Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
Toto si myslí "specialista na vyhledávání v češtině" - vyhledávač Morfeo. Zkuste si vyhledat něco ryze českého, tedy nějaké slovo s diakritikou. Budete se divit.
Potřeboval jsem něco vyhledat a jak Google, tak ani Seznam nepodávaly uspokojivé výkony. Proto jsem zkusil použít další vyhledávač, a tím bylo Morfeo - právě ten vyhledávač, který používá portál Centrum. Požadovaný text jsem napsal a odeslal na server. Žádné stránky nebyly nalezeny. To bylo velice podezřelé. Ovšem vzápětí jsem si všiml něčeho co mě pořádně zarazilo.
Celá stránka s výsledky byla nikoli v češtině, nýbrž v "cestine", a z vyhledávaného slova byly nevhodné znaky prachsprostě odstraněny. Říkám si: problém s kódováním. A zkouším jiné nastavení kódování. Výsledky stále stejné. Už mi bylo téměř jasné, že problém bude s hlavičkou User-Agent
(Konqueror mu třeba nevoní), proto jsem nastavil MSIE 6 pod XP a odeslal dotaz. A všechno proběhlo tak, jak má.
Aha, tak Konqueror to nezná a proto předpokládá, že umí jen ASCII. Tak schválně, co to udělá, když se mu nastaví MSIE 6, ovšem už ne pod XP. A je to tady: opět bez češtiny. Takže ne Konqueror, nýbrž Linux mu nevoní. Situace se je ale mnohem zajímavější. Ovšem pozor - některé prohlížeče (např. Opera 9, Mozilla 1.7.x nebo Netscape 7.1) jsou brány na milost, kdežto jiné nikoli (Firefox 1.0, Opera 7.53, Mozilla 1.2 apod.), a to přesto, že pro jejich windowsovské kolegy funguje vše správně.
Největší legrace ale teprve přijde. Zkuste schválně v Konqueroru nastavit identifikaci jako libovolný prohlížeč pod Mac OS X nebo Mac PPC. Můžete se pak pokochat čajem místo písmen. Morfeo totiž pošle stránku v macovském kódování (které Konqueror zřejmě nezvládá), aniž by ho o to někdo žádal - v HTTP hlavičce Konqueror označuje jako preferované kódování UTF-8.
Je zajímavé, jakou práci si dali vývojáři Morfea, aby rozebírali hlavičku User-Agent
a na jejím základě vymýšleli, jak naložit s obsahem. Současně totiž ignorují další HTTP hlavičky, přinejmenším Accept-Charset
. Navíc znakové sada v hlavičce Content-Type
v odpovědi většinou chybí (!), kromě onoho macovského kódování (i když v případech, kdy s češtinou naloží správně, znakovou sadu uvádí). Příslušný META tag v HTML pak chybí ve všech případech.
Působí velice komicky, když si tak diletantsky implementovaný vyhledávač říká "specialista na vyhledávání v češtině", a přitom s tou češtinou nakládá tak macešsky. A absolutně nerozumím tomu, proč to není uděláno standardním způsobem (podle Accept-Charset
), což by bylo podstatně jednodušší. Portál Centrum samozřejmě toto beze zbytku přebírá, proto se stejného chování dočkáme i tam (možná je rozdíl jen v obrázcích na stránkách).
Tiskni
Sdílej:
Jen mě překvapilo, že někdo (firma takového významu; i když i z pohledu českého trhu je to stejně spíš trpaslík) něco dělá složitě a blbě, když to jde jednoduše a dobře.Mě ne :D
Vsechny servery ktere spadaji pod NetCentrum pouzivaji modul mod_czech v Apachi ktery se o toto prekodovavani do ruznych kodovani stara. Vice informaci ohledne mod_czech lze urcite vygooglit.
Chovani toho do jakeho kodovani se stranka prekoduje jde trosku ovlivnit. Napriklad pokud chci stranku ciste v ASCII, staci nacist stranku http://morfeo.cz/asc a stranka bude jen v ascii kodovani. Pokud chci stranku v kodovani UTF8, staci nacist http://morfeo.cz/utf.
Takto lze servery pouzivajici modul mod_czech prohlizene pres "nepodporovany" browser donutit zasilat text s diaktritikou.
mod_czech
používal a už tehdy se přednostně orientoval podle Accept-Charset
. Navíc se zmršenou konfigurací, protože defaultní konfigurace odjakživa linuxovým prohlížečům posílala ISO 8859-2.