Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Hurá, sláva! Všichni nadšenci pro LFS a BLFS dnes jistě zajásali nad tím, že se v SVN verzi BLFS objevilo Xorg-7.0.0. Má ale cenu se do LFS a BLFS pouštět? Po delší době si musím bohužel přiznat, že LFS je pro mé potřeby práce s počítačem nevhodné. Pokud chci provést nějaké rozsáhlejší aktualizace systému, musím de-facto provést aktualizaci skoro celého systému.
Mám totiž velikou kliku na aktualizace. Většinou to dopadá tak, že jakmile si zkompiluji nějakou aplikaci, druhý nebo třetí den vyjde upgrade kompilované aplikace. Naposledy se mi to podařilo u kompilace OpenLDAP, kdy jsem si jej zkompiloval, zjistil že s parametrem --disable-debug to asi nepůjde, nahlásil chybu a ..... mezi tím vyšla nová verze. Kdyby se toto martirium nestalo během 4 hodin, asi bych byl méně naštvaný. Mimochodem, tu chybu neodstranili nejspíš dodnes.
Na další verzi LFS si asi počkám nějakou dobu, až v něm bude zařazeno GCC 4.1. A možná se i pokusím o začlenění SELinuxu, nebo alespoň ACL. Pro všechny rýpálky, s LFS experimentuji minimálně od roku 2001, nějaké zkušenosti tedy už mám
Tiskni
Sdílej:
./configure && make && make install
), je to docela otrava. Těch balíků je tolik, že se to musí překládat nějakým automatem, nebo by z toho člověk nadobro zblbnul. No a tady se vyplatilo počkat si na ten "automat" pro LFS - ebuildy pro emerge bez Gentoo nebo jiné recepty pro pkgbuild bez Archu jsou naprosto k ničemu.
/usr
a další verze obdobně přidávat. Nastavením cesty se pak překladač vybere snadno a rychle.