V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Když jsem se konečně naučil trošku víc zacházet s Linuxem, rozhodl jsem se, že je načase si ho dát i na svůj notebook na poznámky do školy, přes víkend jsem to přeinstaloval a docela i dobře to šlo, jen pár věcí trošku dělalo problém ale jinak pohodička.
V pondělí jsem zabalil notík a vydal se do školy, sedl do lavice a zapl to. Nikdo si pochopitelně ničeho nevšiml jen dva moji kámoši v tom poznali Linux (dál se nedostali), pár lidem ty "Windows" přišli nějaký divný a považovali to za čistokrevný Wokna. Docela mě to překvapilo, nikdy jsme na toto téma nebavili, ale stejně jsem předpokládal, že o tom bude mít víc lidí větší pojetí. Trošku mě to zklamalo, ale co se dá dělat.
Šel jsem do učebny informatiky, že se připojím na síť, nikdy jsem se o informatiku nezajímal, stejně se tam všichni pořád hrabali ve Corelu, Photoshopu, CAD-ech atd... Chtěl jsem po profesorovi, ať mi dá IP serveru... první problém... nevěděl, celkem mě to překvapilo, přece jenom byl oficiální správce sítě po chvilce tipování (ne server mě nepustil, přece bych tam mohl něco "rozbít"...pochopitelně tam byl Linux :)) Načež šel jako velký informatik ke mně, že mi vše nastaví, přičemž se velmi divil že nemám ikonku o připojení v dolním panelu (mimochodem ve win se to dá taky vypnout, že :)).
Přičemž se mě zeptal jak se dostane do ovládacích panelů a byl překvapen že mu nefunguje dir v terminálu, jen ještě dodám že chodím na gymnasium s všeobecným zaměřením.
Tak nevím kdo by ten server "rozbil" spíš.
P.S: Omluvte stylistiku a grmatické chyby, čeština není zrovna moje nejsilnější stránka
Tiskni
Sdílej:
Ty "grmatické chyby" jsou opravdu roztomilé, jen by nemusely být na úkor srozumitelnosti - nepustil tě server, nebo tě učitel nepustil na server?
Omlouvám se za to rejpnutí, ale nemohla jsem se udržet. Zvlášť s tím co jsi napsal v PS.
učitel mě nepustil na server...
Jen si rejpej :)... Já si taky rád rejpnu.
dhclient
, dhcpcd
, /etc/dhclient.conf
asi nikdy neviděl.
Nejnepochopitelnější musela být prázdná plocha, nikde ikonka Start, na panelu skoro nic (terminál, Mozilla, Gimp, klávesnice, hodiny, nastavení a nic moc víc)...
a byl překvapen že mu nefunguje dir v termináluMáš to rozbitý, protože
$ man dir NAME ls, dir, vdir - list directory contents ...Já mám opačný problém, kdykoliv se dostanu k Windows shellu, tak píšu zásadně ls. Pokud mám možnost, instaluji cygwin, případně si udělám ls.bat