Jack Dorsey představil (𝕏, Nostr) svůj nový projekt bitchat. Jedná se o bezpečnou decentralizovanou peer-to-peer aplikaci pro zasílání zpráv bez potřeby internetu, serverů a telefonních čísel. Využívá se Bluetooth Mesh Network. Detaily v technické dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici pod licencí Unlicense.
Hudební přehrávač Amarok byl vydán v nové verzi 3.3 "Far Above the Clouds". Nově je postaven na Qt6/KF6 a využívá GStreamer místo Phononu.
Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
Ještě jednou se vracím k rozhlasovým a televizním poplatkům (o nichž jsem psal již dvakrát - naposledy zde). Před chvílí jsem se totiž dozvěděl docela podstatnou informaci, která bude pravděpodobně znamenat zásadní obrat.
Před několika minutami mi přišel mail z ministerstva kultury. Z něj jsem se dozvěděl, že poslanci již začali příslušný problém řešit (formou pozměňovacího návrhu k jinému zákonu). Nahlédl jsem proto do sněmovních dokumentů, a opravdu: do 2. čtení zákona zákona o rozhlasovém a televizním vysílání (14.12.2005) byla (komunistickým poslancem Vladimírem Koníčkem) navržena a poslaneckou sněmovnou schválena změna zákona o poplatích. Nyní čeká na schválení senátem.
V nová úprava je sice poněkud gumovější, nicméně již pravděpodobně nebude v rozporu s energetickým zákonem. Proto by nemělo dojít k nelegálnímu vydávání osobních dat.
Jsem rád, že se našel i mezi poslanci někdo, kdo si nesmyslu v zákoně všiml a reagoval na něj podle svých možností, tedy návrhem změny zákona. A přestože se jedná o poslance, s jehož názory se obecně velice rozcházím, v tomto případě si jeho aktivity velice vážím. Bez ohledu na to, že byl návrh "přilepen" k zákonu, který sám o sobě nepůsobí příliš kvalitním dojmem.
Tiskni
Sdílej: