Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
Nedávné teroristické útoky v Londýně byly opět vodou na mlýn těm, kdo chtějí strkat nos do cizí komunikace. Toto, ale i další události (třeba nátlak RIAA, MPAA a dalších organizací na ISP, aby archivovali různé informace a filtrovali data) ve svém důsledku znamená, že mohutně roste význam šifrování. Už dnes je velkým riskem posílat zprávy důvěrnějšího charakteru nezašifrované.
Většina internetových protokolů vznikala v době, kdy se pracovala v podstatě v akademickém prostředí, a tedy nebyl vážný důvod řešit ochranu dat proti odposlechu. Proto je u těchto protokolů zcela normální, že se data posílají "tak, jak jsou", tedy bez jakéhokoli šifrování. Přitom ale míst, kde může někdo naslouchat, je na přenosové trase mnoho. Začíná to počítačem, ze kterého data odcházejí, a končí na tom cílovém.
Hlavním protokolem, u kterého podobná nebezpečí hrozí, je ten základní poštovní - tedy SMTP. Zpráva může cestovat prakticky přes libovolný počet uzlů, které mohou běžet v různých státech světa. A nejen na každém uzlu, ale i na všech spojích mezi nimi může viset cizí ucho. Zprávy se mohou zaznamenávat, a někdy, klidně třeba za pár let, použít k něčemu, co by člověk ani nečekal. Z vášnivého chemika se tak může (v očích nějaké paranoidní tajné služby) stát terorista, ani nebude vědět jak.
Ovšem nejde jen o státní represivní složky. Provozovatel poštovního serveru může tajně analyzovat přenášené zprávy a hodnotné údaje pak prodávat. Mohl by tyto informace použít i k vydírání, i když by se tím dostával na hodně tenký led.
Z toho všeho vyplývá jediné: šifrování zpráv je absolutní nutnost. Problém je jen v tom, že jsou tu určité technické komplikace:
I když šifrování zpráv nemá na růžích ustláno, je to bohužel jediná cesta, jak se chránit proti nenechavcům. Záleží především na nás samotných, proto je důležité, abychom ochranu zpráv důsledně prosazovali.
Tiskni
Sdílej: