Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
Mám obrovskou chuť si pořídit detektor policejních radarů. Nikoli proto, abych si mohl bez obav dopřávat rychlost, na kterou u nás mají právo jen vyvolení. Důvod je úplně jiný - aby se představitelé státní moci odnaučili vykládat si zákony po svém.
UPDATE 23.8.2006 - čtěte na konci textu.
Zákon 361/2000 Sb., novelizovaný dobře známým zákonem 411/2005 Sb., obsahuje mimo jiné i následující pasáž (§ 3, odst. 4):
Nikdo nesmí používat technické prostředky a zařízení, které znemožňují nebo ovlivňují funkci technických prostředků používaných policií nebo Vojenskou policií při dohledu na bezpečnost provozu na pozemních komunikacích (dále jen "antiradar").
Tento odstavec má dva různé výklady. První, odpovídající selskému rozumu (a až dosud poskytovaný též ministerstvem dopravy), považuje za zakázané používání takových zařízení, která způsobují, že policejní radar (nebo lidar, příp. nějaké jiné zařízení) nemůže provést měření nebo ho provede chybně. Do této kategorie by tedy spadaly různé rušičky (zakázané v podstatě též zákonem 127/2005 o elektronických komunikacích) a případě také úprava karoserie vozidla ve stylu stealth (tj. omezení "viditelnosti" pro radar nebo jiné zařízení).
Pak tu máme druhý výklad, připomínající dobu před rokem 1989 (prvně prosazovaný ředitelem dopravní policie Zdeňkem Bambasem, nyní vydaný též jako nové stanovisko ministerstva dopravy a rovněž i ministerstva vnitra), který za zakázané považuje i taková zařízení, která pouze informují o nějakém příznaku přítomnosti radaru (typicky přítomnost elektromagnetického pole s určitými parametry - kmitočtem, případně modulací apod.). Výklad se opírá o tvrzení, že je v zákoně myšlena (!) kontrolní funkce radaru, nikoli funkce technická.
Je jasné, že něco není v pořádku. Vzhledem k tomu, že zákon v žádném případě neříká, jaká že funkce je ve skutečnosti myšlena, není zde absolutně místo pro takové výklady. Platí zásada, že v případě pochybností se vždy rozhoduje ve prospěch obviněného. Je více než trestuhodné, že někdo (tedy policejní ředitel, a následně i náměstkyně ministra dopravy) nabádají k pravému opaku. Dokonce by se to dalo považovat za trestný čin zneužití pravomoci veřejného činitele, protože by to měl být závazný výklad pro všechny policisty (kteří by tak měli postihovat bez zákonné opory). Lze to přirovnat k tomu, kdyby vysoce postavený policejní činitel nabádal zatýkat pro pokus vraždy každého, kdo drží v ruce nůž.
Právě proto by bylo ideální, aby byl co nejdříve někdo nespravedlivě pokutován a celá věc se dostala až k soudu. Po rozhodnutí ve prospěch nespravedlivě postiženého (o takovém výsledku nepochybuji) by pak bylo záhodno podat i trestní oznámení s podezřením na výše uvedený trestný čin.
Možná si teď někdo myslí, že chci obhajovat silniční piráty (PrasiŘidiče) a jinou verbež. Není to tak, pouze nechci, aby tu bujely zárodky policejního státu, kde si policie může za pomoci ohýbání zákona dělat co chce. Proto žádám každého, pokud se stane obětí nějaké takové libovůle (přímo zvůle), aby se bránil maximálními dostupnými prostředky. Máme soudy různých stupňů, máme ústavní soud, ombudsmana, evropský soud pro lidská práva. Využívejme jich co nejdůkladněji a nenechme si přerůst přes hlavu ty, kteří by nám měli sloužit.
UPDATE 23.8.2006: Dnes vyšel v MF DNES článek Oldřicha Kužílka o samé podstatě zmíněného problému. S názorem autora velice souhlasím a článek doporučuji k přečtení.
Odkazy:
Tiskni
Sdílej:
a medzi zvyskom lidi sa nic lepsie ako co je tam teraz nenajde.
Nebyl bych zase tak skeptický. Problém je, že spousta lidí šla k policii jen z důvodu relativně vysokého výdělku, bez nutnosti nějakého vyššího vzdělání (zkrátka lidi typu: velké svaly žádný mozek -- policisté dokonce mají kursy na učňáku, kde potom dostanou, a co si budeme nalhávat prakticky zadarmo, maturitu). To lze pozorovat i teď, kdy spousta policajtů odchází z důvodu velkého výslužného (než to další novela zákona změní).
soud pro lidska prava je nam v tomhle pripade ponekud na nicNení pravda. Pokud by český soudní proces neproběhl podle pravidel, k nimž se ČR zavázala, pak by soud pro lidská práva pomohl. Už se tak stalo mockrát.
Problemom su ale dnesne laserove radary, stale castejsie sa vyskytujuce v okoli ciest. Tam antiradar nepomoze.Tam pomůže právě ona zakázaná rušička
podle znameho ceskoslovenskeho stupnovani Dlouhy - delsi - nejdelsi - docasnyJednotka dočasnosti = jeden furt (nazváno podle příkladu přítomnosti sovětských vojáků)