Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
David Nutt to schytal za to, že si dovolil publikovat výsledky svého výzkumu, jako poradce britské vlády, v oblasti klasifikace drog. Samozřejmě se výsledky jeho výzkumu nehodily vládě do krámu. I ve zkrácené verzi guardianu se jedná o celkem zajímavý rozbor (na konci článku je odkaz na kompletní dokument), ale i tak to novináři zkrátili na "extáze a ganja jsou míň škodlivé než alkohol". Jeho výzkum byl ale nejspíš pro vládu nepochopitelně racionální, a tak ho raději vyhodili. Naštěstí se toho chytly významné britské listy. Podpora pro Davida Nutta je značná, naprostá.
Pomiňme přímou pointu - společnost předstírá že je pro ní svoboda jednotlivce to nejdůležitější (a ještě si k tomu přidává ideologii o systému, kde svoboda jednotlivce je to hlavní co může za celkový růst společnosti ), ale přikazuje velice represivně svým členům čím si můžou měnit vědomí a čím ne bez ohledu na reálnou společenskou nebezpečnost. A nemá s tím žádný problém. Alkohol by snad musel být ve skupině "A" nebo "B" - pokud by teda nepotřeboval vlastní "A+" skupinu
.
Nuda - ohraná písnička - pojďme si to zobecnit, pokroutit, využít a vyvodit závěr, který se nám zrovna hodí.
Ze zkušenosti z UK z posledních dvaceti let vědí, že i kdyby dekriminilizace MDMA způsobila větší rozmach užívání této látky, tak se vlastně vůbec nic neděje - v "nejhorším" by se omezil problém "binge drinking" . A to navíc výsledky aktuálního výzkumu nepodpořili dekriminilizaci ale reklasifikaci do jiné skupiny. Přesto vládě stojí za to výzkum potopit i za cenu takovéto reakce médií - Proč? Jednoduše proto, že se UK v drogové politice musí podřídit EU a ta zase UN. Snažit se změnit něco v EU nebo UN by bylo pro britskou vládu neuvěřitelně náročné, a to i přesto že UK je historický snad nejvýznamnější mocností v EU. A pokud bude chtít něco změnit ne-tak-významný člen, tak na to může rovnou zapomenout a bude se jen podřizovat a podřizovat. A když si srovnáme vliv pouhé rezoluce UN na UK s vlivem (nejen) menších státu na zákony EU (a obráceně)...
Zákládní problém EU je nejspíš v tom, že není ani federací ani unií kooperujících členů - ale jsme někde mezi a nikdo už snad ani neví kde.
Tiskni
Sdílej: