V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Vyhovuje vám vaše rozložení kláves na klávesnici? Dokážete pohodlně napasat všechny znaky které používáte? Pokud ano (nebo pokud máte notebook), nečtěte dál A pokud ne, rád bych se podělil se svým výtvorem.
Rozhodl jsem se udělat rozložení kláves takové, aby splňovalo tyto požadavky:
Upozornění! Klávesnice je silně návyková a jestliže ji začnete používat, nebudete schopni pochopit, proč by zavináč měl být Alt+V, když byl přece odjakživa přímo na klávesnici.
Tady je ta klávesnice - stačí to označit a vložit do terminálu:
#Označ tohle myší tímto řádkem počínaje ... numlockx setxkbmap us xmodmap - << tohle_cele_musi_byt_oznaceno remove Lock = Caps_Lock clear Shift clear Mod1 add Shift = Shift_R Shift_L add Mod1 = Alt_L keycode 10 = 1 exclam keycode 11 = 2 at ecaron at keycode 12 = 3 numbersign scaron numbersign keycode 13 = 4 dollar ccaron dollar keycode 14 = 5 percent rcaron percent keycode 15 = 6 asciicircum zcaron asciicircum keycode 16 = 7 ampersand yacute ampersand keycode 17 = 8 asterisk aacute asterisk keycode 18 = 9 parenleft iacute parenleft keycode 19 = 0 parenright eacute parenright keycode 21 = equal plus dead_acute dead_caron keycode 50 = Shift_L ISO_Prev_Group keycode 62 = Shift_R ISO_Prev_Group keycode 63 = KP_Multiply KP_Multiply KP_Multiply dead_doubleacute keycode 66 = uring Uring keycode 77 = equal dead_abovering equal dead_abovering keycode 79 = 7 keycode 80 = 8 keycode 81 = 9 keycode 82 = minus keycode 83 = 4 keycode 84 = 5 keycode 85 = 6 keycode 86 = plus keycode 87 = 1 keycode 88 = 2 keycode 89 = 3 keycode 90 = 0 keycode 91 = period keycode 108 = Return keycode 117 = equal uring keycode 111 = equal dead_abovering dead_abovering equal keycode 112 = KP_Divide KP_Divide KP_Divide dead_diaeresis tohle_cele_musi_byt_oznaceno # ... a tímto řádkem konče.
Tiskni
Sdílej:
protoze nabodenicka jsou dilo dablovo a hus dostal co mu patrilo ?
protoze jsem zazil dobu kdy ke kazdymu textu bylo potreba rici jestli je v kamenickych, latin2ce, cp852 nebo win1250, a bylo slusnosti psat bez nabodenicek pokud sis nebyl jistej codepage prijemce ?
protoze bych byl rad aby svetu vladl jeden jazyk - a k cestine, ktera to asi nebude :) nemam nijak vrely vztah ?
protoze jsem linej prepinat mezi CZ a EN klaveskou (i kdyz diky VOKu je to jeden alt :) ?
protoze v jiste dobe jsem se staral o par serveru s winNT4, zaroven delal "podporu" lidem s ceskymi win9x a sam pouzival ceskou QWERTY. jaky div ze jsem si poridil docela kvalitni klavesnicovou schizofrenii ?
Protoze, kdyz uz o tom je rec, jsem nikdy nemel moznost pomstit se poradne tomu chytrakovi ktery vymyslel ze rozmisteni akcentu nenaplnuje limity zhovadilosti dostatecne a jedine co to muze zachranit je prohodit Y a Z.
spravnou odpovedi si nejsem tak uplne jist ale urcite to bude nejaka variace na tema "na diakritiku kaslu"
Section "InputDevice" Identifier "Generic Keyboard" Driver "keyboard" Option "CoreKeyboard" Option "XkbRules" "xfree86" Option "XkbLayout" "us,cz_qwerty" Option "XkbOptions" "grp:shift_toggle,grp:switch" EndSection
Option "XkbLayout" "cz_qwerty"Kdybych chtěl používat ještě jiné klávesy (třeba polštinu), tak bych musel nad tím pohloubat. Myslím že je nějaká univerzální klávesnice co umožňuje psaní libovolné diakritiky, ovšem ta zas asi neodpovídá klasické qwerty.