Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
Ještě jednou se vracím k rozhlasovým a televizním poplatkům (o nichž jsem psal již dvakrát - naposledy zde). Před chvílí jsem se totiž dozvěděl docela podstatnou informaci, která bude pravděpodobně znamenat zásadní obrat.
Před několika minutami mi přišel mail z ministerstva kultury. Z něj jsem se dozvěděl, že poslanci již začali příslušný problém řešit (formou pozměňovacího návrhu k jinému zákonu). Nahlédl jsem proto do sněmovních dokumentů, a opravdu: do 2. čtení zákona zákona o rozhlasovém a televizním vysílání (14.12.2005) byla (komunistickým poslancem Vladimírem Koníčkem) navržena a poslaneckou sněmovnou schválena změna zákona o poplatích. Nyní čeká na schválení senátem.
V nová úprava je sice poněkud gumovější, nicméně již pravděpodobně nebude v rozporu s energetickým zákonem. Proto by nemělo dojít k nelegálnímu vydávání osobních dat.
Jsem rád, že se našel i mezi poslanci někdo, kdo si nesmyslu v zákoně všiml a reagoval na něj podle svých možností, tedy návrhem změny zákona. A přestože se jedná o poslance, s jehož názory se obecně velice rozcházím, v tomto případě si jeho aktivity velice vážím. Bez ohledu na to, že byl návrh "přilepen" k zákonu, který sám o sobě nepůsobí příliš kvalitním dojmem.
Tiskni
Sdílej: