Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Dokud to nemá arabštinu, syrštinu a hebrejštinu, je to zatím nepoužitelné :-P
Ktoré znaky tam chýbali z litovčiny? Mne sa zdá, že sú tam všetky. A írčina na screenshote je v starom pravopise, nový nepoužíva bodku nad písmenom. A tie znaky v zátvorkách súvisia nejako s jazykom ? (napr. pre fínčinu tam je navyše å, ale chýba š a ž vo francúzštine zas nie je œ)
> Ktoré znaky tam chýbali z litovčiny?
Sarkanās jūrascūciņas peld pa jūru (ĀāČčĒēĢģĪīĶķĻļŅņŠšŪūŽž)
To je lotyština
> A írčina na screenshote je v starom pravopiseÁno, viem, ale myslím že ak má byť podpora plná tak plná.
Tak potom tam chýba slovenské g s mäkčeňom a dlhé prehláskované a
> A tie znaky v zátvorkách súvisia nejako s jazykom> napr. pre fínčinu tam je navyše å
Podla wikipedie nie (ale asi to je zo svedstiny)
> ale chýba š a ž
Nemam finsky pangram ktory by to potvrdil, sory, nastastie š a ž su v inych abecedach takze ta podpora tam je
http://users.tkk.fi/u/tuhkanen/Sery-C/Kotus-sz-hatut-FI.html Nie je to také podstatné, to je pravda...
proč je to Ñ takový divný? ;)
Štandardný v akom zmysle? Jako že ta samá ISO norma?
Mimochodem, když jste teď takový expert na FontForge, je možné v něm dělat tahové (stroke) fonty? Nějak jsem na to nepřišel. A to mě přivádí na k další otázce – nepředepisuje ona norma, že třeba šířka tahů, zakončení hran apod. musí být odvislé od něčeho ve výkrese? Tedy jinak řečeno písmo nesmí být z principu obrysové?
font je pekny, da sa pouzit nielen na technicke kreslenie
Tiskni
Sdílej: