Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
Koncem ledna jsem napsal, jak nevyrobit kostlivce ve skříni. Jenže tak jednoduché to není. Kostlivec se rodí velice snadno a když už je na světě, těžko se likviduje.
Seznam jednoduchých, snadno pochopitelných pravidel je hezká věc. Ale pokud je člověk vnímá stejně, jako kuřák varovný nápis na krabičce cigaret, stejně je všechno marné. A dokonce ani dodržení zmíněných pravidel nic nezaručuje. Snadno se pak stane, že se kostlivci vesele rodí a pochodují do skříně.
Proto je dobré u nápadů, které absolvovaly celou šestibodovou trasu, aktivovat ještě další pojistku. Tou je příslib někomu, že to bude hotové.
Ideální případ samozřejmě je, pokud se nápad podaří nějakým způsobem "prodat", tedy domluvit si za jeho splnění odměnu, ať už to bude řešeno jakkoliv. Ale ani když se to nepodaří, je dobré dokončení realizace slíbit co největšímu počtu lidí. Už jen hrozba nesplnění slibu bude dostatečnou motivací k tomu, aby se z projektu nestal kostlivec.
Možná je to s tím slibem trochu přehnané. Ve státě, kde se spousta lidí chlubí tím, že klidně nedodrží, k čemu se zcela dobrovolně zavázali (např. ve smlouvě s ISP), je asi trochu naivní myslet si, že nějaký slib bude dostatečnou hnací silou. Ale aspoň pro tu čestnější část lidské populace je tento postup aplikovatelný.
Proto mé doporučení zní: když chcete nějaký (už dostatečně prověřený) nápad přetavit v projekt, s lidmi o něm nejen diskutujte, ale ve fázi realizace též slibujte jeho dokončení. Pak už nebude případná kapitulace snadná a riziko vzniku kostlivce se výrazně omezí.
Tiskni
Sdílej: