Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
Pod hlavičkou zajištění našeho dobra, vyšší bezpečnosti, nás chtějí státní orgány stále více sledovat, zaznamenávat a analyzovat. Ani trochu se mi tento vývoj nelíbí. Další posilování bdělého oka státu odmítám i za cenu nižší bezpečnosti.
Státní správa buduje postupně jeden registr za druhým, naše města se plní kamerami, plánuje se instalace "černých skříněk" se satelitní komunikací do aut (sice zatím za účelem placení mýtného, ale další využití na sebe nenechá dlouho čekat), represivní orgány tlačí na zvyšování pravomocí v oblasti odposlechů. A tak bychom mohli pokračovat dál. Za chvíli nebude místo, kde by nás stát alespoň jedním způsobem nesledoval.
Pod rouškou zajištění větší ochrany občanů se zavádí jedno takové opatření za druhým. Každý větší bezpečnostní incident (teroristický útok, masová vražda, útok psychopata nebo náboženského fanatika apod.) vyvolá posílení tlaků na zavádění takových opatření, a nezřídka dokonce touhu lidí po nich. Můj názor je však ten, že je to cesta do pekel. Člověk se v touze po odstranění zločinu stává postupně sám trestancem, na kterého ruka zákona dopadá, aniž by něco udělal.
Co mě k takovému názoru vede? Řada negativ tohoto vývoje:
Ještě je čas. Čas zastavit pilu, která se do našeho života zařezává čím dál hlouběji. Ještě můžeme zvrátit vývoj a nenechávat nové a nové čenichy státu vnikat do našeho soukromí. Proto je potřeba všechna "bezpečnostní opatření" posuzovat maximálně kriticky a kromě určitého přínosu bezpečí vnímat i to, o co takovým opatřením přicházíme.
Tiskni
Sdílej:
VÁLKA JE MÍR
SVOBODA JE OTROCTVÍ
NEVĚDOMOST JE SÍLA
Z'LI0(%:`&/NRU`Y0"@8.L%.%PG(%!D>"<!@C(4&'?`UO!/$"K\2)+!1K',R'
2V,*3$D-EG4PC!<*(%%I"<*$`
`
Rozdíl je ale v tom, že třeba tu desku od Intelu si nemusím koupit.zatím ... až to budou dělat všichni výrobci a ty budeš potřebovat nový počítač, koupíš co? kdysi jsme se smáli výnosu prvorepublikového zemského policejního prezidenta (či co to k čertu měl za funkci?) Kubáta, dle kterého musely dvojice opačného pohlaví přespávající v přírodě předložit četníkovi na požádání oddací list ... dnes, když jdu na vandr, připadám si jak kriminálník nejtěžšího kalibru a třesu se, zda dostanu "flastr" za pohyb mimo značené cesty, rozdělávání ohně nebo za to, že spím, kde nesmím (a že prý už nesmím nikde "na divoko")
...až to budou dělat všichni výrobci...Sami to skoro určitě nebudou dělat všichni - ledaže by jim to nařizoval zákon. Ten zákon samozřejmě může prolobbovat některá z firem, takové věci se dějí docela často.
btw necekal bych ze TOHLE se bude probirat na linuxovym serveru :)Tohle sem jednoznačně patří. To s Linuxem, Internetem a počítači velice úzce souvisí. Jde například o to, do jaké míry bude sledován internetový provoz, zda nebude (jako třeba v Číně) zavedena nějaká forma cenzury, zda nebudou v budoucnu tendence zakázat svobodný software (protože ten nemohou státní orgány dostat pod kontrolu) apod. Podobné tlaky už existují, částečně kvůli porušování autorských práv (o tom, jak by si to představovali hromadní správci, už jsem před časem psal), částečně kvůli "zajištění bezpečnosti". Už dnes existují státy (a patří mezi ně i některé vysoce civilizované), kde se, kromě zvlášť určených případů, zakazuje při komunikaci používat šifrování, případně je člověk povinnen vydat represivním složkám veškeré tajné klíče.
PS2: Před pádem dvojčat byla Amerika pěkně ekonomicky v p..i. Teď už ne.To bych netvrdil. Bush při nástupu do funkce přebíral stát s relativně malým schodkem státního rozpočtu. Hned prosadil snížení daní, avšak bez snížení výdajů státu. Ty po 11. září ještě naopak vzrostly (armádní výdaje). Takže výsledek je ten, že sice USA jdou nahoru (díky kombinaci nižších daní a poptávky tažené státem), ale je to z velké části žití na dluh - podobně jako u nás.