V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Narazil jsem na docela nedoceněnou oblast open source - možnost rozšíření funkčnosti stávajícího hardwarového vybavení s otevřenými ovladači a zdokumentovanými čipy. Výrobci obvykle nabízejí základní režimy, zatímco s otevřenými ovladači si člověk může pohrát a přidat nové funkce nebo upravit stávající.
Mám zvukovku Audiotrak Prodigy192 s rozšiřující deskou MI/ODI/O, která umožňuje externí hodiny přes SPDIF. Pro jeden hračičkoidní projekt jsem potřeboval co nejkvalitněji vzorkovat analogový výstup CD přehrávače, opakovaně stejný track z různých médií. Jednoduché řešení je propojit SPDIF výstup přehrávače se vstupem externích hodin zvukovky a vzorkovat analogový výstup, což zajistí sejmutí vzorků pokaždé ve stejných časových bodech nahrávky.
Protože SPDIF výstup CD přehrávače obsahuje data s vzorkovací frekvencí 44.1kHz, pojede zvukovka logicky také na 44.1kHz, což je pro relevantní výsledky poněkud málo. Podrobnější pročtení datasheetu použitých čipů však ukáže, že pouhou překonfigurací z ovladače by bylo možné dosáhnout násobků základní frekvence. Po přidání několika řádků do ovladače (přepnutí ICE1724 do režimu 128x, nastavení správné kombinace vstupních filtrů a násobků hodin na kodeku STAC9460) mi zvukovka vzorkuje korektně na 88.2kHz. Kdyby AD převodník ve STAC9460 nekončil na 96kHz, vzorkovala by spokojeně na 176.4kHz. A to vše při časování signálem 44.1kHz.
Otevřené ovladače tak umožní udělat z pouhé zvukovky s pevně danými funkcemi daleko mocnější analytický nástroj, snadno upravitelný pro konkrétní potřebu.
No a dalším přínosem využívání plného potenciálu otevřených ovladačů je to, že se často narazí na více či méně závažné bugy ovladače ... takže tentokrát již opravdu funkční nahrávání analogových vstupů u Prodigy192 pro různé vzorkovací frekvence pošlu do pár dní správcům alsy. As it should be :)
Tiskni
Sdílej:
X: symbol lookup error: /usr/lib64/xorg/modules/input//wizardpen_drv.so: undefined symbol: xf86IsCorePointerFunkce xf86IsCorePointer kdysi byla v souboru xf86Xinput.h, ale teď už není. Nikde v /usr/include není nadefinovaná, ale kompilace přesto úspěšně proběhne. Nechápu, jak je to možné