Společnost Meta na dvoudenní konferenci Meta Connect 2025 představuje své novinky. První den byly představeny nové AI brýle: Ray-Ban Meta (Gen 2), sportovní Oakley Meta Vanguard a především Meta Ray-Ban Display s integrovaným displejem a EMG náramkem pro ovládání.
Po půl roce vývoje od vydání verze 48 bylo vydáno GNOME 49 s kódovým názvem Brescia (Mastodon). S přehrávačem videí Showtime místo Totemu a prohlížečem dokumentů Papers místo Evince. Podrobný přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře.
Open source softwarový stack ROCm (Wikipedie) pro vývoj AI a HPC na GPU od AMD byl vydán ve verzi 7.0.0. Přidána byla podpora AMD Instinct MI355X a MI350X.
Byla vydána nová verze 258 správce systému a služeb systemd (GitHub).
Byla vydána Java 25 / JDK 25. Nových vlastností (JEP - JDK Enhancement Proposal) je 18. Jedná se o LTS verzi.
Věra Pohlová před 26 lety: „Tyhle aféry každého jenom otravují. Já bych všechny ty internety a počítače zakázala“. Jde o odpověď na anketní otázku deníku Metro vydaného 17. září 1999 na téma zneužití údajů o sporožirových účtech klientů České spořitelny.
Byla publikována Výroční zpráva Blender Foundation za rok 2024 (pdf).
Byl vydán Mozilla Firefox 143.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Nově se Firefox při ukončování anonymního režimu zeptá, zda chcete smazat stažené soubory. Dialog pro povolení přístupu ke kameře zobrazuje náhled. Obzvláště užitečné při přepínání mezi více kamerami. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 143 bude brzy k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byla vydána betaverze Fedora Linuxu 43 (ChangeSet), tj. poslední zastávka před vydáním finální verze, která je naplánována na úterý 21. října.
Multiplatformní emulátor terminálu Ghostty byl vydán ve verzi 1.2 (𝕏, Mastodon). Přehled novinek, vylepšení a nových efektů v poznámkách k vydání.
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
Je to tak - novela zákona o rozhlasových a televizních poplatcích (zákon 348/2005 Sb.) je paskvil. Už to mám potvrzeno i od orgánů nejpovolanějších, tedy ÚOOÚ a ERÚ. Příslušná pasáž zákona se buď mine očekávaným účinkem, a nebo budou hromadně porušována práva na ochranu osobních údajů.
Loni v červnu jsem napsal zápis s názvem Cucáš šťávu? Plať!, v němž jsem vysvětlil, co se mi na novém zákoně nelíbí. Protože pouze kritizovat nestačí, a navíc nejsem odborníkem na tuto oblast, kontaktoval jsem Úřad pro ochranu osobních údajů, aby se do celé záležitosti vneslo více světla.
Zhruba 6 týdnů od odeslání dopisu mi přišla první odpověď. Z ní jsem se dozvěděl, že byl o vyjádření požádán také Energetický regulační úřad. Dnes mi přišla souhrnná odpověď. Byla skoro na tři stránky, kdo má zájem, může si to přečíst naskenované.
Nejzajímavější je závěrečná část dopisu. Ta totiž v zásadě potvrzuje to, co jsem tvrdil už tehdy. Tedy, že tato část zákona je velice špatná a může vést ke dvěma situacím. Buď údaje předány nebudou, a zákon vyjde naprázdno, anebo budou, ale nelegálně. Poslanci odvedli špatnou práci - vypustili do světa mizerný zákon.
Co s tím? Zápis v blogu je jen takový malý kamínek v celé mozaice. Takže o tuto informaci zveřejňuji více cestami, kromě toho to dostaly na vědomí též i orgány, které by s tím mohly něco udělat (i když si nezaslouží, aby za ně někdo dělal jejich práci) - Ministerstvo kultury ČR, Výbor pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu PSP ČR a Stálá komise pro sdělovací prostředky PSP ČR. Třeba se v blízké době dočkáme nějaké nápravy (i když do voleb je to prakticky nereálné).
Tiskni
Sdílej:
Třeba se v blízké době dočkáme nějaké nápravy (i když do voleb je to prakticky nereálné).
Také se mi nezdá příliš pravděpodobné, že by kterákoli politická strana chtěla před volbami proti sobě poštvat televizi, pokud by to tedy vůbec stihnout šlo.