Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Poslední dobou sleduju, jak se Wine zlepšuje. S verzí 0.9 mi začal plně fungoval DVD Shrink (Že by předtím nějaký PEBKAC? Nerad bych svoje chyby házel na amd64.) a teď v 0.9.1 v Media Taggeru už nejsou názvy složek jen někde (třeba prvních 10 názvů v adresáři tam nebylo...). Používám ho proto, že neznám prográmek s GUI, kterej by uměl převádět jména souborů do tagů pomocí masky, kterou mu zadám.
Dále jsem vyřešil problém s maskovaným dbusem (který měl jako závislost nový hal a ten zase nový ivman). To jsem udělal následovně: Odmaskoval nový dbus (verze 0.36.2 mi nějak blbla), ivman a hal, emergnul je, etc-updatnul, smazal nějakej adresář v /etc
, kterej vadil halu (selhal emerge a požádal mě o to) modlil se, restartoval je a ... to je všechno! Takže mám dbus-0.50-r1
, ivman-0.6.5
a hal-0.5.4
. No problem. Vlastně jeden zádrhel tam byl... K3b nemohl najít nějaký knihovny dbusu a halu... Takže jsem ho musel remegnout - to nebyl problém, jen že to trochu trvá (nějakých 10 minut).
3. věc, která mě potěšila snad nejvíc ze všeho jsou nová Xka (7.0.0_rc1) o kterých už jsem psal.
Jsem jedinej, kdo má takovou radost z nových fičur a zlepšení? :)
Tiskni
Sdílej:
ACCEPTED_KEYWORDS="~x86_64"
v /etc/make.conf
?
Když si vzpomenu na můj /etc/portage/package.keywords
, který má cca 20 řádků ~amd64
ACCEPT_KEYWORDS
. :)
Jo a je to ACCEPT_KEYWORDS
. :)
Pravdu díš PS: packages.{keywords,unmask} jsou pravda trochu narvaný.package.unmask neznám, já používám jenom package.keywords. Je to k něčemu?Hlavně KDE a X. Ty tam mají hafo položek.
x11-libs/qt-4.0.0 -*do
package.keywords
a šlapalo to.
Neznáš náhodou něco pro Qt?Co takhle mrknout na freshmeat nebo třeba kde-apps.org? Kompiluješ Gentoo, instaluješ vývojové verze X, určitě i najdeš jeden program