Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Když jsem se konečně naučil trošku víc zacházet s Linuxem, rozhodl jsem se, že je načase si ho dát i na svůj notebook na poznámky do školy, přes víkend jsem to přeinstaloval a docela i dobře to šlo, jen pár věcí trošku dělalo problém ale jinak pohodička.
V pondělí jsem zabalil notík a vydal se do školy, sedl do lavice a zapl to. Nikdo si pochopitelně ničeho nevšiml jen dva moji kámoši v tom poznali Linux (dál se nedostali), pár lidem ty "Windows" přišli nějaký divný a považovali to za čistokrevný Wokna. Docela mě to překvapilo, nikdy jsme na toto téma nebavili, ale stejně jsem předpokládal, že o tom bude mít víc lidí větší pojetí. Trošku mě to zklamalo, ale co se dá dělat.
Šel jsem do učebny informatiky, že se připojím na síť, nikdy jsem se o informatiku nezajímal, stejně se tam všichni pořád hrabali ve Corelu, Photoshopu, CAD-ech atd... Chtěl jsem po profesorovi, ať mi dá IP serveru... první problém... nevěděl, celkem mě to překvapilo, přece jenom byl oficiální správce sítě po chvilce tipování (ne server mě nepustil, přece bych tam mohl něco "rozbít"...pochopitelně tam byl Linux :)) Načež šel jako velký informatik ke mně, že mi vše nastaví, přičemž se velmi divil že nemám ikonku o připojení v dolním panelu (mimochodem ve win se to dá taky vypnout, že :)).
Přičemž se mě zeptal jak se dostane do ovládacích panelů a byl překvapen že mu nefunguje dir v terminálu, jen ještě dodám že chodím na gymnasium s všeobecným zaměřením.
Tak nevím kdo by ten server "rozbil" spíš.
P.S: Omluvte stylistiku a grmatické chyby, čeština není zrovna moje nejsilnější stránka
Tiskni
Sdílej:
Ty "grmatické chyby" jsou opravdu roztomilé, jen by nemusely být na úkor srozumitelnosti - nepustil tě server, nebo tě učitel nepustil na server?
Omlouvám se za to rejpnutí, ale nemohla jsem se udržet. Zvlášť s tím co jsi napsal v PS.
učitel mě nepustil na server...
Jen si rejpej :)... Já si taky rád rejpnu.
dhclient
, dhcpcd
, /etc/dhclient.conf
asi nikdy neviděl.
Nejnepochopitelnější musela být prázdná plocha, nikde ikonka Start, na panelu skoro nic (terminál, Mozilla, Gimp, klávesnice, hodiny, nastavení a nic moc víc)...
a byl překvapen že mu nefunguje dir v termináluMáš to rozbitý, protože
$ man dir NAME ls, dir, vdir - list directory contents ...Já mám opačný problém, kdykoliv se dostanu k Windows shellu, tak píšu zásadně ls. Pokud mám možnost, instaluji cygwin, případně si udělám ls.bat