plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
Ještě jednou se vracím k rozhlasovým a televizním poplatkům (o nichž jsem psal již dvakrát - naposledy zde). Před chvílí jsem se totiž dozvěděl docela podstatnou informaci, která bude pravděpodobně znamenat zásadní obrat.
Před několika minutami mi přišel mail z ministerstva kultury. Z něj jsem se dozvěděl, že poslanci již začali příslušný problém řešit (formou pozměňovacího návrhu k jinému zákonu). Nahlédl jsem proto do sněmovních dokumentů, a opravdu: do 2. čtení zákona zákona o rozhlasovém a televizním vysílání (14.12.2005) byla (komunistickým poslancem Vladimírem Koníčkem) navržena a poslaneckou sněmovnou schválena změna zákona o poplatích. Nyní čeká na schválení senátem.
V nová úprava je sice poněkud gumovější, nicméně již pravděpodobně nebude v rozporu s energetickým zákonem. Proto by nemělo dojít k nelegálnímu vydávání osobních dat.
Jsem rád, že se našel i mezi poslanci někdo, kdo si nesmyslu v zákoně všiml a reagoval na něj podle svých možností, tedy návrhem změny zákona. A přestože se jedná o poslance, s jehož názory se obecně velice rozcházím, v tomto případě si jeho aktivity velice vážím. Bez ohledu na to, že byl návrh "přilepen" k zákonu, který sám o sobě nepůsobí příliš kvalitním dojmem.
Tiskni
Sdílej: