Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Když jsem narazil na zprávu že v KDE4 bude Konqueror nahrazen novou aplikací byl jsem zvědavý. Protože "Dobyvatel" je jednou z mých "killer-apps" zajímalo mě v čem je delfín lepší. Tož jsem nelenil a zemergoval. Nebudu to prodlužovat - jsem zhnusen.
Ne že bych měl něco proti samotnému delfínovi. Naopak - na to, že jde evidetně o prudce předčasnou vývojovou větev funguje krásně. Šlape svižně, UI je jednoduché a celkem přehledné. Samozřejmě spousta věcí funguje a vypadá tak že bych se osypal kdybych to měl opravdu používat :) ale to jde detaily které budou dozajista brzy dopilovány. Důležitá je že základní myšlenka a kód na kterém stojí.
Tak co mi vadí ? Řekněme, myšlenka za tou myšlenkou. V podstatě to není nic co by v Konqueroru nešlo obstarat přeházením panelů, úpravou metabaru a možná přidáním pár nových widgetů do kdelibs. To celé zabalit do nového profilu, řekněme "filebrowsing-simple" a ideálně nechat uživatele vybrat výchozí profil ve wizardu při prvním spuštění. Proč vytvářet novou aplikaci ?
Odpověď jsem našel na domovské stránce projektu : Dolphin is a file manager for KDE focusing on usability. To mě okamžitě vyděsilo. Termín "usability" vnímám jen jako newspeak pro "tak aby to lidi nutilo pracovat/přemýšlet tak jak autor ve své božské moudrosti rozhodl". Protože božsky moudrých programátorů je poněkud nedostatek, výsledkem je bastl který vyhovuje autorovi samému a podmnožině jedinců s podobným vkusem. V případě Dolphina například autor rozhodl že zásadní vlastností bez které se nelze obejít je nástroj na hromadné přejmenovávání souborů. Pokud jste ho - tak jako já - nikdy nepoužili a raději byste generátor galerií, správu VCS repozitáře nebo shellové okno, máte smůlu. Autor potřebuje přejmenovávat takže vy musíte taky. Pluginů netřeba. Gnome si tímto přístupem od Linuse vysloužilo přízvisko "interface nazis", trochu trapné ale z důvodů se kterými nemohu než souhlasit.
Nejde přece o to že by se software neměl být uživatelsky přívětivý. Právě naopak. Je to něco stejně přirozeného jako být efektivní a bez chyb - patří to prostě k sobě. Pokud to někdo musí prezentovat, není to spíše viditelný znak že ostatní aspekty dobrého programu považuje za méně důležité ? Málo platné - přívětivost je i v nejlepším případě až druhá priorita. I kdyby měl program UI pozlacené bude stejně na nic když nebude nefungovat správně. Microsoftí programy budiž dokladem - a varováním.
Pokud jde o samotného Dolphina, je to putna. Když někoho baví to psát nebo používat, ať si poslouží. Co je mi vadí je představa že to bude výchozí souborovač v KDE4. Nedokážu to vidět jinak než jako výměnu něčeho co funguje za něco horšího. Na řeči že Konqueror tím neutrpí neskočím. Kdyby vývojáři o konquerora stáli tak ho opraví/upraví což IMO není problém. Dokonce i v případě že vývoj konquerora neustrne jediný přínos Dolphina pro kdebase bude zbytečná duplikace práce. Ať to dopadne jakkoliv, vývojáři dané části vyslali zcela jasnou zprávu - cílem už není vytvořit software pro každého. Gnome je náš vzor - máme svou úzkou cílovou skupinu a pokud do ní nepatříte - táhněte. Nezajímáte nás.
Tiskni
Sdílej:
zda je moudré nahrazovat výkonnou a přizpůsobitelnou aplikaci horší.Tady hledeje odpověď. Konqueror toho umí hodně a nezbytně trochu nabobtnal. Mi to na mém desktopu s 2GB pamětí samozřejmě nevadí. Tobě také ne. Ale mnoha lidem asi ano (o embeded zařízeních nemluvě). A ta aplikace není horší. Jen toho méně umí (protože chce být méně náročná na pamět, CPU...). A přiznejte si to 90% lidí nebude potřebovat:
raději byste generátor galerií, správu VCS repozitáře nebo shellové okno, prostě bude chtít jenom projít adresář a spustit nějaký soubor a maximálně ho někam přesunout. A lidé to chtějí dělat v nějakém GUI a ne v příkazové řádce.
Gnome je náš vzor - máme svou úzkou cílovou skupinuGnome má právě za cílovou skupinu tu nejširší.
vim ~/.emacs
Termín "usability" vnímám jen jako newspeak pro "tak aby to lidi nutilo pracovat/přemýšlet tak jak autor ve své božské moudrosti rozhodl". Protože božsky moudrých programátorů je poněkud nedostatek, výsledkem je bastl který vyhovuje autorovi samému a podmnožině jedinců s podobným vkusem.Vida, ja vnimam termin "usability" presne naopak - jako newspeak pro UI bez jakekoliv vnitrni konzistence, navrhovany tak, aby vyhovoval ocekavani beznych luseru, kteri ani nejsou schopni si precist manual.