Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
Nikomu se nechce platit vysoké částky za elektřinu. Často se ozývají stížnosti na "monopolní ČEZ", jenže přitom už tu dávno funguje konkurenční prostředí. Každý si může vybrat dodavatele elektřiny podle toho, jak mu to vyhovuje. A není to těžké.
Kdysi to bývalo tak, že byl jeden dodavatel elektřiny (distribuční společnost), od kterého člověk musel elektřinu odebírat. Jinou možnost neměl, pominu-li stavbu vlastní elektrárny, která se vyplatila maximálně tomu, kdo měl k dispozici dostatečně silný vodní tok. Ještě o něco horší to bylo po aktivitě někdejšího ministra Grégra, který se rozhodl stvořit "SuperČEZ", tedy zahrnout do výrobce elektřiny i jednotlivé distribuční společnosti (kromě dvou, u kterých se mu to nepovedlo). Posílilo to postavení ČEZu a snížilo naděje na rozumnou konkurenci.
Jenže to už od roku 2006 neplatí (pro velkoodběratele to neplatilo už dřív, ale to není až tak zajímavé). Každý si nyní může vybrat, od koho bude elektřinu kupovat. Není to samozřejmě tak, že by se zaváděly nové dráty. Distribuce elektřiny je oddělena od výroby a hlavně od obchodování s ní. Proto mohou existovat obchodníci, kteří jen využívají přenosovou a distribuční síť pro přenos energie k zákazníkům.
Funguje to tak, že distributor dokonce ani nesmí obchodovat s elektřinou (kromě specifických případů určených zákonem). Jak to jde dohromady s ČEZem? Jednoduše, jsou to různé firmy vlastněné jedním holdingem, to je vše. Kromě toho ale existují i další obchodníci. Nejdřív se do obchodování nikdo příliš nehrnul a elektřinu (kromě ČEZu) nabízely pouze firmy spjaté s Pražskou energetikou a koncernem E.ON působícím v jižních Čechách. V loňském roce se ale objevila celá řada nových obchodníků, takže je z čeho vybírat, byť plnohodnotně obchodují jen někteří (seznam).
Změna je jednoduchá. Stačí podepsat smlouvu s novým dodavatelem, ten zařídí všechno potřebné na základě plné moci udělené pro úkony související s přestupem (zejména smluvní zajištění připojení k distribuční síti). ČEZ jednu chvíli dělal potíže při rušení stávajících smluv a požadoval úřední ověření podpisu. Nyní už by to snad mělo být vyřešeno.
Co je poněkud méně jednoduché (někdo by řekl složité), je zjištění cen pro vzájemné porovnání. Cena elektřiny se totiž skládá z mnoha složek. Jde o dvě hlavní kategorie - neregulované složky (silová elektřina a smluvní paušál), určované na tržní bázi, a složky regulované, které stanovuje Energetický regulační úřad (systémové služby, podpora obnovitelných zdrojů, cena za distribuci atd.).
Obchodník samozřejmě ovlivňuje jen tu neregulovanou část. Může ji nabízet různým způsobem - například ji pevně stanovit pro celý rok dopředu nebo ji vypočítávat každý měsíc na základě ceny na burze. Druhá část je určena buď úplně pevně (např. za systémové služby se nyní platí 147,81 Kč/MWh) nebo se odvíjí od instalovaného příkonu (např. 3 x 35 A - zde se platí u obvyklé sazby 128,50 Kč/měs.).
Teď jde o to dát to všechno dohromady. Dá se to udělat ručně, ale mnohem snadnější je to s kalkulačkou, kterou poskytuje ERÚ. Stačí tam naklikat všechno potřebné a hned jsou vidět výsledky. Bohužel jsou tam uvedeni jen čtyři obchodníci, ale je to lepší než nic.
Ještě by někoho mohlo zajímat, co se stane, když obchodník zkrachuje. Je to jednoduché - ERÚ rozhodne o tom, kdo převezme jeho odběratele. Lze si také samozřejmě nového dodavatele přímo vybrat, takže ani není potřeba nechat si někoho vnutit.
Kdo tedy nadává na drahotu elektřiny od svého dodavatele, může se podívat, jestli by mu ji někdo jiný nedodal levněji. Rozdíly jsou docela značné, i u běžné domácnosti lze ušetřit tisíce korun ročně.
Tiskni
Sdílej:
No jo, ale zapoměl jsi na Občanský institutOni v Obcanskem Institutu taky hlasaj, ze CEZ ma amoralni zisky a proto je ho potreba znarodnit a managment postavit ke zdi-protoze ma moc penez??
Osobně mě tohle uráží, považuju Britské listy za seriózní, i když mírně levicově zaměřenou stránku.. viz například starší článek o Microsoftu.. i když věřím, že ty Microsoftu fandíš (Linux je přece komunistický,áno?) A za bolševika se rozhodně nepovažuji, volil jsem ODS.Jasne, pokud povazujes bolsevicke listy (Lživé výpady proti Castrovi..., Chávez: V čem je problém? Já jsem také trockista, protože revoluce musí být permanentní, Co dělat proti zrádné české vládě bez mandátu?, BRITÁNIE: Zuřivost, vzhledem k tomu, že energetická chudoba dosáhla desetiletého rekordu, Tvrdá pravda a evidentní skutečnosti: Fidel Castro Ruz, Západ se třese strachem nad příznaky nové studené války) za vyvazene a seriozni, tak potom ti jako mirne stredove a pravicove noviny doporucuju Kojzarovy Halonoviny nebo nejake archivni komunisticke Rude Pravo, tak rok 1978-1986
Jo, a proti microsoftu nic zasadniho nemam, mne osobne nijak neublizil, a jeho produky pouzivam tehdy, je-li to pro mne vyhodne, v praci mam multiboot Ubuntu a XP, doma mame na obou pocitacich Mac OS X a nehodlam na tom nic menit, zejmena ne z 'ideologickych' duvodu.
jestli může ve skutečnosti v tomto oboru existovat...Proč by nemohlo? Ale bylo by hezké, kdyby kromě dodavatelů soupeřili také výrobci. Je bezva, že si můžu vybrat, v kterém obchodě si koupím Windows a dokonce i ceny se v nich budou lišit, ale to neznamená, že Microsoft nemá na poli operačních systémů monopol. Já uznávám, že u ČEZu není slovo monopol přesné, je hodně dominantním výrobcem. Když se mluví o monopolním ČEZu, tak se samozřejmě rozumí ČEZ jako výrobce.
Ale bylo by hezké, kdyby kromě dodavatelů soupeřili také výrobci.Ale vždyť výrobci soupeří. Máme např. International Power Opatovice, což je poměrně silný výrobce s elektrárnou 360 MW - větší odběratelé mohou energii nakupovat přímo od něj (bez obchodníka). Podobně třeba ECK Generating (350 MW). Celkem je větších (nad 1 MW) výrobců několik desítek (obvykle kogenerace elektřina+teplo), těch menších ještě podstatně více. Lze nakupovat i z ciziny, pokud by se to vyplatilo.
Jelikož se jedná o dodávku do provozovny, mohl by ušetřit značnou částku peněz, asi 10 % z celkových nákladů.Když ptáčka lapají, pěkně mu zpívají. Pojišťováci také vždycky pěkně kouzlí s čísly a při pojistném plnění to bývá zcela jinak. Nicméně i když třeba úspora není kdovíjak velká, leckomu se to může vyplatit.
Ta hadcova step tam byla jiz davno pred provozem atomove elektrarnyano, byla - a jaký to má vztah k tomu, co říkám?
a jeji prosperita NEMA a atomkou nic spolecneho.a já JSEM čínskej bůh srandy ... argument by nebyl? dík elektrárně se navýšily srážky i průměrná teplota, což tamním obludkám svědčí
Prectete si neco o teto a dalsich podobnych stepich u nas. Vzdy je dulezita poloha a podklad na kterem ta step lezi.rovněž bych doporučoval trošku samostudia ... poloha stepi je 3 km od elektrárny; až při tom čtení narazíš na studii, která by dokazovala, že provozem elektrárny se klimatické poměry v okolí nezměnily, dej mi vědět
Jedine co jste tvrdil je to hadcova step prosperuje diky atomce coz je proste hloupost, racte si precist neco o podobnych stepich u nas proc existuji a z jakeho duvodu tech par strepi kde ziji ony zvlastni potvurky prezily do nasi doby.mno, tak nevím ... mám z tohoto pocit, jakože původní příspěvek byl pochopen tak, že bez Dukovan by step nebyla - ale to přeci vůbec netvrdím
Zvyseni srazek a vubec zmena mikroklima v dane oblasti jim muze jen ublizit. Pamatuji se ze v dobe kdy se atomka stavela jsme jako ochranarili meli velkou obavu ze to povede k zaniku teto unikatni stepi. Nastesti se nase obavy nepotvrdily.tak si mezi kolegama ekologama udělejte pořádek v tom, kdo co budete tvrdit
Postoj ČEZu docela chápu- přišli by o část tržeb za přímotopy.ČEZ by se choval velmi hloupě, kdyby na toto spoléhal. Silnou konkurencí přímotopů je totiž plyn, který je dnes zaveden skoro všude, vytápění s ním je pohodlné a je výrazně levnější než elektřina. Tím spíš, že kdo je připojen na dálkové topení, nebude používat přímotopy. Proto není příliš pravděpodobné, že by si ČEZ nechal jen tak ujít příležitost na odpadním teple snadno vydělat. Mají jistě velmi dobře spočítáno, zda by se vyplatilo to teplo prodávat. Prodává ho už na řadě jiných míst (mapa, podrobnosti) a není vyloučeno, že začne prodávat i jinde, pokud by byl zájem.
hm, nevím, co je na požadavku validace podpisu za takové děsné obstrukce, ale to je vcelku fukTo, že to znamená odebrat se k notáři nebo na matriku.
elektrina je zatim jedina komodita, ktera se neda skladovatTo není tak úplně pravda. Elektřina se skladovat dá, ale jediný reálně použitelný způsob jsou zatím přečerpávací elektrárny, které mají ovšem dost mizernou účinnost a navíc jsou vždy výrazným zásahem do přírody (viz Dlouhé stráně)
A už jste někdo podnikl kroky ke změně dodavatele?
Jinak mě zaujal rozhovor s šéfem PRE – namátkou:
Osm kontaktů z celé Prahy?…Všem zájemcům říkají, aby si zjistili čísla u svého dosavadního dodavatele. Takže máme poměrně dobrý přehled. Po 14. lednu, kdy ČEZ kampaň rozjel, jsme měli osm takových kontaktů. A pět lidí se nás navíc ptalo, co mají udělat, aby přešli k nám. Byli to zákazníci ČEZ. Ty lidi kampaň tak vytočila, že chtěli odejít. Takže výsledek první vlny kampaně se podle mého odhadu rovná nule…
…Paradoxní je, že si při tom všem řada lidí uvědomí, že jen za poslání složenky nakonec zaplatí víc, než kolik jim přechod ke společnosti ČEZ ušetří. Bavíme se o úspoře 34 korun měsíčně…
…* E15: Prosím? Vám kampaň ČEZ vyhovuje?
Ano, běžný občan ji vůbec nechápe. Podle našich průzkumů si čtvrtina lidí v Praze pořád myslí, že jsme stále dceřinou společností ČEZ nebo jsme s nimi nějak propojeni. Tahle kampaň nám tedy pomáhá, abychom se vyprofilovali…
Komu se to vyplatí Malá firma, živnostník Typ: menší obchod, kancelář, malá restaurace Spotřeba: cca 50 MWh ročně Úspora: 3000 až 5500 Kč Střední firma Typ: menší penzion, benzinová pumpa, menší supermarket, autoservis/pneuservis, kancelářský objekt, restaurace Spotřeba: cca 150 MWh ročně Úspora: 10 000 až 20 000 Kč Větší firma Typ: výrobní hala průmyslového podniku, zemědělské družstvo, logistická firma, hypermarket, Hotel atd.. Spotřeba: více než 500 MWh ročně Úspora: 50 000 Kč a více (podle spotřeby)-021709/B Malá firma, živnostník Typ: menší obchod, kancelář, malá restaurace Spotřeba: cca 50 MWh ročně Úspora: 3000 až 5500 Kč Střední firmaKomu se to vyplatí HN-021709/B Malá firma, živnostník Typ: menší obchod, kancelář, malá restaurace Spotřeba: cca 50 MWh ročně Úspora: 3000 až 5500 Kč Střední firma Typ: menší penzion, benzinová pumpa, menší supermarket, autoservis/pneuservis, kancelářský objekt, restaurace Spotřeba: cca 150 MWh ročně Úspora: 10 000 až 20 000 Kč Větší firma Typ: výrobní hala průmyslového podniku, zemědělské družstvo, logistická firma, hypermarket, Hotel atd.. Spotřeba: více než 500 MWh ročně Úspora: 50 000 Kč a více (podle spotřeby) Typ: menší penzion, benzinová pumpa, menší supermarket, autoservis/pneuservis, kancelářský objekt, restaurace Spotřeba: cca 150 MWh ročně Úspora: 10 000 až 20 000 Kč Větší firma Typ: výrobní hala průmyslového podniku, zemědělské družstvo, logistická firma, hypermarket, Hotel atd.. Spotřeba: více než 500 MWh ročně Úspora: 50 000 Kč a více (podle spotřeby)