Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Skoro před rokem jsem sem hodil povídání o světě ve flašce.
Stručné shrnutí: Jde o uzavřený ekosystém, pouze světlo je dodáváno zvenčí. Ze světla a živin rostou řasy, které zároveň produkují kyslík. Kyslík a řasy konzumují šneci, jejichž hovínka rozkládají mikroorganismy na živiny. Někde mezi tím se ještě pohybuje pár kousků vodního planktonu (buchanek?).
Ta původní láhev je tedy uzavřená už asi rok a čtvrt, od posledního zápisu žádný šnek neumřel, naopak vyrostli. Řasa se mi zdá bledší, než byla, to je ale možná i mizerným zimním světlem. Láhev jsem pojmenoval "Věčná pastvina".
Před měsícem jsem založil láhev novou, do které jsem přidal větvičku z pámelníku, takže řasa na ní může růst a efektivněji využívat sluneční energii. Řasa i šneci pocházejí z akvária, kde už víc než půl roku nejsou ryby a nejsou dodávány žádné živiny. Jsou tedy zvyklí na drsnější podmínky a zatím nepozoruji žádné úhyny aj. Kromě šneků a planktonu jsem zahlédl i několik 2-3 mm dlouhých ploštěnek. Láhev původně obsahovala Ryzlink rýnský, pozdní sběr, 2003, z Rakvic.
Tiskni
Sdílej:
Až tak izolovaná není, teplo a světlo dostává z venku.
Snad i vosk lze použít? Lepsí jednoduché řešení mne nenapadá.
To je pozoruhodné a velmi inspirující :). Zajímalo by mě, kolik ty řasy vyprodukují kyslíku, jaké je složení (jak se mění) toho vzduchu v lahvi (obsah kyslíku, dusíku, či dalších), jak se mění složení vody, jestli nějak vzrůstá nebo klesá tlak, apod. :).
Jak by to šlo (z)měřit aniž by člověk zasáhl do onoho systému? Napadá mě jen snad nějaká forma spektrální analýzy nebo semtam zatavené čidlo (na ten tlak)...
Tohle se i prodava, tady: http://darkyzvesmiru.cz/beach.htm
Takze jeste jednou je to tady:http://darkyzvesmiru.cz/beach.htm