Svobodný a otevřený multiplatformní editor EPUB souborů Sigil (Wikipedie, GitHub) byl vydán ve verzi 2.5.0. Stejně tak doprovodný vizuální EPUB XHTML editor PageEdit (GitHub).
Na základě národního atribučního procesu vláda České republiky označila Čínskou lidovou republiku za zodpovědnou za škodlivou kybernetickou kampaň proti jedné z neutajovaných komunikačních sítí Ministerstva zahraničních věcí ČR. Tato škodlivá aktivita, která trvala od roku 2022 a zasáhla instituci zařazenou na seznam české kritické infrastruktury, byla provedena kyberšpionážní skupinou APT31, veřejně spojovanou se zpravodajskou službou Ministerstvo státní bezpečnosti (MSS).
Google Chrome 137 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 137.0.7151.55 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 11 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.
Lukáš Růžička v článku RamaLama aneb vyháníme lamy na vlastní louku na MojeFedora.cz představuje open source nástroj RamaLama umožňující spouštět jazykové modely v izolovaných OCI kontejnerech, a to bezpečně, bez potřeby mít root přístup k počítači, s podporou GPU či CPU a bez zbytečných obtížností kolem.
Byl vydán Sublime Text 4 Build 4200. Sublime Text (Wikipedie) je proprietární multiplatformní editor textových souborů a zdrojových kódů. Ke stažení a k vyzkoušení je zdarma. Pro další používání je nutná licence v ceně 99 dolarů. Spolu se Sublime Merge je cena 168 dolarů.
Multiplatformní open source voxelový herní engine Luanti byl vydán ve verzi 5.12.0. Podrobný přehled novinek v changelogu. Původně se jedná o Minecraftem inspirovaný Minetest v říjnu loňského roku přejmenovaný na Luanti.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 25.5. Přehled novinek v Changelogu.
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
Toto si myslí "specialista na vyhledávání v češtině" - vyhledávač Morfeo. Zkuste si vyhledat něco ryze českého, tedy nějaké slovo s diakritikou. Budete se divit.
Potřeboval jsem něco vyhledat a jak Google, tak ani Seznam nepodávaly uspokojivé výkony. Proto jsem zkusil použít další vyhledávač, a tím bylo Morfeo - právě ten vyhledávač, který používá portál Centrum. Požadovaný text jsem napsal a odeslal na server. Žádné stránky nebyly nalezeny. To bylo velice podezřelé. Ovšem vzápětí jsem si všiml něčeho co mě pořádně zarazilo.
Celá stránka s výsledky byla nikoli v češtině, nýbrž v "cestine", a z vyhledávaného slova byly nevhodné znaky prachsprostě odstraněny. Říkám si: problém s kódováním. A zkouším jiné nastavení kódování. Výsledky stále stejné. Už mi bylo téměř jasné, že problém bude s hlavičkou User-Agent
(Konqueror mu třeba nevoní), proto jsem nastavil MSIE 6 pod XP a odeslal dotaz. A všechno proběhlo tak, jak má.
Aha, tak Konqueror to nezná a proto předpokládá, že umí jen ASCII. Tak schválně, co to udělá, když se mu nastaví MSIE 6, ovšem už ne pod XP. A je to tady: opět bez češtiny. Takže ne Konqueror, nýbrž Linux mu nevoní. Situace se je ale mnohem zajímavější. Ovšem pozor - některé prohlížeče (např. Opera 9, Mozilla 1.7.x nebo Netscape 7.1) jsou brány na milost, kdežto jiné nikoli (Firefox 1.0, Opera 7.53, Mozilla 1.2 apod.), a to přesto, že pro jejich windowsovské kolegy funguje vše správně.
Největší legrace ale teprve přijde. Zkuste schválně v Konqueroru nastavit identifikaci jako libovolný prohlížeč pod Mac OS X nebo Mac PPC. Můžete se pak pokochat čajem místo písmen. Morfeo totiž pošle stránku v macovském kódování (které Konqueror zřejmě nezvládá), aniž by ho o to někdo žádal - v HTTP hlavičce Konqueror označuje jako preferované kódování UTF-8.
Je zajímavé, jakou práci si dali vývojáři Morfea, aby rozebírali hlavičku User-Agent
a na jejím základě vymýšleli, jak naložit s obsahem. Současně totiž ignorují další HTTP hlavičky, přinejmenším Accept-Charset
. Navíc znakové sada v hlavičce Content-Type
v odpovědi většinou chybí (!), kromě onoho macovského kódování (i když v případech, kdy s češtinou naloží správně, znakovou sadu uvádí). Příslušný META tag v HTML pak chybí ve všech případech.
Působí velice komicky, když si tak diletantsky implementovaný vyhledávač říká "specialista na vyhledávání v češtině", a přitom s tou češtinou nakládá tak macešsky. A absolutně nerozumím tomu, proč to není uděláno standardním způsobem (podle Accept-Charset
), což by bylo podstatně jednodušší. Portál Centrum samozřejmě toto beze zbytku přebírá, proto se stejného chování dočkáme i tam (možná je rozdíl jen v obrázcích na stránkách).
Tiskni
Sdílej:
Jen mě překvapilo, že někdo (firma takového významu; i když i z pohledu českého trhu je to stejně spíš trpaslík) něco dělá složitě a blbě, když to jde jednoduše a dobře.Mě ne :D
Vsechny servery ktere spadaji pod NetCentrum pouzivaji modul mod_czech v Apachi ktery se o toto prekodovavani do ruznych kodovani stara. Vice informaci ohledne mod_czech lze urcite vygooglit.
Chovani toho do jakeho kodovani se stranka prekoduje jde trosku ovlivnit. Napriklad pokud chci stranku ciste v ASCII, staci nacist stranku http://morfeo.cz/asc a stranka bude jen v ascii kodovani. Pokud chci stranku v kodovani UTF8, staci nacist http://morfeo.cz/utf.
Takto lze servery pouzivajici modul mod_czech prohlizene pres "nepodporovany" browser donutit zasilat text s diaktritikou.
mod_czech
používal a už tehdy se přednostně orientoval podle Accept-Charset
. Navíc se zmršenou konfigurací, protože defaultní konfigurace odjakživa linuxovým prohlížečům posílala ISO 8859-2.