Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
(a taky o Linuxech skoro nic nevím)Ono je jich víc?! :-O
pro blizsi informejsn je tu tudleten fundovanej a odbornej clanecek
a bude to takovej linux, jakej si udela
emerge --oneshot --ask --verbose xyz emerge --verbose --pretend xyz emerge --ask --verbose --deep --newuse --update world emerge --depcleanSamozřejmě jsou pak ty méně ukecané zkratky (poslední by byl emerge -avDNu world). Ještě doporučuju zkouknout jak vypadá výstup.
crcanim se s USE flagyMě přijde, že se s use flagy pere hlavně ten, kdo neví, co chce. Když vím, co chci, tak prostě při každý instalaci kouknu, jestli se mi balíčky instalují se správnou sadou USE a případně nějaký přidám/odeberu. To mi zabralo jenom minimum času, pokud jsem neudělal něco, co gentoo nesnáší, jako globální přidání flagu doc myslim. Naprostou většinu flagů jsem měl globálně, to mi přijde jako výhoda číslo jedna oproti systémům, které globální flagy neměly.
Toto pořád stačí
Teď už bych instalaci zvládl i s pomocí tohoto menšího návodu, jenže poprvé jsem si hrál s nějakým neaktuálním návodem, který nebyl sice špatný (Gentoo se nainstalovalo správně), ale například vůbec neřešil genkernel, z čehož plynula moje chyba při bootování. Prostě se mi nechtělo plýtvat papírem a chtěl jsem mít Gentoo připravené co nejrychleji. Samozřejmě se z toho vyklubala zábava na celý víkend
Pak, když jsem měl více času, zjistil jsem, jak na WWW (pomocí Links ), tak jsem při instalaci využil služeb Gentoo Handbook na Internetu. LiveDVD moji síťovku naštěstí zvládlo.
Tiskni
Sdílej: