Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Alsa se intenzivně vyvíjí, každý den se do devel repozitáře vkládají nové opravy a ovladače. V diskusích se opakovaně objevují dotazy na nefunkčnost např. HDA, který je momentálně asi nejčastější příjemce změn a je dobré v takovém případě nejnovější ovladače nainstalovat.
EDIT: předělal jsem popis z původního hg na aktuální git
Zde je postup, který mi funguje pro kompilace aktuálních zdrojáků:
1. Nainstalovat systém na distribuovanou správu zdrojáků git.
2. v /usr/src/linux mít rozbalené zdrojáky aktuálního jádra (možná stačí jenom headery).
mkdir alsa-git cd alsa-git # stáhnout zdrojáky git clone git://git.alsa-project.org/alsa-driver.git alsa-driver git clone git://git.alsa-project.org/alsa-kmirror.git alsa-kmirror cd alsa-driver # zkompilovat všechny moduly ./gitcompile # pod rootem nainstalovat zkompilované moduly sudo make install
Nyní jsou aktuální moduly nainstalované v /lib/modules, je potřeba reloadnout moduly alsy (pro různé distribuce to bude různě).
Po případné drobné úpravě zdrojáků ovladačů mi stačí make v adresáři alsa-driver a následný make install pod rootem + reload příslušného modulu.
Tiskni
Sdílej:
Compilation from HG sources =========================== You need GNU packages autoconf and automake installed in your system to compile HG (Mercurial) sources of alsa-driver package.na debianu mi fakci: apt-get install automake1.9