Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Už mnoho let mám xDSL od O2. Zaujala mě ale nabídka pevného připojení od T-Mobile.
T-Mobile má několik předností:
Dle mých zkušeností mívá O2 dost ucpanou nebo špatnou mezinárodní konektivitu. Když jsem před pár lety dělal v rámci kontraktu s Číňany, což obnášelo používání SSH na server v Číně, tak jsem musel používat T-Mobile LTE. Přes LTE byla latence 450ms, přes O2 xDSL byla 950ms s 20% packet lossem.
Samozřejmě jsem googlil, ale člověk se moc rozumného nedozví. Většina lidí si stěžuje buď na nucený přechod od ČRa před mnoha lety nebo na nízkou rychlost kvůli velké vzdálenosti od ústředny. Mě ale trápí, aby třeba u T-Mobile nebyla víc znát agregace, a tak jsem rychlostně neprodělal.
Přejít k T-Mobile a pak zase zpátky se totiž dost nevyplatí. Jakmile od O2 odejdu, tak přijdu o "starou smlouvu", u které je jedna dynamická veřejná IPv4 adresa. Teď už se musí vždy připlácet.
Máte tedy zkušenosti?
Tiskni
Sdílej:
IPv6 už mají u O2 všichni, jen to musí umět ten modem.Ano, ale v tom je právě ten háček. Nový modem si pořizovat nechci, protože starý stále slouží. Z toho důvodu taky nepřecházím na VDSL, modem to prostě neumí. A i kdyby uměl, tak mi to bude prd platné, protože tu stejně víc jak 8MBit není.
pitome lokalni wifi ma vyssi latenci nez zbytekPokud ma clovek chut/zajem, tak to lze resit (akorat potrebujes router na ktery lze nahrat custom firmware, jinak to nepujde, ty sracky od vyrobcu jsou nepouzitelne).
používání SSH na server v Číně, tak jsem musel používat T-Mobile LTE. Přes LTE byla latence 450ms, přes O2 xDSL byla 950ms s 20% packet lossem.Na LTE jsou tedy štědřejší snad všude - v Číně to platí na přístup do zahraničí úplně stejně, přes LTE nižší latence i nižší ucpanost než přes optiku, jak China Telecom tak China Unicom. Nakonec to ale řeším pronájmem VPS v jedné z lokalit (nebo obou, když je to pořád špatné), lokální peering mají většinou dobrý a do zahraničí to jede mnohem líp než na domácích přípojkách.
Možnost nastavit reverzní záznamySupport mi řekl že tohle nedělají. Nebo jsem nebyl dostatečně otravný.
Ověřila jsem si odpovědi u našeho technického oddělení a skutečně stále platí, že součástí připojení je 1x statická IPv4 adresa a /56 blok adres IPv6 a lze přiřadit reverzní DNS záznamy.
K reverzům cituji:Tak už to bude přes rok, co jsem se naposled ptal. Možná bych to měl zkusit znova.Ověřila jsem si odpovědi u našeho technického oddělení a skutečně stále platí, že součástí připojení je 1x statická IPv4 adresa a /56 blok adres IPv6 a lze přiřadit reverzní DNS záznamy.
Taky je otázka jestli tím "přiřadit" myslí delegaci celé reverzní zony na zákazníkovy servery nebo jednorázové nastavení vybraných záznamů.Jednorázové nastavení.
ping www.google.com PING www.google.com (172.217.23.228) 56(84) bytes of data. 64 bytes from prg03s06-in-f228.1e100.net (172.217.23.228): icmp_seq=1 ttl=54 time=9.89 ms .. --- www.google.com ping statistics --- 14 packets transmitted, 14 received, 0% packet loss, time 13022ms rtt min/avg/max/mdev = 9.146/9.400/9.892/0.223 msModem bohuzel neumi jejich zpusob propagace IPv6. Rucne nastavene se mi to povedlo rozchodit jednou asi na 10 minut.
tak přijdu o "starou smlouvu", u které je jedna dynamická veřejná IPv4 adresa. Teď už se musí vždy připlácet.Jako že bez připlácení budeš za NATem?
Jako že bez připlácení budeš za NATem?Jo. U O2 bez připlacení dávají jen 1 dynamickou adresu IPv6 + dynamický rozsah /64. Za kilo měsíčně si můžeš připlatit za statický blok /64Tak to je hodně smutné, má O2 aspoň jednu statickou IPv6?