Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Připojil jsem ISO image Solarisu a nabootoval jsem z něj.
Po volbě rozdělení disku (vše jsem nechal na automatických hodnotách) mě čekalo spuštění X serveru s "grafickou" instalací v rozlišení 1024x768.
Instalace trvala poměrně dlouho, mnoho času zabrala instalace Gnome.
Po dokončení proběhl restart. Solaris ještě konfiguroval nějaké služby a potom spustil Xka. Nabídl mi instalaci dokumentace, ale ta není na instalačním DVD přítomna - budu jí muset dodatečně nainstalovat.
Xka se ukončila a zobrazil se textový login. Chvíli jsem si hrál s textovým režimem, který byl poměrně nepoužitelný. Klávesa TAB místo doplňování napsala jen tabulátor a na místo backspace se napsal znak ^H. Po chvíli se samovolně spustil grafický login. Po zadání username root a hesla jsem si mohl vybrat, jaké desktopové prostředí si přeji. Vybral jsem si Java Desktop System.
Velikým zklamáním bylo rozlišení 640x480. Nechápu proč Solaris nastavil toto rozlišení, když instalátor použil 1024x768.
Začalo se startovat Java Desktop System. A nebo je to spíš Gnome?
Když jsem poprvé uviděl plochu, napadlo mě jediné: Microsoft(R) Windows(R). Někdo si dal tu práci, aby to vypadalo podobně.
První, o co jsem se snažil, bylo zvýšení rozlišení. Bohužel neúspěšně; nástroj na změnu rozlišení mi nabídl jen 640x480. Hledal jsem konfigurák Xek, ale nenašel jsem ho - bude asi někde zakopaný. Pokud někdo víte, kde je, poraďte mi prosím v diskuzi.
Následuje pohled na Prohlížeč souborů a nabídku "Spustit":
Vyzkoušel jsem i StarOffice 7, který hned ve splash screenu oznamuje, že je založen na OpenOffice.org.
StarOffice 7 jako OpenOffice.org taky vypadá...
Dalo by se říct, že mě Solaris zaujal. Mám další systém na hraní
Tiskni
Sdílej:
Řekněme některé shelly. Většina těch, se kterými jsem pracoval, používá tabulátor, ale (t)csh ho používá jen pro doplňování a nabídku variant zobrazuje po ^D.
a bash jsem si musel dát do .profile (nabo tam někam)
Výchozí shell uživatele je definován v tabulce uživatelů a změnit se dá např. příkazem chsh
(ne všude je ale povoleno, aby si to uživatel změnil sám).
Třikrát fuj a přes ruce naplácat…
mkdir /home/lubos
mi vyhodí chybu Operation not applicable a když se pokusím třeba změnit práva u /home, tak dostanu chmod: WARNING: can't change /homeJak je to možné? Vždyť jsem přece root! Dokáže mi někdo poradit?
svcadm restart autofs
), potom můžeš s /home pracovat jako jsi zvyklý z linuxu.