dbusem (který měl jako závislost nový hal a ten zase nový ivman). To jsem udělal následovně: Odmaskoval nový dbus (verze 0.36.2 mi nějak blbla), ivman a hal, emergnul je, etc-updatnul, smazal nějakej adresář v /etc
, kterej vadil halu (selhal emerge a požádal mě o to) modlil se, restartoval je a ... to je všechno! Takže mám dbus-0.50-r1
, ivman-0.6.5
a hal-0.5.4
. No problem. Vlastně jeden zádrhel tam byl... K3b nemohl najít nějaký knihovny dbusu a halu... Takže jsem ho musel remegnout - to nebyl problém, jen že to trochu trvá (nějakých 10 minut).
3. věc, která mě potěšila snad nejvíc ze všeho jsou nová Xka (7.0.0_rc1) o kterých už jsem psal.
Jsem jedinej, kdo má takovou radost z nových fičur a zlepšení? :)
Tiskni
Sdílej:
ACCEPTED_KEYWORDS="~x86_64"
v /etc/make.conf
?
Když si vzpomenu na můj /etc/portage/package.keywords
, který má cca 20 řádků ~amd64
ACCEPT_KEYWORDS
. :)
Jo a je to ACCEPT_KEYWORDS
. :)
Pravdu díš PS: packages.{keywords,unmask} jsou pravda trochu narvaný.package.unmask neznám, já používám jenom package.keywords. Je to k něčemu?Hlavně KDE a X. Ty tam mají hafo položek.
x11-libs/qt-4.0.0 -*do
package.keywords
a šlapalo to.
Neznáš náhodou něco pro Qt?Co takhle mrknout na freshmeat nebo třeba kde-apps.org? Kompiluješ Gentoo, instaluješ vývojové verze X, určitě i najdeš jeden program