Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
Máme tu další hrozbu svobodě a zdravému rozumu (nejen) na Internetu. V minulých dnech jsme měli možnost se dočíst, že americký soudce A. H. Matz označil Googlův způsob prezentace výsledků vyhledávání obrázků za porušení autorských práv. Dopady tohoto rozhodnutí mohou být nedozírné.
Podle zprávy BBS News, která ve zkrácené verzi vyšla též v češtině v Britských listech, soudce vyhověl zhruba rok staré žalobě pornografického časopisu Perfect 10.
Nejde přitom o to, že by ve výsledcích vyhledávání figurovaly odkazy někam "dovnitř" serveru na zde uložené obrázky (takové věci už se řešily v jiných sporech). Problém se týká obrázků zveřejňovaných nelegálně na cizích serverech.
Rozhodnutí soudu je velice nebezpečné. Svaluje na Google vinu za zločin, který nespáchal. Jestliže někdo poskytuje nástroj ke hledání obsahu určitého druhu - a tento nástroj samozřejmě není schopen odlišit legálně zveřejněný materiál od toho nelegálního - pak podle zdravého rozumu, a také podle logicky chápaného autorského práva, nečiní nic špatného. Ani z hlediska morálního, ani právního.
V praxi to může znamenat hned několik věcí. První je ohrožení fungování vyhledávacích služeb pro obrázky a další podobný obsah, třeba video. Buď tato vyhledávání skončí úplně, a to nejen u Googlu, anebo přinejmenším změní svoji podobu. Již nebudou k dispozici náhledy, což výrazně zhorší použitelnost výsledků hledání.
Ale je tu ještě závažnější problém. V dalším kroku to může být vztaženo i na textový obsah. Nemohly by se pak ve výsledcích objevovat relevantní úryvky ze zveřejňovaných dokumentů, byly by tam pouze odkazy a nanejvýš ještě titulky stránek. Jeden z pilířů současného webu by byl doslova odstřelen.
Doufejme, že k tomu nedojde. Rozhodnutí padlo v USA, což má sice přímý vliv na americké firmy, ale zbytku světa se to netýká. Bohužel neznám možnosti odvolacího řízení u příslušného soudu, ale věřím, že existují nějaké opravné prostředky, kterými bude možné rozhodnutí zvrátit. Jinak by mohl tento nebezpečný precedens vážně narušit fungování Internetu v podobě, v jaké ho známe a používáme.
Tiskni
Sdílej: