Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Když jsem se konečně naučil trošku víc zacházet s Linuxem, rozhodl jsem se, že je načase si ho dát i na svůj notebook na poznámky do školy, přes víkend jsem to přeinstaloval a docela i dobře to šlo, jen pár věcí trošku dělalo problém ale jinak pohodička.
V pondělí jsem zabalil notík a vydal se do školy, sedl do lavice a zapl to. Nikdo si pochopitelně ničeho nevšiml jen dva moji kámoši v tom poznali Linux (dál se nedostali), pár lidem ty "Windows" přišli nějaký divný a považovali to za čistokrevný Wokna. Docela mě to překvapilo, nikdy jsme na toto téma nebavili, ale stejně jsem předpokládal, že o tom bude mít víc lidí větší pojetí. Trošku mě to zklamalo, ale co se dá dělat.
Šel jsem do učebny informatiky, že se připojím na síť, nikdy jsem se o informatiku nezajímal, stejně se tam všichni pořád hrabali ve Corelu, Photoshopu, CAD-ech atd... Chtěl jsem po profesorovi, ať mi dá IP serveru... první problém... nevěděl, celkem mě to překvapilo, přece jenom byl oficiální správce sítě po chvilce tipování (ne server mě nepustil, přece bych tam mohl něco "rozbít"...pochopitelně tam byl Linux :)) Načež šel jako velký informatik ke mně, že mi vše nastaví, přičemž se velmi divil že nemám ikonku o připojení v dolním panelu (mimochodem ve win se to dá taky vypnout, že :)).
Přičemž se mě zeptal jak se dostane do ovládacích panelů a byl překvapen že mu nefunguje dir v terminálu, jen ještě dodám že chodím na gymnasium s všeobecným zaměřením.
Tak nevím kdo by ten server "rozbil" spíš.
P.S: Omluvte stylistiku a grmatické chyby, čeština není zrovna moje nejsilnější stránka
Tiskni
Sdílej:
Ty "grmatické chyby" jsou opravdu roztomilé, jen by nemusely být na úkor srozumitelnosti - nepustil tě server, nebo tě učitel nepustil na server?
Omlouvám se za to rejpnutí, ale nemohla jsem se udržet. Zvlášť s tím co jsi napsal v PS.
učitel mě nepustil na server...
Jen si rejpej :)... Já si taky rád rejpnu.
dhclient
, dhcpcd
, /etc/dhclient.conf
asi nikdy neviděl.
Nejnepochopitelnější musela být prázdná plocha, nikde ikonka Start, na panelu skoro nic (terminál, Mozilla, Gimp, klávesnice, hodiny, nastavení a nic moc víc)...
a byl překvapen že mu nefunguje dir v termináluMáš to rozbitý, protože
$ man dir NAME ls, dir, vdir - list directory contents ...Já mám opačný problém, kdykoliv se dostanu k Windows shellu, tak píšu zásadně ls. Pokud mám možnost, instaluji cygwin, případně si udělám ls.bat