Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Posledni dobou jsem se zacal zajimat o KDE trosku vic do hloubky, protoze ma podle mne do budoucnosti(KDE 4) ohromny potencional. Vcelku me mrzi zcela nepodlozene polopravdy mnohych odborniku(at uz radoby odborniku nebo skutecnych).
Jednou z oblibenych polopravd je to ze KDE zabere mnozstvi pameti. To je sice na jednu stranu pravda, ale na druhou stranu dalsi spustene programy uz zaberou, diky sdilenym knihovnam (teda pokud sou napsane pod kde), minimum pameti. Myslim ze ve finale je KDE + Konqueror + Kword mene narocna kombinace nez Fluxbox + Firefox + OOwriter)
Pokracovani priste du spat
Tiskni
Sdílej:
Nevím, ale podle mne XFce + GTK aplikace jsou naprosto ideální a rychlou volbou. Prohlížeč Epiphany, editor BlueFish, Sylpheed na poštu, Gaim jako netový kecátko... Občas když potřebuji něco officového, tak použiji AbiWord či Gnumeric (tedy pokud přijde něco od úřadů, tak OO.o využiji)... Občasná kontrola twořeného webu v Konqueroru, Opeře a MS IE mě nějak netrápí, aplikace jedou jen občas.
KDE na mých 256 MB použitelné, ale ppoommaallee, XFce se všemi aplikacemi, které mám spuštěné jede pořád ještě přijatelnou rychlostí.
imho jedinej problem KDE je pomalej start aplikaci, sice se to v 3.4 hodne zlepsilo (a prelink pomuze) ale porad by to jeste slo lip :) velkej memory footprint je jen legenda - rozdil je v tom ze kdecka natahnou spoustu knihoven do pameti pri startu takze obsazena pamet vypada hruzostrasne zatimco "minimalisticky" winmanazer bude maly ale kdyz spustim tolik apps abych dosahl stejne funkcnosti jako moje vypilovany kdecka nebude to o nic lepsi.
soucasny stav :
KDE 3.5, opera, krdc (rdp klient), amarok (prehravac), kopete (im klient), knotes (lepici papirky), klipper (vylepseny clipboard), klaptop, kwalletmanager, plus nejaky ty ovladace hlasitosti, mixery atp.
fyz. pamet : 512M - 30% used, swap 0% used
Ano, souhlas, ze KDE je dneska rychle a pouzitelne prostredi, mam dojem (delam na nekolika pocitacich stridave), ze Gnome se v case neustale spomaluje a pomuze az jeho zrestartovani (odhlasit a prihlasit je lekem), nemusim moc takovou integrovanost, jakou KDE i Gnome nabizeji, osobne mi GTK aplikace svym vzhledem a chovanim vyhovuji ponekudsi vice, takze volba byla jasna, pokud jsem nechtel vysokou miru integrovanosti, XFce, ktere ani netrpi spomalovanim, jak jej vidim u Gnome.
Osobne se mi velice moc libi WindowMaker, ma jednu vadu, neni nastartovano GTK, takze start techto aplikaci trva malinko dele. Stejne tak ale v XFce trochu dele (pokud nezaskrtnu ze pri startu ma startovat i QT) startuji i KDE aplikace, ale da se to zvladnout, moc mi jich nejede, psal jsem vyse, obcas Konqueror a Opera, cely cas mi jede Skype.